1 Temmuz 2013 Forum Not ve Kararları


Abbasağa Parkı Forumu
Anıtpark Forumu (Ankara)
Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Forumu
Beylikdüzü Dayanışması Forumu
Buca Çevik Bir Forumu
Burgazada Forumu
Çelik Gülersoy Parkı Forumu
Cennet Mahallesi Forumu
Doğancılar Parkı Forumu
Eyüp Hz. Halit Parkı Forumu
İcadiye Forumu
Kurtuluş Dayanışması Forumu
Maçka Parkı Forumu
Marmaris Gençlik Meydanı Forumu
Özgürlük Meydanı Forumu
Ümraniye Direniş Forumu

Abbasağa Parkı Forumu (1 Temmuz 2013)

ÖZET:

Abbasağa forumunda direnişin geneline dair değerlendirmeler yapıldı ve toplumsal barış üzerine konuşuldu. Atölye grupları programlarını açıkladı. Madımak Katliamı’nı anmak için 2 Temmuz Salı günü (bugün) Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak olan anmaya Abbasağa Meclisi olarak katılım kararı alındı. Bu nedenle bugün yapılacak olan forum iptal edildi. Saat 19.00’da Beşiktaş’taki Kadıköy iskelesi önünde buluşulup Kadıköy İskelesi’ne geçilecek. Saat 20:30′da ise Kadıköy İskelesi’nden Yoğurtçu Parkı’na yürünecek.

Bir konuşmacı, Gezi Parkı’nı Gezi Parkı yapan yegane unsurun yurttaşların ortak bir amaç uğruna birleşmesi olduğunu hatırlattı. Abbasağa Park Meclisi’nde farklı görüşlere sahip olan insanların olabileceğini belirten konuşmacı, farklı görüşlerin sindirilmesi gerektiğine işaret etti ve ekledi: “Gezi ruhu ağaçlarına da sahip çıkar, halkların kardeşliğini de savunur.”

Vicdani Ret Derneği militarizme karşı bildiri okudu, iki kişi vicdani reddini açıkladı. Bu sırada Lice’de açılan ‘‘Savaş değil barış istiyoruz” bez pankartının aynısı açıldı.

Hukuk Komisyonu, arama, baskı ve gözaltılara ilişkin bir slayt gösterisi hazırlığında olduğunu, pazartesi günü bu slaytı Park Meclisi’nde göstermek istediklerini söyledi.

Eğitim Atölyesi, 16 Temmuz Pazar günü 19.30’da “Kürtaj, doğum ve sezaryende şiddet” konulu bir konferans gerçekleştireceğini; ayrıca çocuklara ulaşmak için onlarla saklambaç oynanacağını, genel dans derslerinin başlayacağını, çeşitli yaş gruplarında yaratıcı drama atölyesi verileceğini duyurdu.

“Birbirimizi dinlemek, anlamaya çalışmak zorundayız” diyen Abbasağa Forumu alınan karar nedeniyle Çarşamba günü “toplumsal barış” başlığı ile gerçekleştirilecek.

Kaynak: http://www.sendika.org/

KONUŞMALAR

*Basın özgürlüğünün önemi ile ilgili konuşma yapıldı ve konuşmada Gezi Parkı’nın tüm yurttaşları birleştirdiği bildirilerek, medyanın Gezi Parkı direnişinde olduğu gibi Suriye’de, Reyhanlı’da ve Hopa’da yurttaşlara doğru bilgi vermediği ve yandaş olmayan medya organlarına sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.
*Bir konuşmacı, Emniyet-Sen’deki polislerin Gezi Parkı sürecine bakışını meclisle paylaştı. Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Emniyet-Sen üyeleri üzerinde büyük baskı kurduğunu bildiren konuşmacı, polislerin günde 12-15 saat çalıştırıldıklarını ve bu durumun polisler üzerinde huzursuzluk ve dikkat kaybına yol açtığını bildirdi. Polislerin üstlerinin verdiği emirlere kanun çerçevesinde ya da kanunsuz olsun uymak zorunda olduklarını bildiren konuşmacı, Sendikalarına yapılan baskıyı kırmak için Emniyet-Sen üyesi polislerin ilerleyen günlerde sokağa çıkacaklarını söyledi.
*Bir konuşmacı, Gezi Parkı’nı Gezi Parkı yapan yegane unsurun yurttaşların ortak bir amaç uğruna birleşmesi olduğunu hatırlattı. Abbasağa Park Meclisi’nde farklı görüşlere sahip olan insanların olabileceğini belirten konuşmacı, farklı görüşlerin sindirilmesi gerektiğine işaret etti ve ekledi: “Gezi ruhu ağaçlarına da sahip çıkar, halkların kardeşliğini de savunur.”
*Başka bir konuşmacı ise ‘Gezi Parkı direnişinin sadece gezi parkı direnişi olmadığına gönderme yaptığı’ konuşmasında, 33 yıldır Türkiye’de halkın tüm maddi değerlerinin sermaye tarafından satıldığını, fakat bu sefer ‘ağaca tosladığını’ söyledi.
*Bir konuşmacı, Kazova Tekstil’de eski patronlarının maaşları ve tazminatlarını vermemesi üzerine direnen işçilere destek verilmesi gerektiğini söyledi.
*Bir diğer konuşmacı ise, Taksim Dayanışması’nın, Gezi eylemleri sonucu tutuklananlara destek için 200 kişi ile birlikte Çağlayan Adliyesi’ne gidip kendilerinin de aynı eylemi yaptıklarını bildirdiği bilgisini verdi.

* Meclis’te önemli bir duyuru yapıldı. Mimar Sinan Üniversitesi’nden bir öğretim
elemanı, üniversitelerinde öğrenci olan Gürcan Siviş’in 18 Haziran’dan beri
kayıp olduğunu duyurdu ve konu hakkında bilgi edinenlerin İnsan Hakları Derneği
İstanbul Şubesi’ne bilgi vermelerini istedi. Gürcan Siviş’in fotoğrafı href=https://www.facebook.com/photo.php?fbid=377248955708288&set=a.132024300230756.19152.130053673761152&type=1&theater>şu linkte
mevcuttur.
*Bir anne ise, yaşadıkları direnişin bir haysiyet mücadelesi olduğunu belirterek, bunu mücadelenin başına yazmaları gerektiğini söyledi. Ardından parkta olduğunu düşündüğünü kızına seslenip “Kızım evine derken dön” diye mesaj vermeyi de ihmal etmedi :) )

DUYURULAR
*Öğrenci Gençlik Çalışma Grubu ve Beşiktaş halkının talebi üzerine 35 yurttaşın diri diri yakıldığı Madımak Katliamı’nı anmak için 2 Temmuz Salı günü (bugün) Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak olan anmaya Abbasağa Meclisi olarak katılım kararı alındı.SALI GÜNKÜ ABBASAĞA GENEL FORUMU İPTAL EDİLDİ. Saat 19′da Beşiktaş’taki Kadıköy iskelesi önünde buluşulup Kadıköy İskelesi’ne geçilecek. Saat 20:30′da ise Kadıköy İskelesi’nden Yoğurtçu Parkı’na yürünecek.
*Taksim Dayanışması’nın her cumartesi saat 19′da Taksim’de toplandığı bilgisinden hareketle CUMARTESİ GÜNLERİ ABBASAĞA PARKI’NDA FORUM YAPILMAMASI, EYLEME KATILINMASI KARARI ALINDI.

*Abbasağa Parkı Hukuk Komisyonu, arama, baskı ve gözaltılara ilişkin bir slayt gösterisi hazırlığında olduğunu, Pazartesi günü bu slaytı Park Meclisi’nde göstermek istediklerini söyledi. (Kabul edildi)
*Forum alanını satranç tahtası haline getirme isteği sunuldu. (Kabul edildi)
*Eğitim Atölyesi, 16 Temmuz Pazar günüsaat 19.30′da Kürtaj, Doğum ve Sezaryende Şiddet konulu bir konferans gerçekleştireceğini;
Bugün (Salı) çocuklarla saat 16′da parkta çocuklarla saklambaç oynayacaklarını;
Salı ve Perşembe günleri dans derslerinin başlayacağını;
Pazartesi ve Cuma günleri parkın A kapısında U banklarında saat 17-19 arasında danışmanlık seansları vereceklerini;
Yaşar Bodur’un ‘Öyküler ağaçlasın, ağaçlar öyküleşsin’ adlı yaratıcı drama atölyesininsaat 16 ila 18 saatleri arasında Pazartesi günü 7-14 yaş arasında, Çarşamba günü 14-18 yaş arasında, Cuma günleri ise 19+ yaşlarına verileceğini bildirdi.

