CNN iReport: Fethullah Gülen protesto edildi

Fethullah-protesto

Yaklaşık 400 kişilik Türkiye kökenli Amerikalı bir grup, Fethullah Gülen’in dünyadaki en tehlikeli İslamcı olduğunu anlatmak amacıyla İmam Gülen’in yaşadığı Poconos’ta bir araya geldi. Protestocular Gülen’in son on yılda yapılan her protestoda ve özellikle Gezi parkının AVM olmasına karşı çıkanlara karşı polisin kullandığı şiddette olan etkisini vurguladı. Gezi protestoları başladığından beri çoğunluğu Erdoğan’ın faşist rejiminin destekçisi ya da Gülen hayranı olan polisin (diğer deyişle İmam’ın ordusu) daha yirmilerinin başında olan 5 barışçıl protestocuyu öldürdü. Polisin hedef alarak attığı biber gazı kapsülleri 11 kişinin gözlerini kaybetmesine ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Protestocular aynı zamanda Gezi Parkı protestolarında öldürülen 5 kişinin posterlerini taşıdı.

Gülen 1998 yılında hakkında Türkiye’nin laik rejimini yıkmaya çalışma ve İslam’a dayalı bır rejim kurma amacı sebebiyle hakkında açılan davalardan kaçmak için ülkeyi terketti.

Gulen fled Turkey in 1998 to avoid prosecution on charges that he was attempting to undermine Turkey’s secular government with the objective of establishing an Islamic government.

Bazı duyarlı Amerikalı ailelerin de destek verdiği eylemde Amerika’da 100′ün üzerinde okulu bulunan Gülen’in öğretmenleri ve çalışanları maaşlarının belli bir miktarını ‘Hizmet’ hareketine yardıma zorlaması (http://www.charterschoolwatchdog.com/tuzuk—a-contract-to-steal.html)) gibi yasal olmayan yollara başvurduğu belirtildi. Bu şekilde Amerikalıların vergileriyle desteklenen okulların Türkiye’den niteliksiz öğretmen getirdiğini ve bu yüzden Amerikalı öğretmenlerin işsiz bırakıldığı söylendi. Amerikalılar aynı zamanda Minnesota’da Gülen okullarından birinde engelli çocukların notlarının sızdırıldığını belirtti.

Grup daha sonra Saylorsburg’te belediye sarayında protestolarına devam ett. Bütün gün süren eyleml Gülen için hazırlanan 520 sayfalık suç duyurusu ile sona erdi.

14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; ireport.cnn.com

    This post is also available in: İngilizce