Sendika.org: Dikmen’deki ‘palalı’ ihbar edildi

Dikmenliler, Taksim’den sonra mahallelerinde de ortaya çıkan “palalı kahramanlar” hakkında herhangi bir işlem yapılmaması üzerine suç ihbarında bulundu.

dikmen-palali

AKP Çankırı Milletvekili İdris Şahin’in “hukuk çerçevesinde” dediği, polislerin sırtını sıvazladığı ve yargının “kaçma şüphesi yok” diyerek serbest bıraktığı palalı saldırganlar, 10 Temmuz akşamı Ali İsmail Korkmaz için halkın sokağa çıktığı Dikmen’de sahne almıştı. İlkadım Mahallesi Muhtarı’nın oğlu Ataman Yıldırım olduğu öğrenilen saldırgan, önce arabasını kitlenin üzerine sürmüş, ardından da arabadan çıkardığı pala ile saldırıya geçmiş fakat halkın müdahalesiyle uzaklaştırılmıştı. Yıldırım hakkında aradan geçen iki günlük zaman zarfında herhangi bir işlem yapılmamıştı.

Dikmenli 4 kişi, palalı saldırgan Ataman Yıldırım ile ilgili suç ihbarında bulundu. İlk olarak Suçüstü Savcılığı’na giden Dikmenliler, buradan Basın Suçları Soruşturma Savcılığı’na gönderildi. İhbar metninde olay şöyle anlatıldı:

Yürüyüş başladıktan sonra saat 22.30–22.45 sularında mahalle sakinleri Dikmen Caddesi ile Mimar Sokak köşesine, bankalar durağı tabir edilen Ziraat Bankası önüne geldiği sırada yayalar yolu trafiğe kapatmadan yürüdüğü ve yayalara kornalarla destek veren araçlar sebebiyle trafik son derece yavaş akarken 06.YS.863 plakalı gri (ya da kirli beyaz) renkli Opel Vectra marka araç süratle ve çarpma kastı ile yayaların arasına girmiştir. Yayalar kendilerini aracın etrafına atarak son anda yaralanmaktan ve ezilmekten kurtulmuşlardır.

Keklikpınarı yönünden Kızılay yönüne doğru Dikmen Caddesi üzerinde hızla yayaların arasına giren 06.YS.863 plakalı araç, sert şekilde durmuştur. Devamında 20’li yaşlarındaki bir genç, araçtan inip arka koltuktan aldığı sallama da tabir edilen döner bıçağını sallayarak yürüyenlere saldırmıştır. Yol araç trafiğine açık olduğu halde “yolu kapatmak size mi kaldı, açın lan yolu” sözleri ile saldırı esnasında bu şahıs devamlı olarak yürüyen mahalleliye yönelik sinkaflı küfürler etmiştir.

Kişinin elindeki bıçak araya giren birkaç mahalleli tarafından alınmış, tekrar arabaya konulmuştur. Saldırganın tekrar aracına binmesi sağlandıktan sonra araç Kızılay yönüne doğru Dikmen Caddesi gibi bir anayol için makul olmayan bir süratle uzaklaşmıştır.

Dikmenliler dilekçelerinde cenaze anması gibi insani bir amaçla bir araya gelen insanlara arabayla saldırmanın, ezerek yaralamaya çalışmanın, kesici aletler ile kitleye saldırmanın ve hakaret etmenin “vücut bütünlüğüne yönelik bir saldırı” olduğunu söyledi. Dilekçede saldırganın palalı görüntülerinin yazılı, görsel ve sosyal medyada yayımlandığını hatırlatan mahalleliler, savcılığın gerekli işlemleri yapmasını talep etti.

12 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org