*Kadın Çalışma Grubu bugün (salı) saat 19′da toplantı yapacağını duyurdu.

*Vicdani Ret Derneği militarizme karşı bildiri okudu, iki kişi vicdani reddini açıkladı. Lice’de açılan ”Savaş değil barış istiyoruz” bez pankartının aynısı açıldı.

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Anıtpark Forumu (1 Temmuz 2013)

GÜNDEM
Farklı eylemler bulmalıyız direnişin sürekliliği için.
Güç nerde ve bunu yok etmek için neler yapabiliriz.
Diğer forumlarla iletişime geçilmeli.
BAHSETTİK:
*Gazi Koşusunda Vali Mutlu’nun da katıldığı ödül töreninde “Her yer taksim her yer direniş sloganları atıldı olayı konuşuldu.
*Mamak Kömür Deposu’nda düzenlenen Onur Buluşması konserinden izlenimler anlatıldı.
*Mısır ‘daki gelişmelerden bahsedildi.Aktarım şu şekilde “Mısır’ daki göstericeler Mursi için 24 saat verdiler.20 den fazla kentte 17 milyon insan ayaktaydı.Buradan bize gelmek lazım.Foruma geldiğimizde kendi fikirlerimizle geliyoruz ama bizi birleştiren noktalar var.Ortak düşman baskıcı devlet.
*Sendikaların daha etkili olmalı.Çünkü sendikalar Önemli grev çağrısı yaparsa bireyler de katılır.Fikirler önemli sokağa çıkmak önemli.
* Dünkü sayısında şiddete uğrayan bir genç kadını, kanlar içinde yerde yatan fotoğrafı üstüne attığı ‘Nakavt’ başlığıyla haberleştiren Takvim gazetesi olayı konuşuldu.Aktarım şu şekilde: Yapılan haber Takvim gazetesi Ankara temsilciliği önünde protesto edildi.Tepkiler üzerine internetteki başlığı değiştirdiler.Protesto sırasında elliye yakın polis vardı.Kadın polisler eyleme davet edildi.Eylem her gün 12.00-14.00 arası takvim gazetesinden resmi özür gelene kadar devam edilecek.
*Seçim sistemi, oyların güvenirliği ve oyların sayımı konuşuldu.Aktarımlar şu şekilde:Türkiye’ de uygulanan sistemde dijital ortama veriler girildiği için oy kontrolü düzenli yapılamıyor.Partiler bu kontrol koordinasyonu beceremiyorlar2007 yılında adrese dayalı kayıt sistemi başladı.Nerede kayıtlı olduğumuz belli.Her şeyin dijitalleştiği durumda özgürlükler açısından çok sıkıntılı.TC kimlik numarası ile devlet her şeyi biliyor sizi izliyor.Bireysel verilerin korunması gerektiğini insanlar anlamalı.Türkiye’ de uygulanan sandık sistemi Amerika’dan alınmıştır.Amerika bu sistemi bırakmıştır ve bıraktıktan sonra Türkiye de uygulamaya başlanmıştır.Neden parmağa mürekkep uygulaması kaldırıldı.Oyların çalınıyor sahte kimlikler oluşturuluyor.
Bu konuyla ilgili diğer bir bakış açıları ise:Belli konulara çok takılıyoruz .Sistem değişmedikçe kimin başa geçtiği önemli değil.Sağ ya da sol partiden şimdi kim seçilirse seçilsin mevcut düzende bir şey yapamayacak.Şimdi A partisinin baskısı var ise yarın B partisinin baskısı olacak.Bu nedenle bağımsız bir sistem forumlardan çıkacak herhangi bir partiden değil.
Akp kendini sandıkla meşrulaştırıyor. Bu direnişi organize eden zeka sandığı da organize edecektir. Sandıkları kontrol etme fikri bütün forumlarda yaygınlaşmalı ve seçim sandıkları için kontrol grupları oluşturulmalı.
DUYURULUR
*Madımak Katliamını anmak için saat 02.07.2013 tarihinde saat 17.00 da Toros sokakta hazırladığımız pankart altında buluşuyoruz.Slogan: Gelin canlar bir olalım direnelim.
*Cuma günü tıp öğrencisi bir arkadaşımız Devletin Eğitim ve Sağlık Politikaları ile ilgili bir sunum yapacak.
*02.07.2013 tarihinde yapılacak Anıtpark Forumumuz 21.00 da başlayacaktır.
ÖNERİLER
*Takvim Gazetesini protesto için her gün 12.00-14.00 arası Ankara temsilciliği önünde gerçekleşen protestoya destek verilmeli.
*Medya kuruluşlarını protesto amaçlı “ 2 lahmacun 1 ayran” temalı ya da şikayet ve düşüncelerimizi belirtmek için medya kuruluşlarını arayıp tepkimizi gösterebiliriz.Örnek:Ekşi sözlükte başlatılan bir eylemle ile Cnn Türk’ü arayan insanlar “Siz penguen belgeselini yayınlarken biz direnişteydik izleyemedik bir daha yayınlaya bilir misiniz diyerek CNN Türkün telefonunu meşgul etmişler veCNN bir süre telefonlarını kapatmış.
*Ramazanda her forum iftar çadırını kurmalı.
*3 Temmuz’ da TGRT HABER kanalında Melih Gökçek’in konuşması varmış.TGRT Haber binası önünde Melih Gökçek protesto edilebilir.
*Seçim Barajının düşürülmesi konusu bütün forumların ortak amacı olmalı.
*Yerel seçimlerde seçim sandıklarını denetimi için gruplar oluşturulmalı ve bu bütün forumlar için geçerli olmalı.
*Sendikalar grev çağrısı yaparak direnişe destek olmalı.

Kaynak: https://www.facebook.com/AnkaraDirenisPostasi

Başa dön

Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Forumu (1 Temmuz 2013)

Moderatör bir önceki gün aldığımız kararları tekrar etti. Bugün yaz okulu ve yapılacak faaliyetlerle ilgili gönüllülerin toplantısından bilgi aktarıldı. Toplantı sonucunda alınan kararlar; sürecin daha fazla uzamadan aktivitelere başlaması, somutlaşması açısından pazartesi günü çocuklar için Yaratıcı Drama çalışmalarının başlatılması. Yaz okulu hakkında bilgi verildi. Yarın ki forumun 2 Temmuz etkinliğine dönüştürülmesi önerildi ve kabul edildi.

Katılımcı: “ Herkese iyi akşamlar. Ben forumlara çok geç katıldım. Gezi parkı eylemleri kentsel dönüşümle başladı, mahallemizde de böyle. İmar yapıldı, mahallemiz 4’e bölündü. 1 senedir durum bu. Dernekleştik, davalar açtık. Bu mahallede emekçilerin değil, zenginlerin yaşamasını isteyenler var. Kentsel dönüşüm üzerine müteahittler insanlara evlerini kendilerine sattıklarında zengin olacakları vaadiyle kandırıyorlar. Birlikte örgütlü hareket edersek imar projelerini iptal ettirebiliriz. Gezide ki gibi kitlesel ve örgütlü olduğumuz takdirde kazanabiliriz. Birde önerim olsun forumların 2 güne indirilip diğer günlerde de etkinlikler yaparak buraya olan katılımı daha da artırabiliriz”.

