Sendika.org: #direnakademi bildirisine imzalar artıyor

Öğretim üyeleri tarafından üniversitelerdeki baskı, soruşturma ve işten çıkarmalara karşı #direnakademi başlığıyla imzaya açılan bildiriye imzalar sürüyor. Bildiriye dünyaca ünlü ve Nobel adayı öğretim üyesi Prof.Dr. Daron Acemoğlu da destek verdi.

direnakademi

Gezi Direnişi sırasında polis şiddetini eleştirdiği için üniversite yönetimi tarafından hakkında soruşturma açılan Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Timuçin Köprülü, sendikal çalışmaları nedeniyle eylül ayında Marmara Üniversitesi tarafından işten çıkarılma tehdidi ile karşı karşıya bırakılan Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Şube Yürütme Kurulu üyesi Dr. M. Meryem Kurtulmuş, Yeditepe Asistan Dayanışması ile güvencesizliğe karşı mücadele eden ve üniversite yönetimince işlerine son verilen Yeditepe Asistanları ve baskıya maruz kalan tüm öğrenci, öğretim elemanı ve üniversite çalışanı için kaleme alınan imza metninde 363 imzaya ulaşıldı. İmza kampanyasına dünyaca ünlü ve Nobel adayı öğretim üyesi Prof.Dr. Daron Acemoğlu da destek verdi.

#direnakademi başlıklı bildiri, 24 Temmuz’da Ankara Üniversitesi’nden 123 öğretim üyesinin imzası ve Cebeci Yerleşkesi önündeki bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştu. Kampanya dünyadaki tüm öğretim elemanlarının imzasına açılmıştı.

Yakın zamanda İngilizce’ye de çevrilecek bildiri 4 Ağustos saat 23.59′a kadar öğretim elemanlarının imzasına açık. Metne imza vermek isteyen öğretim elemanları direnakademiblogspot.com adresine girebilir.

27 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org