Bianet:Tacizi durdur direnişi sürdür

“Küfürle değil, inançla diren” sloganlarıyla Gezi Parkı’na yürüyen kadınlar “Laik ve dindar çatışmasına karşıyız. Bu yüzden bizi birbirimize karşı kışkırtmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz” dedi.

Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar’ın çağrısıyla Kabataş’ta biraraya gelen kadınlar, “Tacizi durdur, direnişi sürdür” sloganıyla Gezi Parkı’na yürüdü.

Yürüyüşe feminist ve sosyalist kadınlar da destek verdi. “Küfürle değil, inançla diren”, “Meydanları da, geceleri de, sokakları da, parkları da, camileri de istiyoruz”, “Bedenimden, başörtümden, kimliğimden elini çek”, “Başörtüye saldıran bizden değildir”, “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız” sloganları atıldı.

Eylem çevredekilerin alkışını toplarken, Gümüşsuyu’nda camlara çıkan kadınlar da eyleme destek verdi.

“Laik dindar çatışmasına karşıyız”

taksimbizim

Taksim Meydanı’nda yapılan, Filiz Işıker’in okuduğu basın açıklamasında, Gezi Parkı’ndaki direniş sürerken İstanbul’un çeşitli semtlerinde ve Türkiye’de başörtülü kadınlara saldırılar yaşandığı, Gezi Parkı’nda ise böyle bir saldırı ya da tacizin söz konusu olmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kadınların inançları ve giyimi nedeniyle hedef alan ayrımcı söylem ve sloganların son bulmasını istiyoruz. Tepkimizi ve taleplerimizi ortaya koyarken ayrımcı bir dilin alana hakim olmasına, faşizme karşı direnirken yeni faşizmlerin ortaya çıkmasına itiraz ediyoruz.

“Laik ve dindar çatışmasına karşıyız. Bu yüzden bizi birbirimize karşı kışkırtmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz.” (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu
7 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org