Katılımcı: “ Arkadaşın değindiği konu hayati öneme sahiptir. İyi kötü burada yaşamımız var. Emekçi mahallenin içinde yaşıyoruz hepimiz. Bu mahallenin insanlarını buradan sürmek devletin asıl amacı, yıkım dışında da birçok şey denedi başaramadı. Bu mahallenin bölünmesiyle başlayan süreç yıkımlara doğru gidiyor. Bunun için kurulan dernek çalışma yürütüyor. Sözde halkın insanca yaşamını öngören kentsel dönüşüm yasasının foyası çıktı. bu mahallenin yıkılmasında Ataşehir Belediye Meclis üyelerinin hepsinin imzası var CHP de bunun içinde. Meclis üyelerinin söylediği müteahitler pahalıya satın evleri para kazanın. İnsanları kandırmak. Bizim örgütlü olarak yıkımlara karşı gelmemiz gerekir. Teşekkürler.

Katılımcı: “ Kentsel dönüşümle ilgili Ataşehir de yapılan birkaç şeye değinmek isterim. Arkadaşımın gecekondu güzel bahçeli bir evi vardı. Müteahitte verdiler, bana göre kandırıldılar. Sonrasında kendilerine verilen evlerde yaşayamadılar. Satıp köylerine gittiler. 1 Mayıs mahalleside bunu mu istiyor. Bu mahallenin oluşumunda benimde arkadaşlarımın da emeği var. 1 mayıs mahallesi karar versin zengin olacağım diye bu emekler müteahitlere mi kaptıracaklar yoksa örgütlü hareket edip imar planını iptal mi ettirecekler. Bu oyuna gelmeyin. Bu mahalleye kıymayın efendiler.”

Katılımcı: “Bu forumlarla bu kadar insan birlikte bir şeyler yapabileceğimizi gösterebiliriz. Politik bir mahallede oturuyoruz, diğer yerlere göre daha siyasi şeyler konuştuğumuzu düşünebiliriz de. Aksine siyasi konuşalım çoğu kez dışına çıkıyoruz. Siyaset yaşamımızın kendisi. Herkes elini taşın altına koysun. Eğer bu foruma güvenilmiyorsa, lütfen farklı olan ortay koyulsun. Yan yana koyulan fikirleri işe çevirirsek daha verimli olur. Gezi parkında devletin zorbalığı, şiddeti, kabalığı, yasaklamaları olmadan biz bir arada mutlu yaşabiliyoruz. Bu küçük örnekleri çoğaltıp büyütmeliyiz. Yürürken attığımız sloganları yaşamımıza geçirmeliyiz. Bakış açımızı değiştirip sadece kendimiz değil etrafımızdakileri de harekete geçirmeliyiz. Herkes bir şeylere gönüllü olsun, ve daha neler yapabilirizi sormak, kafa yormak lazım.”

Katılımcı: “ Ben doktorum, sağlıkla ilgili bir sorun varsa gönüllüyüm. Teşekkür ederim.

Bu akşam katılım Sivas a gidiş nedeniyle kısıtlı olduğundan öneriler ve kararlar 2 Temmuz akşamı yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Beylikdüzü Dayanışması Forumu Notları (1 Temmuz 2013)

-Foruma 100-120 kişi katıldı.

- Kararlar alındı.

-Forumun Beylikdüzü Özgürlük Meydanında (Beylicium önü) cumartesi hariç
Her gün saat 21:00 de yapılması kararı alındı..Cumartesi Taksim Dayanışmasının belirlediği gibi Taksim Meydanda saat 19:00 katılım sağlanacaktır.
-El ilanlarımızın dağıtılması. Bu ilanların katılımcılara ulaştırılması sağlanacak.
-Forumun sonrasında serbest kürsü diye bir madde olacak gündem dışında konuşmak isteyenler görüş bildirecek.
-Komisyondan da temsilcilerin içinde olduğu bir üst kurul oluşturulacaktır.
-Bulunduğu mahallelerde ayrıca toplantılar düzenlenebiliyorsa bu konuda beylikdüzü dayanışmadan görüş ve destek sağlanması.

-Komisyonlar oluşturuldu toplantılara başlanıyor. Toplantı saatlerinin belirlenip face üzerinden katılmak isteyecek arkadaşlara duyurulması sağlanacak.
*Sanat ve Kültür Komisyonu
*Sosyal Medya komisyonu
*Kadın Komisyonu Toplantı Gün/Saat: 02.07.2013 saat:20:30 Özgürlük Meydanı
*Gençlik Komisyonu
*Basın ve Propaganda Komisyonu.

-İhtiyaca uygun olarak kurulan Basın ve Propaganda Komisyonu için katılımcılar belirlenecek
Ve Bu komisyon tarafından Beylikdüzü Dayanışması Bildirgesi oluşturulacak öncelikle.

- Toplantı notları günlük yayınlanacak.

-Etkinlik Planları yapıldı.

*2 Temmuz etkinliği Özgürlük Meydanında yapılacak. saat 20:45 de başlayacak..Sanat Komisyonu , Basın ve Propaganda komisyonunundan arkadaşlar görevler aldı.
*Piknik kararı alındı . Tarih belirlenecek.
*Şölen kararı alındı. Tarih belirlenecek. Sanat komisyonu konuyla ilgili çalışmalarına başlayacak.Görevlendirmeleri yapacaklar.
*Kermes yapılması. Kadın komisyonunun da organizasyonda yer aldığı fakat bütün erkek ve bayanların içinde görev aldığı ve çalıştığı bir organizasyon.
*Gezi Parkı Sürecini anlatan bir sinevizyon gösteriminin yapılması.

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Buca Çevik Bir Forumu (1 Temmuz 2013)

Dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Buca Çevik Bir Forumu DUVARA KARŞI TİYATRO TOPLULUĞU’nun Gezi direnişi için hazırladıkları UMUT DİRENİŞTE oyunu ile başladı. Söz alan bazı konuşmacılar eylemlerde üzerinde durulan sloganlar ve AKP iktidarının nasıl geriletileceği üzerine vurgular yaptı.Bir araya gelemez denilen tüm bileşenlerin bir araya geldiği ve bu birlikteliğin bizi güçlendireceği konuşuldu.Somut olmamakla birlikte birkaç öneri tartışıldı ve bu öneriler bir sonraki foruma bırakıldı.ÖNERİLER:

-Gelecek forumları tematik yapma.( Eğitim, sağlık, hukuk, kadın, üniversite başlıkları önerildi)
-Forumlarda yerel sorunlarımızı tartışma
-Direnişi göstermeyen medyayı protesto edelim, bir eylem gerçekleştirerek yandaş medyayı teşhir edelim.
-Daha önce önerilen Buca’da yurt talebini zenginleştirelim.Yesevi Yurdu’nda bir eylem kararlaştıralım.
-Film gösterelim
-İzmirde tutuklanan yol arkadaşlarımıza mektup gönderelim.
-Küçük ekipler kurarak kahve Pazar apartman gezelim ve direnişi anlatalım
Bir sonraki forum için CUMA günü yine 21.00 kararlaştırıldı.

Kaynak: http://direnisforumu.org/

Başa dön

Burgazada Forumu (1 Temmuz 2013)

“Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas‘ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin radikal İslamcılar tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ve dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. Ayrıca dışarıda toplanan göstericilerden de iki kişi hayatını kaybetmiştir.”

Burgazada Forumu olarak ”Sivas Katliamında hayatını kaybeden aydınlarımızı” anmak için 3 Temmuz Çarşamba günü olan forumu, 2 Temmuz Salı günü saat 21:00‘da yapacağız. Burgazada halkına duyrulur!

