Etha: Antakya’da direnişçiler adliyeye sevk edildi

Antakya’da 22 Temmuz sabahı gözaltına alınan direnişçiler Adana Adliyesi’ne getirildi. Direnişçiler adliyeye getirilirken darp edildi.

antakya-gezi

Antakya’da Gezi direnişlerinden bir kare

Antakya’da 22 Temmuz sabahı ev baskınlarında gözaltına alınan 17 kişi Adana’ya getirildi.

Polis, 22 Temmuz’da sabah saat 05.00 civarında bazı evlere baskın düzenlerken, çadırların olduğu Sevgi Parkı’na da saldırmıştı. Sevgi Parkı’ndan gözaltına alınan 15 kişi aynı gün serbest bırakıldı. Ev baskınlarında gözaltına alınan 17 kişi ise bu sabah saat 05.30 civarında Emniyet Müdürlüğü’nden çıkarılarak Adana’ya getirildi.

Adana Adliyesi’ne girişte slogan atmak isteyen direnişçiler, polisler tarafından darp edildi. Adliye önünde bekleyen ve polisin saldırısına tepki gösteren ailelere de çevik kuvvet polisleri kalkanlarla müdahale etti. (etha.com.tr)

***

Antakya’da gözaltına alınıp sabah saatlerinde Adana Adliyesi’ne getirilen direnişçilere destek amacıyla adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

Kitle adına açıklama yapan Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu, hukuksuzca gözaltına alınan gençlerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

BDP Mersin Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Ertuğrul Kürkçü de yaptığı konuşmada, “Gezi süreci boyunca şunu gördük; hukuksuz olan devlet, hukuku koruyan halktır. Gezi Parkı ile ilgili alınan mahkeme kararı devlet tarafından ihlal edildi. Halk, hukuki karara sahip çıktı. Asıl suç işleyenler bellidir” dedi.

Gözaltıların da hukuksuz olduğunu ifade eden Kürkçü, direnişçilerin serbest bırakılmasını istedi.

Antakya’da öldürülen Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert de söz alarak, yargılanması gerekenin kardeşi ve diğer direniş şehitlerinin katilleri olması gerektiğini söyledi. Cömert de gözaltına alınan direnişçilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Konuşmaların ardından halkın adliye önündeki bekleyişi sürüyor. Eylemde sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

25 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr