Agos: Lobna 12 gündür yaşam mücadelesi veriyor

31 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı müdahalesi sırasında başına gaz bombası isabet eden Lobna Allamii 12 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

nm_lobna_Jpeg_1145

31 Mayıs’ta Taksim Gezi Parkı müdahalesi sırasında başına gaz bombası isabet eden Lobna Allamii 12 gündür yaşam mücadelesi veriyor. Radikal’den İsmail Saymaz, iki kez beyin ameliyatı olan 34 yaşındaki Allamii’nin kız kardeşi Fatin ile konuştu. Kardeşi Fatin’in verdiği bilgiye göre Lobna Allamii, OrtadoğuTeknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten bir süre sonra müzik sektörüne girdi. Birkaç ay önce Berlin’de çalışmaya başlayan Allamii, vizesini uzatmak için mayısta Türkiye’ye döndü. Alman Başkonsolosluğu’na başvuran Allamii, vizesinin çıkmasını beklerken Gezi Parkı protestoları başladı. Ailesi Ürdün kökenli olup 20 yıldır Türkiye’de yaşayan Allamii, DİSK’in çağrısı üzerine Taksim’de yapılan oturma eylemine katıldı. Polisin tazyikli suyla müdahale etmesi sonrası AKM’ye doğru koşan Allami’nin kafasına bu sırada atılan bir biber gazı kapsülü isabet etti. Hemen Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılan Allamii, iki kez beyin kanaması geçirdi. Beyninin her iki tarafından iki kez ameliyat geçiren Allamii, halen uyutuluyor. Uyandığında sağlık durumunun nasıl olacağına ilişkin bir öngörü bulunmuyor.

Kardeşi Fatin, ablasının yalnızca Anayasal ve barışçıl gösteri hakkını kullandığını ve kimseye karşı şiddet uygulamadığını belirterek şöyle dedi: “Ablam cuma akşamı eyleme katılıp Ankara’ya gelecekti. Lobna, tarafsız biridir. Sağcı ya da solcu değildir. Çevreci bir yaklaşımla eyleme katılmıştı. Anayasal hakkını kullanmıştı. Aktif değil, pasif bir direnişi vardı. Bunu hiç hak etmiyordu. Hiçbir yetkili bizi aramadı, sormadı. Lobna unutulmasın istiyoruz.”

12 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; agos.com.tr

    This post is also available in: İngilizce