Kaynak: http://direnisforumu.org/

Başa dön

Çelik Gülersoy Parkı Forumu (1 Temmuz 2013)

Değerlendirmeler ve etkinliker:
1) 29 Haziran Cumartesi günü Diren “Lice Sarıyer Seninle” pankartıyla Taksim’de yürüyüş yapıldı.
2) 30 Haziran Pazar günü Belgrad Ormanı Neşetsuyu’nda yapılan eylem: Girişte kısa bir forum yapıldı ve basın açıklaması okundu. İçeriye geçilip ağaçlarla fotoğraf çekildi. Koşarak ve yürüyerek pankartı taşımak isteyen arkadaşlar parkurun bir noktasında bir piknik alanına girmek isterken engellendi. Arbede yaşandı ve sorunlu bir genç çocuğun şiddet tehdidine maruz kaldı. Bu saldırganın yaptığının bireysel bir saldırı olduğu, gruptaki diğer kişilerin doğrudan fiziki bir saldırıda bulunmadıkları fakat “Diren Belgrad Ormanı” yazılarına karşı bir tepki gösterdikleri söylendi. Genel olarak grubun “Diren” kelimesi üzerinden bir ötekileştirme çabasına girdikleri söylendi. “Diren Belgrad Ormanı” yazılarının asıldığı camların sonradan kırıldığı bildirildi. Bu ana akım medya ve hükümetin söylemleriyle sürekli pekiştiriliyor. Yılmadan her fırsatta bunu neden yaptığımızı açıklamamız gerekir.
- Bir kişi tarafından direnişte hayatını kaybedenler için 40. gününde mevlüt düzenlenmesi önerildi. Bununla ilgili fikirler belirtildi, karara bağlanmadı.
- Her pazar Belgrad ormanında forum ve piknik önerildi. Pazar günleri farklı eylemler de olduğu için bütün pazar günleri yapmak zor olabilir.

3) 3. Köprü yerine Sarıyer Yaşam Platformu’nun geçtiğimiz yıllardaki faaliyetlerini gösteren kısa bir görsel sunum yapıldı.

4) 7 Temmuz Pazar Beşiktaş’tan Garipçe’ye bisikletle gelecek olan gruba destek verilmesi. Koç Üni. önünde ve/veya forum noktalarında bu arkadaşları karşılayarak destek verilmesi ve en sonunda Garipçe’ye topluca gidilmesi önerildi. 3 Temmuz Çarşamba forumunda karara bağlanacak.

5) Koç üniversitesi öğrencileri Cuma forumlarında akşam yemeği hazırlama önerisinde bulundular.

6) Çağlayan adliyesi dilekçe eyleminin detayları sunuldu.

Destek ve dayanışma gündemleri:
i) Ankara’daki çatışmalar için ne yapabiliriz?
ii) Gazi mahallesindeki tutuklamalar. Bazı eylem önerileri yapıldı, 3 Temmuz Çarşamba forumunda netleştirlecek.
iii) Bingöl’de 14 yaşındaki bir çocuğun 8 askerin tecavüzüne uğraması ve kadına yönelik şiddet Bingöl dernekleri tarafından 3 Temmuz Çarşamba günü Kadıköy’de protesto edilecek.
iv) YÖK başkanının 3 Temmuz sabahı İTÜ’ye yapacağı ziyaretin özellikle öğrenciler tarafında pasif ve barışçıl bir eylemle protesto etme.
v) 7 Temmuz’da Kaduköy’de birinci gazdan adam festivali duyuruldu.
vi) Ankara – Dikmen’deki yıkımlarla mücadeleye destek çağrısı yapıldı. Genel olarak kentsel dönüşümün sürekli bir gündem olması önerildi.

Bilgilendirme-Duyuru-Diğer Tartışmalar:

1) 1 Temmuz forum öncesi yapılan durma eylemi Lice’ye adandı.

2) Mısır’da Cumhurbaşkanına karşı yapılan demokrasi mücadelesinden tanıdıklar aracılığıyla Gezi direnişine selam var.

3) Medya:
* NTV tarih dergisi kapağını “yaşayan tarih” düşüncesiyle gezi direnişine ayırdığı için Doğuş grubu tarafından kapatıldı.
* Akşam gazetesinden iki gazeteci gezi olayları ve cami’de yaşananlarla ilgili müezzinin açıklamalarına yer verdikleri için gazetelerinden kovuldular.
* Akit gazetesinin “Yüzünüzü açın köpekler” ve Takvim gazetesinin kadına yönelik şiddeti “nakavt” manşetiyle sunması protesto edildi. ATV, Sabah ve Takvim gazeteleri önünde Abbasağa forumcuları tarafından protestolar sürekli yapılıyor.
* Çapul TV yayın hayatına internet üzerinden gönüllü çalışanlarla yayın hayatına devam edecek.
* Direnişte mesleklerinin gereğini yerine getiren Özgür Radyo, EHA ve Atılım gazetesi gibi alternatif medyanın desteğimize ihtiyacı var.

4) TTB (Türk Tabipler Birliği) sağlık bakanlığı tarafından soruşturma ile tehdit ediliyor. Karar: Direnişte yaralılara yardım eden TTB ve AKUT’a destek amaçlı bir yazı hazırlanacak ve diğer forumlara sunulacak. Ayrıca TTB’den bir kişi yanlarında olduğumuzu göstermek için Büyükdere forumuna çağrılacak.

5) Gözaltındaki kadınlara yönelik taciz ve cinsel şiddet devlet tarafından sistematik bir hale getirildi. Bunu protesto etmek için 1 Temmuz – 7 Temmuz haftası etkinlikleri kadınlarla dayanışmaya adandı. Öneriler: Sarıyer ilçe Emniyet müdürlüğünün bu konudaki şikayetimizi dile getirmek için ziyaret edilmesi. Taciz ve cinsel şiddet uyguladığı bilinen ama hala görevinde olan emniyet görevlilerinin istifaya çağrılması. Perşembe günü sosyalistfeminist kadın kolektifinin bir eylem çağrısı olabilir, bilgilendirme yapılacak. 5 Temmuz cuma forumunda kadına yönelik şiddetin özel olarak konuşulması ve tartışılması önerildi.
Karar: Çarşamba günü yapıalcak olan durma eylemi gözaltında cinsel şiddete uğrayan kadınlar için yapılacak.

6) 2 Temmuz Sivas katliamının anılması: 1 Temmuz’da Sarıyer Dağ evlerinde bir anma yapıldı. 2 Temmuz’da da Büyükdere parkında “Sarıyer Demokrasi Güçleri” nin ortak bildirisiyle bir anma etkinliği gerçekleştirilecek. Sivas- Reyhanlı- Roboski ve Lice’de yaşamını kaybedenler bu etkinlikte anılacak.

7) Taksim dayanışmasının aldığı ve forumumuzda kabul edilen eylem çağrılarına daha fazla katılım göstermeliyiz.
Genel olarak iktidarın saldırganlığı her alanda devam ediyor. Direnişi günlük hayatımıza sokarak sürekli bir halde tutmalıyız.

9) 8 Temmuz için sosyal medyada bir “Yok ol” eylemi örgütlenmeya çalışılıyor. Detayları 3 Temmuz Çarşamba forumunda verilecek.

10) Maslak’ta da her gün binlerce ağaç kesiliyor, fidanlar mevsiminden önce sökülüyor. 2 adet yoksul mahalle yıkım tehdidi altında. Kuzey ormanları, 3. köprü – 3. havalimanı ve yeni bir şehirleşme projesiyle tehdit altında. Sarıyer için hepsine birden direnmeliyiz. Fidanların kesimini geciktirerek zaman kazanabiliriz.

11) Etkinlikler artık çok fazla ve kaçınılmaz olarak birbirleriyle çakışıyor. Bunun için ne yapabiliriz?

12) Bebek parkı forumu Belgrad ormanları mücadelesine desteklerini sunacaklarını iletti.

13) Gezi parkındaki müdaheleden etkilenen hayvanlar için eylem önerildi.

14) 2 Temmuz Sivas anması 21:00′da Kadıköy rıhtımında da yapılacak.

15) Gezi’deki ilk direnişin 18 kişiyle başlayıp bugünlere ulaştığını hatırlamalıyız. Daha dinamik çözüm önerileri ile eylemlerimize devam etmeliyiz. Bu sayede eylemler çok daha büyük katılımla ve etkili olacaktır.

