Bianet: İEU Öğrenci Kulüpleri demokratik bir eğitim istiyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden 26 öğrenci kulübü, mezuniyette pankart açmak isteyen öğrencilerin engellenmesini ve üstlerinin aranmasına tepki gösterdi. “Ayrımcı ve antidemokratik uygulamaları reddedeceğiz” dedi.

ieu-öğrenci-kulupleri

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, 26 öğrenci kulübü, mezuniyet töreninde yaşanılanları eleştiren ve hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmaması gerektiğini belirten bir açıklama yayınladı.

2 Temmuz günü mezuniyet töreninde pankart açmak isteyen öğrenciler okul yönetimi tarafından sahne arkasında engellenmiş ve sahneye çıkarken öğrencilerin üstleri aranmıştı. 4 Temmuz’daki diğer mezuniyet töreninde ise „Çapulcu mimarlar mezun oldu!“, “Senden büyük Le Courbusier var“, “Elini, dilini mesleğimden çek“ afişleri açılmıştı.

Öğrenci kulüpleri yazılı bir açıklama yaparak, üniversitede sansürsüz ve şeffaf bir iletişim politikası izlenmesini talep ederken, çoğulcu, demokratik ve eşitlikçi bir eğitimden yana olduğuklarını açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İzmir Ekonomi Üniversitesi 2012-2013 Öğrenci Kulüpleri olarak belirtmek isteriz ki “Geleceği Yönetmek” sloganı altında öğrenim gördüğümüz İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden, geleceğe ilk adımı attığımız gün olan 2 Temmuz 2013’ teki mezuniyet törenimizde, demokrasinin temel ilkesi olan düşünce özgürlüğümüzü kullanarak kendimizi ifade etme hakkımız elimizden alınmıştır.

Mütevelli Heyet Başkanı’ mız Ekrem Demirtaş üniversitemiz web sitesinden bizlere ilettiği mesajında şu sözlere yer vermiştir: “Üniversite sadece yaşamınızın gelecek dönemi için gerekli olan mesleki bilgiyi ve formasyonu kazandığınız bir yer değil, aynı zamanda hayata karşı cesurca durmayı ve hayallerinize sahip çıkmayı, cesurca sorgulamayı öğrendiğiniz evrensel kurumlardır”, “Özgür düşünce, serbest tartışma, demokrasi ve katılım gibi üniversiteyi kelime anlamıyla da dolduran bütün zenginlikleri burada bulacaksınız.”

Bizler Türkiye’yi derinden etkilemiş, dünyanın takip ettiği ve tarihe geçen 2013 Gezi Parkı olaylarında TC Anayası’nda yer alan eylem yapma hakları ellerinden alınan, düşüncelerini özgürce ifade etmelerine izin verilmeyen vatandaşlarımıza desteğimizi çağdaş gençler olarak bize yakışacak pankartlar ve söylemlerle ifade etmeye hazırlanırken özgür düşünce, serbest tartışma ve demokrasinin içinde bulunduğunu sandığımız üniversitemiz tarafından gerek sahneye çıkarken bazı arkadaşlarımızın üstlerinin aranmasıyla, gerek üniversite üst yönetiminden kişilerin sözlü ve öfkeli uyarılarıyla engellendik.

Cesurca sorgulamayı öğrendiğimiz bu evrensel kurumda bu duruma karşı sessiz kalmamız beklenemezdi. 2 Temmuz 2013 gibi yapılan ilk törenin hemen sonrasında sosyal mecralardaki tepki dolu mesajların ardından 4 Temmuz 2013’ te gerçekleştirilen ve müdahalesiz geçen ikinci mezuniyet töreni çok renkli ve güzel görüntülere sahne oldu. Gururla izlediğimiz bu görüntülerin gerçekleşmesine 2 Temmuz 2013 günü izin verilmemesinden duyduğumuz üzüntüyü paylaşmak isteriz.

Ayrıca bundan sonra, üniversitemizde sansürsüz ve şeffaf bir iletişim politikası izlenmesini ve çoğulcu, demokratik ve eşitlikçi bir eğitimden yana olduğumuzu da belirtmek isteriz. Bu nedenlerle her türlü ayrımcı ve antidemokratik uygulamaları reddedeceğiz.

Biz aşağıda ismi yer alan İEU Öğrenci Kulüpleri olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde hak ve özgürlüklerin bir daha hiçbir şekilde sınırlandırılmamasını temenni ederiz.
Saygılarımızla…

Bildiriyi imzalayan 2012-2013 Akademik yılı İzmir Ekonomi Üniversitesi Kulüpleri:

Bilardo Kulübü, Endüstri Sistemleri Topluluğu, Eşit Platform Kulübü, Gezi ve Tanıtım Kulübü, Halkla İlişkiler Kulübü, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Kulübü, İtalyanca Kulübü, İşletme Kulübü, Karikatür ve Mizah Kulübü, Kariyer Kulübü, Medya Kulübü, Modern Dans Kulübü, Müzisyenler Kulübü, Paintball ve Extreme Doğa Sporları Kulübü, Psikoloji Kulübü, Reklamcılık Kulübü, Ritm Kulübü, Sinema Kulübü, Siyaset Platformu, Sosyoloji Kulübü, Tiyatro Kulübü, Toplum Gönüllüleri Kulübü, Türk Halk Müziği Kulübü, Türk Sanat Müziği Kulübü, Uluslar Arası İlişkiler ve AB Kulübü, Video Oyunları Kulübü. (BÇ/ÇT)

8 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org