Bianet: Atatürk Orman Çiftliği’ne yapay köy

Ankara Belediyesi’nde gündem “Atatürk Orman Çiftliği arazisinde geleneksel tarım ve hayvancılık kültürümüzün yaşatılabileceği bir köy kurulması”. Anıttepe Forumu tepkili. Ankaralılar bu akşam Belediye önünde eylemde.

aoc1

Her ayın ikinci haftasında toplanan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis gündeminde bu hafta 128. Md’de Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) Köy Kurulmasına ilişkin Turizm Komisyonu raporu aoc2görüşülecek. Komisyon raporunda “Atatürk Orman Çiftliği arazisinde geleneksel tarım ve hayvancılık kültürümüzün yaşatılabileceği bir köy kurulması” önerildi.

Projeye ilişkin öneri, Kent konseyinde İmar ve Şehircilik Çalışma Grubu tarafından yapılan bir sunumun ardından onaylanarak Belediye Meclisi’nde karara bağlanmak üzere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulmuş durumda.

Halka ait olan 52 bin dekar AOÇ arazisinin, 1950 ve 1983 yılları arasında 33 bin dekara düşürülmüş durumda. Arazi, Başbakanlık binası ile zaten 530 dönüm küçültülmüş ve çok sayıda ağaç kesilmişken, sıradaki projeler arasında, TBMM Sosyal Tesisleri, Hayvanat Bahçesi yer değişikliği ve Disneyland Projesi bulunmakta.

aoc3Köy projesi ise Çiftlik arazisinin daha da küçülmesini kapsıyor. Sadece bir cümle olan projenin hiçbir detayı ne meclis üyelerinde ne de teklif içerisinde bulunmuyor. Anıttepe Forumu “Bütün Şehir Yasası ile büyükşehirlerde bulunan ve hali hazırda geleneksel tarım ve hayvancılığın yapıldığı köyler mahalle haline getirilirken, Çiftlik arazisine bu amacı taşıyan köy yapılmasından ranttan başka bir anlam çıkaramamaktayız” diyor.

Gezi Eylemleri sonrasında başlayan Anıtpark Forum, diğer forumlarla da iletişime geçerek, konunun tüm kamuoyuna duyurulması ve belediye meclisinden kararın geçmemesi için 10 Temmuz Çarşamba saat 18.00’de Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem yapacak. (TY/ÇT)

Tülin Yıldırım
10 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org