Kaynak: http://direnisforumu.org/

Başa dön

Cennet Mahallesi Forumu (1 Temmuz 2013)

01 Temmuz Forum programı
1. Etkinliklerin değerlendirilmesi
2. Öneriler, oylanma ve alınan kararlar

1. Etkinliklerin değerlendirilmesi ve öneriler
- 29 Haziran Taksim Dayanışması’nın Taksim’deki “Ethem için – Adalet için” yürüyüşüne Tünelde pankartımız arkasında buluşarak katıldık. Her ne kadar polis yüzünden Taksim’e çok geç çıkabildiysek de eylem çok güzeldi. Eleştiriler de vardı. Lice ile farklı olduğunu, bunun için orada olmadığını söyleyenler oldu.
- Taksim’e PKK’nın çıkmasını sevmedim, adımın onlarla anılmasını istemiyorum.
- Lice’de yaşananlar Taksim’in devamıydı. Senaryo aynıydı. BDPliler ile Ulusalcıların birlikte “Türk Kürt kardeştir, Çekemeyen Kalleştir.” gibi sloganlar atması gerçekten güzel.
- BDPlilerin parti bayrağıyla orada olmasını sevmedim. Basın açıklaması yapmasını da onaylamıyorum. Bilseydim katılmazdım, partililerin kimliklerinden sıyrılarak eylemlere katılması gerekiyor.
- BDP, Taksim Dayanışması’nın eyleminden önce Lice için oradaydı ve basın açıklamasını onun için yaptılar. Sonrasında Taksim Dayanışması’na destek vermeye devam ettiler.
- Çok duygulandım. Bir gün önce de Türk bayrağı altında Kadıköy’de Kürtçe slogan atarak yürümüşlerdi. “Adalet için” yürünmesi tam da yerini buldu. Hürriyet Caddesi’nde Pazar günü yaptığımız müzik ve skeç etkinliği de çok canlı geçti. Forumumuzu tanıtan el ilanları dağıttık, etkinlik masamızda soruları cevapladık ve pek çok kişiyle temas kurabildik. El ilanlarını dağıtmaya devam edelim.
- Pazar günkü etkinliğiniz güzeldi, daha sık yapılmalı, ben o etkinliğiniz sayesinde forumu öğrenip bugün katılabildim.
- Forumlar ve etkinlikler diye ayırıyoruz. Birleştirip her forumu etkinlik olarak düşünerek, hızlandırabiliriz.
Bu arada Küçükçekmece forumu aramıza katıldı. Forum günlerimizin aynı olmamasına dikkat edilmesi, isteyenlerin her iki foruma da katılabilmesi açısından iyi olacağı konuşuldu.
- Haftada 3 gün etkinlik gibi toplantı yapılsın. Salı (değerlendirme) – Perşembe ve Pazar (etkinlik).
- Bu çarşambaya caddede etkinlik koyalım ve o etkinlikte Taksim Dayanışmasının Perşembe günü Taksim’de “kadınlar için” yapacağı eylemin duyurusunu yapıp sonrasında forumda sırf kadınlar olarak toplantı yapalım.
- Etkinliklerde t-shirt hazırlayalım. Afiş ve pankartlara ağırlık verelim.
- Küçükçekmece ilçesindeki tüm forumlar haftada 1 gün genel toplantı yapsın.
2. Öneriler, oylanma ve alınan kararlar
- Toplantı günleri 3 gün olarak kesinleşti. Salı (değerlendirme), Perşembe ve Pazar (etkinlik) olarak kararlaştırıldı.
- Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen aydınlarımızı anmak için 2 Temmuz Salı saat 18.00′de Arena Park’ta buluşarak, İkitelli Dayanışma’nın saat 19.00′daki yürüyüşüne katılınması ve hep birlikte cemevine yürünmesi kararı verildi.
- 3 Temmuz Çarşamba saat 19:00’da Hürriyet caddesinde müzik etkinliği kararlaştırıldı. Bu etkinlikte kadınlara Taksim Dayanışması’nın Perşembe günkü eylem haberi verilerek, etkinlik sonrasında da Cennet forumda toplantı duyurusu yapılması kararlaştırıldı.
- 4 Temmuz Perşembe Taksim Dayanışması’nın “Kadın” eylemine gidilmesi öngörüldü.
- Perşembe Taksim’de eylemde olunacağından bu hafta Perşembe günü yapılacak olan toplantı, 5 Temmuz Cuma günü saat 21:00’e alındı.

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Doğancılar Parkı Forumu (1 Temmuz 2013)

ÖN NOT:
Üsküdar sakinleri olarak, Doğancılar Parkı’ndaki Forumumuz için, 1 Temmuz Pazartesi günü saat: 20:30’da toplandık. Forum boyunca Vegan Kollektif’in getirdiği yiyecekler, parkta kurulan bir masada, isteyenlere açık büfe olarak servis edildi. ÖNERİLER, DUYURULAR ve KARARLAR

-Forum sırasında kullanılan konuşma ve işaret kuralları tekrar hatırlatıldı.
-2 Temmuz Salı günü saat 19:30’da Doğancılar Parkı’nda buluşup, oradan Kadiköy’deki halk yürüyüşüne katılma kararı alındı.
-Yürüyüşe katılamayacak arkadaşların, Kuzguncuk’a Doğancılar Parkı’nı temsilen gitmeleri ve oradaki son durumdan bizi haberdar etmeleri istendi.
-Selimiye ve Sultantepe ile ilgili haberleşmenin kopmaması gerektiği hatırlatıldı.
-Aramızda bulunan müzisyen arkadaşlardan, bizlere müzik dinletisi sunması talep edildi. Bu istek olumlu karşılandı.
-Takas Panayırı 7 Temmuz Pazar günü saat 18:00′de yapılacak. Tanıtımı “Yaratıcı Eylem Masası” üstlenecek.
-3 Temmuz Çarşamba günü “serbest kürsü” yapılacak.
-“Foruma katılım azalıyor mu acaba?” şeklinde başlayan konuşmanın devamında, insanların her gün gelemeyeceği, forum günlerini azaltmanın insanların katılımını arttıracağı yönünde öneriler sunuldu. “Güvenlik probleminin varolduğu” düşünülerek, katılımcı sayısının düşebileceği öne sürüldü ve cevap olarak forumumuzu kamera kaydı altına alma fikri ortaya atıldı. Bu fikrin diğer parklarla paylaşımı ve internetten duyurulması önerildi.
-Üsküdar İskelesi civarlarında yürüyüş düzenlenmesi önerisi yapıldı.
-Önceki forumlarda konuşulan “broşür hazırlanması” ile ilgili pratik adımların atılması gerektiği vurgulandı.
-Üsküdar ilçesi olarak diğer parklarla bir araya gelip haftada 1 gün ortak forum yapılması önerildi.
-Ekolojik yaşam ve geri dönüşümün yaygınlaştırılması konusu konuşuldu. Üsküdar Belediye ile görüşülerek, çöpleri ayrıştırma projesine ön ayak olunabileceği hatırlatıldı. Konuşmanın devamında, “atöyle dersleri” verilerek, evlerimizde kendi imkanlarımızla yapabileceğimiz organik tüketim maddeleri, organik deterjanlar ve benzeri mamülleri üretme konusunda bizlere eğitim verebilecek insanların varlığına dikkat çekildi; ve “www.zehirsizev.com” internet adresi paylaşıldı.
-Ekoloji forumu, her Cumartesi saat 13:00’de Fındıklı Parkı’nda gerçekleştirilmekte. Herhangi bir örgüt veya parti üyesi kimliği ile katılımdan ziyade, bireysel katılımın ön planda olduğu hatırlatıldı. Bu organizasyonun “antikapitalist” mücadelenin bir parçası olduğu söylendi.
-Toplumsal Hafızamızı dinç tutmak ve güçlendirmek ile ilgili bir çalışma yapılması önerisi sunuldu. Bu öneriye Forum katılımcıları çok sıcak baktı. Örnek olarak “bergama direnişi” sunuldu. Konunun araştırılması hususunda öneri geldi.
-Yoksul insanlara giyecek yardımı yapılması önerisini forum sıcak karşıladı. Kısa sürede adım atılması ve gerekirse bununla ilgili ayrı bir masa oluşturulması gerekliliği konuşuldu.
-”Çevre masası” kurulması önerisi sunuldu.
-Kürt Meselesi ile ilgili sağlıklı konuşmalar yapılamadı. Forum kuralları sıklıkla unutuldu. Kürt sorunu konusunda bilgili olan arkadaşlarımızdan, önümüzdeki günlerde sunum yapması talep edildi.

