Bianet: Ankara’da polis revire de saldırdı

ÇHD, Ankara’da gözaltına alınanların hukuksuzluğa maruz kaldığını, saatlerce avukatlarıyla ve doktorla görüştürülmediğini açıkladı.

ankara

Serhat Korkmaz.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi, Gezi Parkı direnişine destek vermek için sokağa çıkan Ankaralılara polisin ve sivil giyimli kişilerin saldırdığını açıkladı.

Ayrıca, eylemde yaralananlar için revir olarak tahsis edilen kitle örgütleri binalarına da saldırı düzenlendiği ifade edildi.

ÇHD, saldırılar sonucu yaralanan sekiz kişinin tedavisinin Ankara Numune Hastanesi’nde devam ettiğini, Ethem Sarısülük ve Mutlu Coşar’ın hayati tehlikelerinin de sürdüğünü açıkladı:

“Dün akşamki saldırıda ÇHD üyesi ve eski ÇHD Genel Merkez yöneticilerimizden AvukatSarper Gürcan’a 20 metre mesafeden doğrudan hedef alınarak gaz bombası atıldı. Gaz bombası kapsülü başına isabet etti. Kafasında dört santimlik bir delik oluştu ve gözünü kaybetme riski bulunuyor.”

Açıklamaya göre, Ankara’daki gösterilerde gözaltına alınan 565 kişiden 30’u serbest bırakıldı, diğerleri halen Emniyet Müdürlüğü’nde.

“Gözaltındakiler polis şiddetine uğradı”

ÇHD, bu süreçte gözaltındaki şu hukuksuzlukları tespit etti:

* Gözaltına alınanlar son derece keyfi bir şekilde alındı. Haklarında bir yakalama ve gözaltı kararı yoktu. Henüz bir gözaltı kararı yokken, yakalanan kişilerin hukuksuz bir şekilde fotoğrafları çekildi, eşyalarına el konuldu ve parmak izi alınmaya çalışıldı.

* Hemen yapılması gereken bir işlem olan Adli Tıp Kurumuna sevk işlemi uzunca bir süre yapılmamış, bazı kişiler ancak 12 saat sonra Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

* Gözaltı süresinin bitmesine yakın halen kimlik tespiti yapılamayan insanlar var.
* Gözaltına alınanlardan kimin nerede olduğu, hangi karakola götürüldüğü Emniyet yetkilileri tarafından dahi bilinmiyor. Bu durum hem avukatlarda hem ailelerde endişeler yarattı.

* Yakalama ve gözaltı işlemleri sırasında ve sonrasında dayak ve kötü muamele uygulandı. Gözaltına alınanlar şiddete maruz kaldılar, dövüldüler.

* Gözaltına alınanlara hakları hatırlatılmadı ve temel ihtiyaçları karşılanmadı.

* Savunma hakları kısıtlandı, 12 saatten sonra ancak bir kısmı avukatları ile görüşebildi. Ancak hala avukatları ile görüşemeyen kişiler var.

* Bu kişilere ifadelerinde, toplantı ve gösteri ile ilgisi olmayan oldukça ağır ve kabul edilemez suçlamalar yöneltildi. (AS)

***

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) hastanelere başvuranlar üzerinden yaptığı belirlemelere göre 788 yaralıdan 18’inin hastanelerde tedavisi devam ediyor. Yaralananlardan 3’ü gözünü kaybederken, 3 hastanın da durumu ağır.

Eskişehir’de ise hastanelere başvuran sayısının 300’e ulaştığı bunlardan birinin ağır olduğu ve şu anda beyin kanaması teşhisiyle ameliyata alındığı kaydedildi. (Hacer Boyacıoğlu – Radikal – 20:19)

4 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org