Demokrat Haber: ‘Palalıların sonuna kadar takipçisi olacağız!’

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve 100′e yakın avukat saat 12.30′da Çağlayan’da bulunan Adalet Sarayı önünde toplandı.

umitkocasakalBaro adına açıklama yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, 2008 yılında Güngören’de meydana gelen ve 18 kişinin öldüğü patlamaya ilişkin davada sanık avukatı Bahri Bayram Belen’e yapılan saldırıyı kınadı. “Meslektaşlarımıza yapılan menfur saldırıyı kınıyoruz” diyen Kocasakal, “4 Temmuz 2013 tarhinde İstanbul Adalet Sarayı’ndaki bir duruşma arasında, bir kısım sanıkların tahliye edilmesine ilişkin karara tepki gösteren kendini bilmez, hukuktan bir haber kişiler, sanık avukatlarına saldırmışlardır. Burnu kırılan meslektaşımız Avukat Bahri Bayram Belen’e geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Meslektaşımıza yönelen bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz” dedi.

“SORUŞTURMA AŞAMASINI ÖZENLE TAKİP EDECEĞİZ”

Kocasakal, “Avukatı yaka paça adliye dışına sürükleyen kolluğun saldırı avukata yönelince sadece seyretmekle yetinmesi, baromuzun hafızasına kazınmıştır. Meslektaşımızın şikayeti ile başlatılan soruşturma sürecinden itibaren her adımını özenle takip edeceğimiz kovuşturma safhasında, sanıkların yasanın tayin ettiği en ağır şekilde cezalandırılmaları, bu koşullarda özel bir anlam taşıyacaktır. Bu husus sadece savunma mesleği açısından değil, yargı görevi açısından da önemli bir gösterge olacaktır. Talep ettiğimiz bir ayrıcalık değildir. Saldırıya uğrayan avukatın savunma görevini yerine getirirken maruz kaldığı bu eylem karşısında tıpkı yargıç veya savcı gibi telakki edilmesine yönelik yasal hükümlerin uygulanmasını bekleyeceğiz” diye konuştu. Savunma görevi yaptıklarını ve avukatlık görevinin kutsal olduğunu söyleyen Kocasakal, “Ne ilginçtir ki şimdi pervasızlıkları nedeniyle yargılandıklarında onları yine bir avukat savunacaktır. Savunma görevimize yüklediğimiz bu kutsallığı onlara en iyi anlatabilecek örnek budur” dedi.

“BU PALALILARIN ARKASINDAKİ GÜÇ BAŞBAKAN VE SİYASİ İKTİDARDIR”

Konuşmasının sonunda Kocasakal, 6 Temmuz 2013 tarihinde Talimhane’de bazı göstericilere palarla saldırdıkları iddia edilen şüphelilere ilişkin de açıklamada bulundu. Kocasakal, “Adaletli olalım. Burada bir numaralı kişi, azmettiren veya arkasındaki güç, polisten önce polisin bu tür şiddetini, saldırısını, kutsallaştıran, meşrulaştıran, destekleyen bizzat ve doğrudan Başbakan ve siyasi iktidardır. Bu palalıların arkasındaki güç, Başbakan ve siyasi iktidardır” dedi.

“BU PALALILARIN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kocasakal, “Şimdi biz bekliyoruz. Bunlara karşı valiliğin, İstanbul Emniyetinin ne yapacağını, nasıl tavır alacağını bekliyoruz. İster twitterdan, ister ordan burdan. Ben daha Vali’den herhangi bir açıklama duymadım. Dolayısıyla bu son derece vahimdir. Artık bir takım milisler mi gezinecek bu ülkenin sokaklarında? Bindirilmiş mangalar, kıtalar böyle mi olacak? O yüzden herkesin aklını başına alması gerekiyor. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu milisilerin, palalıların kimse artık bunlar sonuna kadar takipçisi olacağız. Gereken neyse de onu yapacağız” şeklinde konuştu.

Sorular üzerine Kocasakal, “Mesele bunların tutuklanması veya serbest bırakılması değil. Ben kendimle çelişmek istemem. Her zaman tutuklamanın bir istisna olduğuna inanmış bir insanım. Meseleyi bence yanlış yere oturtmamak lazım. Sorun tutuklanıp, tutuklanmamaları değil. Sorun bakalım bunlar cezalandırılacak mı en ağır şekilde, cezalandırılmayacak mı? Takip edilecekler mi, edilmeyecekler mi?, Kapatılacak mı, kapatılmayacak mı? Biz bunun soruna kadar takipçisi olacağız. Anayasal, meşru hakkını kullanan yurttaşa karşı sergilenen tutum bakalım burada nasıl tezahür edecek. Buna bakmak lazım. Sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili avukat Mahmut Tanal da, Kocasakal’a destek verdi.

8 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; demokrathaber.net