Kaynak: http://direnisforumu.org/

Başa dön

Eyüp Hz. Halit Parkı Forumu (1 Temmuz 2013)

Bu gün iki arkadaşımız Berkin Elvan’ı ziyarete gitti. Durumu bize aktardı;

Berkin’in durumu kritik, ateşi düşmüyor ve bünyesinin mücadele gücüne güvenmek zorundayız. Yoğun bakımda, bu yüzden onu görmemiz mümkün olmadı. Berkin’in karşısında daha uzun süredir yoğun bakımda yatan başka bir çocuk var, trafik kazasından dolayı kaburgaları kırılmış. Yeni yeni iyileşmeye başladığı için babası umudumuz var dedi. Diğer çocuğun toparlanmasına umut bağladık, o iyileşiyorsa Berkin de iyileşecek diyor babası. Sami Bey geçici işçi, 15 gündür işsizmiş. Bu gün bir iş bulmuş. Israrla “neye ihtiyacınız var, net söyleyin, elimizden geleni yapalım” dedik ancak somut bir talebi olmadı. Sürekli bizi unutmayın, unutturmayın dedi. Biz onlara destek olmak için gittik ancak onların bu harekete nasıl bir umut bağladıklarını görünce, onlardan güç alarak döndük. Üç farklı ülkeden insan hakları derneklerinden ulaşmışlar. Ancak Gezi Parkı’ndan gelen çok az. Bizi unutmayın. Unutturmayın dediler sürekli. O kadar güçlü ve vakur duruyorlar ki, kendimizi onların yerine koyamadık. Biz onlara destek olacağız sandık ancak onlar bize güç verdi, koşarak parka gelip direnişin devamı için bir şeyler daha yapma isteği uyandı.

Bu anlatımlar üzerinden alınan kararlarsa şöyle;
TÜM PARKLARIN DİKKATİNE!!

Berkin Elvan’ın Babası kabul ederse onun adına bir hesap açarak bir destek fonu oluşturalım. Çünkü 24 saat ordalar ve dışarıdan yemek zorundalar. Mutlaka ekstra masraflar da oluyordur. Bunu diğer parklara gidip forumlara açalım ve ortak bir karar verilsin. Şaibe olmaması için, bankacı ve hukukçu arkadaşların fikirlerini alalım.
Bir takvim oluşturalım ve her parktan temsilciler, nöbetleşe olarak her gün ziyarete gidip ihtiyaçlarından haberdar olsun. Hiç boş bırakmayalım. Bireysel ziyaretlerin çok kalabalık olmaması da gerekebilir. Bu yüzden tüm parkların ortak hareket etmesi için elimizden geleni yapalım.

Bundan sonra bir gün önce belirlenmiş olan gündeme geçildi. Katılımcılar Gezi Parkı Direnişi ile ilgili gözlem ve tespitlerini paylaştılar.

Gençlerin geçmişten gelen bilgi birikimi ve gelecekle ilgili detaycılığı vurgulandı. Bütüncül olmak ve alt kültürlerin ortak paydada buluşmasının gerekliliğinin ortak bir mesaj olarak okunabileceğikonuşuldu.
Gençlerin yaşam alanlarına müdahale ile ilk adımı attığı, kardeşlik duygusu ve mahallelerden gelen destekle genişleme sağladığı vurgulandı. Halk olmanın anlaşıldığı ve bunun sürdürülebilirliği üzerine konuşuldu.
Yeni siyasal oluşumların olması ve bunun için yerel seçimlerin de atlanmaması gerektiği konuşuldu.
Oluşan bu dayanışma ortamının yalnızca iktidar değil sisteme karşı bir harekete dönüşmesi sağlanmalı.
Gezi Direnişi’ni gerçekleştirenlerin Lice olayına desteği değerlendirildi.
Komünal yaşamı Gezi parkında deneyimleyenler, gözlemlerini ve düşüncelerini paylaştı. (Herkesin ortak fikri: böyle bir şey’in olabileceği anlatılsa inanmazdık ama oldu J )
Direnişin devamlılığı için şimdiye dek yalnız başına çeşitli alanlarda tepki gösteren STK’lara destek verilmesi ve bunun çok ciddi planlanması gerektiği konuşuldu. Şimdiye kadar az sayıda katılımla gerçekleşen tüm protestolar araştırılmalı ve tüm direnişçilerin desteğiyle bu durumların tekrar gündeme gelmesi sağlanmalı. (Siyanürle altın arama, Hes, hayvan hakları, Tonya çimento fabrikası vb.)
Direnişin mahallelerde daha etkili biçimde sürdürülebilmesi için yerel sorunların gündeme getirilmesi gerektiği konusunda fikir birliği sağlandı.

Son olarak diğer parkların 2 Temmuz’da Kadıköy’de Sivas için gerçekleşecek yürüyüşe katılmak için forumları iptal edip saat 20:30’da Yoğurtçu Parkın’da buluşma kararı aldığı haberi geldi. 2 Temmuz gün içinde Eyüp Gezi Forumu Facebook grubundan haberleşerek forumun iptal edilip edilmeyeceği kararı alınacağı konuşularak forum sonlandırıldı.
Eyüp’den Özgürleşen Tüm Parklara Selam Olsun!

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

İcadiye Forumu Notları (1 Temmuz 2013)

01/07/2013 Pazartesi Forum Notları;
*Forumların sürdürülebilirliği ve katılımcı sayısının arttırılması konusunda neler yapılacağı hususunda görüş ve öneriler alındı.
*Fanzin(Küçük el ilanı) hazırlanması ve hazırlanan fanzinlerin apartmanların posta kutularına bırakılması,ağaçlara asılması vs yöntemlerle dağıtılması ve duyurular yapılması önerildi.
*Fuat Baymur İlk Öğretim Okulu’nun İmam Hatip Olmaması için neler yapılabileceği tartışıldı.
*Salacak’taki Atatürk Büstü’nün önünde nöbet tutulması önerisi geldi.
*07/07/2013 Pazar Saat 16:00 da Doğancılar Formu’nun “Takas Pazarı” ve Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nın Gaz Festivali konusunda katılımcılar bilgilendirildi.
*Kabotajın, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık olduğu ve bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletlerin yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gittikleri,Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığının Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldığı ve 1 Temmuz 1926′da tekrar yürürlüğe girdiğinden bahsedildi.
*Gezi Parkı olaylarından olumsuz etkilenenler için psikolojik destek sağlanabileceği tartışıldı.
*Gaz Festivali için diğer illerden gelen genç arkadaşlara kalacak yer ayarlanması için katılımcıların evlerini açmaları önerildi.
*İcadiye’den Kuzguncu’ğa inen sokakta Sera ve Otoparkın olduğu yer eskiden top sahası imiş geri alınması önerildi,fakat serada geri dönüşüm yolu ile toprak elde etme çalışmaları yapıldığı ve bu önerinin ne derece sağlıklı olabileceği tartışıldı.
*Fethi Paşa korusundaki bazı çalışmaların mesela Basket potalarının kaldırılması, korunun hafta sonları araç trafiğine açılması, Dilruba Restoranda yapılan restorasyon çalışmaları ile Restoranın genişletilmesi gibi konular tartışıldı ve bir hafta sonu basın ve avukat eşliğinde topluca gidilerek yerinde tespit yapılmasına karar verildi.
*Dilruba Restoran da yapılan çalışmalara itiraz edebilmek için Park ve Bahçeler Müdüdrlüğü’ne dilekçe ile başvurulmasına karar verildi.
*İcadiye Mahellesini diğer forumlarda temsil ederken boyna bağlanacak beyaz bir fular ile diğer forumlara katılım sağlanmasına karar verildi.

Kaynak:http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Kurtuluş Dayanışması Forumu (1 Temmuz 2013)

Bugün saat 20.30’da Kurtuluş son durakta buluşup forumun yapıldığı Ortanca Parkı’na kadar yürüyüş yaptık. Sloganlar attığımız ve mahalleliyi foruma çağırdığımız yürüyüşe camlardan tencere ve tavalarla destek verenler oldu. (Yeni sloganımız: “Saat dokuzda Ortanca Parkı’nda” :) ) Foruma ilk defa katılan çok sayıda mahalleli vardı. Forum boyunca “Ethem Sarısülük için Adalet İstiyoruz” pankartının etrafında mumlar yakıldı. Forum alanındaki çocuklarla atölye yapıldı.

Bugünkü forumun tartışma, öneri ve kararları şöyle;

1.Yürüyüş ve etkinlikler daha iyi duyurulmalı, sosyal medya duyuru için daha etkin kullanılmalı, alınan kararlar netleştirilmeli ve forumun iradesi haline getirilmeli.
2.Eylemlere katılımın düşük olması doğal, çok fazla eylem var, yetişemiyoruz L
3.Her forum başlangıcında ne zaman bir araya geldiğimizin, neden Tatavla Dayanışması dediğimizin ve şimdiye kadar yaptıklarımızın ve konuştuklarımızın özetlenmesi iyi olur.
4.Oy sayımı ve seçimlerle ilgili teknik açıdan daha çok bilgi edinmeliyiz.
5. Demokrasi, adalet ve özgürlük konularını konuşmaya ihtiyacımız var. Ya akademisyenleri katarak ya da aramızda çalışma grupları kurarak haftada bir gün panel/seminer vb. yapmalıyız.
6.Alternatif medyaya destek vermeliyiz. Gerekirse bir medya yönetim planı yapılmalı.
7. Yakınımızdaki diğer parklarla birleşilerek Taksim Dayanışması’nın Gezi Parkı sürecine ilişkin hukuksuzları anlatacağı sohbete katılınabilir.
8. İki konu başlığı hakkında dile getirilen görüşler şöyle;
Tüketim:
-Yabancı malları değil, Türk mallarını kullanalım.
-Sermayenin yerlisi yabancısı olmaz. Tüketeceksek az tüketelim.
Yerel seçimler ve demokrasi:
-Yerel seçimlerde kimi seçeceğiz tartışması dünün tartışması, tek alternatif ezilenler.
-Bu tarz örgütlenmeleri yani halk meclislerini kalıcı hale getirelim.
-Sorunumuz iktidar hedefimizin olmaması. Çünkü; iktidar hedefi olmayan her hareket, mevcut iktidarca yenilmeye mahkum. Yönetim halka ait olmalı.
-AKP’yi yıkmanın yolu sokaktan geçiyor.
-Ezilenlerin içinde de daha çok ezilenler var. Birlikte mücadele edenlerin birbirlerinin taleplerini bilmesi ve birbirini tanıması lazım. Birlikte nereye kadar yürüyebiliriz, bunu konuşmalıyız.

*Diğer forumlarla ve Taksim Dayanışması ile olan iletişimi sağlamak üzere bir grup oluşturuldu.
*Öneri ve duyuruların asıldığı bir pano yapıldı.
*Duyuruların daha etkin yapılması için bir twitter hesabı açacağız.
*2 Temmuz Salı günü saat 20.00’de Pangaltı buluşup, Ortanca Parkı’na yürüyecek, Sivas Katliamı’nı anacak ve protesto edeceğiz. (Forum saatinde parkta bir anma gerçekleşecek) Yürüyüş öncesi saat 17.00’de Pangaltı’da buluşup bildiri dağıtılacak.

Kaynak: http://www.kurtulusdayanismasi.blogspot.com/

Başa dön

Maçka Parkı Forumu (1 Temmuz 2013)

ÖZET:

Maçka Forumu’nda Sivas etkinliği için ek öneriler konuşuldu ve geliştirildi. Barış atölyesi yapıldı. Mahalle komiteleri ile çevre mahallelere ulaşma kararı alındı ve bunun için ön hazırlıklar yapıldı. Salı ve çarşamba dağıtılması düşünülen bir bülten hazırlığına başlandı. Ayrıca daha önce Gezi Parkı’nda da yapıldığı gibi sosyoloji bölümünden bir ders, açık kürsü bölümünde yapıldı.

Kaynak: http://www.sendika.org/

Notlar:

21:25 açılış ve haftasonu ve pazartesi özeti yapıldı:
Cumartesi eylem oldu, gözaltıları da oldu
Piknik çok keyifli verimli oldu, atölyeler yapıldı (çocuk atölyesi, barış atölyesi, brezilyaya mesaj çalışması, takas pazarı)
Bugün çağlayan adliyesi önündeki suç duyurusu / ihbar dilekçesi eylemi yapıldı (birkaçyüz kişi katılım olduğu için Taksim dayanışması kendi iç örgütlenmesini konuşuyor ki binler halinde dalgalar halinde olması gerekir, yoksa bu dilekçe veren arkadaşlar soruşturmaya sokulabilir. Katılımın çoğalması gerekli.)

Koordinasyon ekibi uygulaması:
Grup içinde 4 kişilik haberleşme ve iletişim grubu oluştu. Hem de forumu daha renkli ve canlı yapmak için gazeteci, sanatçı gibi kişiler ile temas kurulması planladı. (Erdem, Ece, Avukat Nazan ve Ahmet Bey)

Duyuru:
Yarın akşam (02/07/2013) etkinlikler
– Hukuk sunumu (gezihukuku.org sitesinde sunum içeriği yayınlandı, forum öncesi bilgilendirme yapılması ve arkadaşlara bu konuda sorular sorulması için takip edilebilir)
– Sivas katliamı yıldönümü nedeniyle kısa bir anma, bir film gösterisi, bir bağlama sanatçısı Sivas katliamında katledilen sanatçılardan türküler sunacak, Nazan arkadaşımız katledilen şairlerden şiirler okuyacak, tiyatrocu bir arkadaşımız Aziz Nesin’in bir röportajından sunum yapmaya çalışacak (hem etkinlik hem de hukuk sunumu için civar parkları da davet edelim denildi)
- gezimeclise.org uygulaması beta sürümü olarak açıldı duyurusu yapıldı, yeni olmasına rağmen takipçiler oldu. Burada geri bildirim formu ile öneri ve eleştrilere açığız denildi. Bu dönemde ne kadar katkı ve geri bildirim olursa o kadar iyi geliştirebiliriz denildi.
- Cumartesi saat 22:00′da Ekümenopolis filmi gösterimi olacak
- Yakın dönem direniş arjantin ve brezilya ile ilgili 03/07/2013 abbasağa’da 05/07/2013 yoğurtçu parkı’nda; tunus, filistin ve mısır ile ilgili derslik şeklinde 04/07/ 2013 yoğurtçu’da 05/07/2013abbasağa’da
- Cumartesi 13:00′te eşcinsel arkadaşımızın saldırıya uğraması ile ilgili arkadaşlarımız kendisi ile görüştü, bizlerden hukuki avukat desteği istedi. Bir arkadaşımız destek verdi, suç duyurusu yapılacak yakında. Semtimizde homofobik saldırı istemiyoruz. Ama Pazar günü LGTB yürüyüşü çok büyük katılımla oldu.
- Medya / PR / Maçka Postası atölyesi yarın forum sonrası 23:00′te
- Forum hareketleri dışında alkış konuşma sonrası kullanılabilir
- Gezi Parkı Sanat Kolektifi duyurusu oldu yarın (02/07/2013) saat 18:00′de Maçka parkında buluşuyor.

Moderatör: İlayda
Gündem:
- Pazar pikniği değerlendirmesi
– Brezilya için müzikli mesaj ayölyesi verimli oldu
– Gelenlerin fotoğraf ve video paylaşımı yapılsın denildi
– Çocuklar için yapılan atölye çok başarılıydı bu hafta da yapılacak
– Armağan çemberi oluşturuldu (maddi takas dışında da araba kullanma ve ngilizce ders gibi paylaşımlar da oldu)
– Barış atölyesi yapıldı
– Diğer parkları pikniğe çağrılması önerildi
– Bu hafta uçurtma şenliği yapalım önerisi geldi (bu tür fikirler içn malzemeleri getirip direkt uygulamaya geçmek daha verimli olur denildi)

- Sivas etkinliği için ek öneriler
– Ümit Yılmaz yarın katılmaya çalışacak
– Belgesel sinevizyon gösterimi olacak
– Şiir okuması
– Diğer parklar ile iletişime girilip yürüyüş yapılabilir, bu da forum öncesi yapılabilir dendi. Forum öncesi örgütlenme zor denildi. Maçka Forumu olarak yapılabilir. Mahallede sembolik bir yürüyüş yapılabilir. (Yürümek yerine ne istiyoruz konusu daha önemli görüşü de geldi. Kimseyi karşımıza almamalıyız, hoşgörülü ve kucaklayıcı bir temel olunmalı denildi.) Oylama önerisi üzerine yakın çevrede yürüyüş yapmak ister… Diye oylandı. Eğilim yürümek üzerine görüldü. Az kişi olursa olumlu imaj olmaz endişesi oldu. İlk defasında az kişi olduğumuz için bu yönde uyarı geldi. Yürüyüş hattını kullanarak insanları etkinliğe çağıralım önerisi geldi. Enerjimizin düşük olduğu ve zaman ilerledikçe zorlaşma endişesi dile getirildi. Dileyenlerin Tayfun arkadaşımız ile yakın çevrede ürümek üzere 20:00′de buluşarak yürüyüş yapabilirler denildi. Duyuru facebook sayfamızda yapılır denildi.
– Sivasta kaybettiklerimizin resimlerini ağaçlara asalım önderisi geldi.
- Lice yürüyüşü tartışması
– İnsanlardan merak ve destek tepkileri aldık, genel olarak iyi coşkulu ve katılımlı geçti denildi.
- Burayı daha yerleşik hale getirmek daha katılım sağlamak için neler yapılabilir
– İletişim konusunda sıkıntılar konuşuldu
– Sistematik müdahalelere karşı dikkatli olalam denildi
– Somut öneriler üzerinden ilerleyelim denildi.
– Mahalle komitesi ile mahallelilere ulaşmak önerisi geldi. Bunu mahalle temsilcileri / inisiyatifi şeklinde yapalım önerisi geldi. Ece ve Sevinç arkadaşlarımız gönüllü oldu, herkes geldiği mahalleleri belirleyelim denildi. Bu gönüllüler pr ile koordine çalışıp ilan dağıtmaya yönlenmek şeklinde olabilir denildi.
– Sağlık ekibi önderisi gönüllüsü oldu. Ekip kuruluyor.
– Evren (psikiyatrist) arkadaşımız Taksim Ayaklanması & Türkiye Ayaklanması başlıklı yazıları paylaşmak istedi. Medyanın vurdumduymazlığı üzerinde durdu. Gönüllü arkadaşlar ile medya kuruluşları ile iletişim kurma önerisi geldi. Kendisi bu konuda gönüllü olabileceğini belirtti. Haber kanallarını buralardan yayın yapmaları için davet etmek ve gerekirse bu konuda baskı yapmak önerildi.
– PR atölyesi stensil çalışmaları hazırlamış, bunları uygulamaya başlayacakları söylendi.
– Brezilya’ya mesaj klibinden bahsedildi, bu anı zamanda pr amaçlı da olacaktır
– Gezi postası gibi Maçka için haftalık bir bülten uygulanması öneriliyor. Salı veya Çarşamba dağıtılması öneriliyor. Haftada 2 gün (Pazartesi ve Cuma) Medya / PR grubu toplantısı var, dileyen katılabilir.
– Mail grubuna katılamayan veya kaydolmayan arkadaşlara Mehmet, Ece, Fatih veya Zeynep arkadaşlarımız ile iletişime girilebilir. Sizler de arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.

Açık kürsü:
- Bilgi üniversitesi sosyoloji bölümünden bir ders bugün parkta işlendi… Daha önce Gezi parkında yapılan bu uygulamayı bu sefer Maçka parkına taşımışlar.

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Marmaris Gençlik Meydanı Forumu (1 Temmuz 2013)

- gezi parkı direnişi / dirilişine etkin olarak katılmak için forumların çarşamba gününe kadar (10 temmuz) her akşam yapılmasına, daha sonra seyreltilerek ama etkinliğini koruyarak devam edilmesine karar verildi.

- sesimizin daha geniş kitlelere duyurulup, her kesimden katılımın gerçekleşmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapılmasına karar verildi. bu amaçla bir video hazırlanmasına ve bunun, zaten devletle çeşitli çevre sorunları nedenleriyle davası olan köylerde, çeşitli mekanlarda gösterilmesine; forum benzeri sohbetlerin köy kahvelerinde yapılarak hem katılımlarını sağlamak ve fikirlerini dillendirmelerine aracı olmaya, bu arada yapılan çekimlere de hazırlanacak filmde yer verilmesine karar verildi. basın organları, dernekler, partiler ve sivil toplum kuruluşları ile iletişime geçilmesi konuşuldu.

- facebook üzerinden haberleşme ve yapılan yorumlarla forumun sürekli kılınmasına, bu amaçla DİREN GEZİ PARKI MARMARİS sayfasının kullanılmasına, davetlerle sayfaya katılımın arttırılmasına karar verildi. bu amaçla PINAR ÜNLÜ gönüllü oldu. Marmarislilere kendisinden davetiye gelecektir.

- marmariste bu forumlarla biraraya gelen güce MARMARİS HALK MECLİSİ adı verilmesi kararlaştırıldı. diğer forumlarla iletişim halinde olunmasına ve kararların facebook sayfasında yayınlanmasına karar verildi.

- hazırlanacak tanıtıcı broşür ve diğer malzemelerin kanunlara uygunluğu avukatlardan onay alınarak belirlenmiştir. bu arada forumun yayınlayacağı tüm bilgilerin gerçekliğinin araştırılıp, yanlış yönlenme ve yönlendirilmelerin engelleneceğine karar verildi.

- aktivitelerin motor gücünü oluşturacak komitenin kurulmasına ve etkinliği için gönüllülük sistemiyle sürekli değişim içinde olabilen dinamik bir güç oluşturulması kararlaştırıldı.

- bu komitenin ve forumun görevlerinden birinin yurtta ve dünyadaki hareketlerle haberleşme içinde olurken Marmaris ve çevresindeki adaletsiz ve haksız, doğaya ve topluma zarar verecek tüm girişimlere karşı mücadeleye girişilmesine ve destek verilmesine karar verildi. en yakın sorunlar olarak marmaris ve çevresindeki doğaya zarar verecek uygulamalar (pamucakta ağaçların kesilerek orman içine otel yapılması, orhaniyede yapılması düşünülen marina), akyakadaki toki yolsuzluğu, yatağan termik santralinin satışı konusundaki yolsuzluk belirlendi ve belediye başkanları ve sendika yetkileriyle iletişime geçen arkadaşlarımızın bu konudaki Marmaris forumun desteğini dile getirdiklerinin raporları sunuldu.

- forumların devamı ve etkinliği konusunda kararlar alındıktan sonra direnişin temel ruhunun korunması ve tüm vatandaşları kapsayacak bir payda belirlenmesi ve isim konulması görüşüldü.

aşağıda söz alanların görüşleri sıralanmıştır:

* gezi parkı direniş hareketinin artık DİRİLİŞ olarak anılması önerildi

* “yolsuzluklar olmasın”. (bunun ardından açılan tartışmada AKPnin yolsuzluk yaptığının açıkça ifşa edilmesi, ona ortak olan veya engel olmayan tüm partilerin ve kuruluşların da beraberinde suçlanması gerektiği, yolsuzluklara karşı hem türkiye çapında hem de yöresel direnişte bulunulması gerektiği konuşldu)

“hareketin mustafa kemal Atatürk’ün rehberliğinde olması gerekir”

* “3 başlık altında isteklerimi bildiriyorum: 1.tabiat varlıkları korunmalı, tüm değerlerin yağma ve talanı engellenmeli. 2. bedenimize ve kendimize ait tasarruf hakkı bireylere aittir, müdahale edilemez. (kaç çocuk yapılacağı, alkol içilip içilmeyeceği, bir gençlik yaratma konusunda dayatmanın ve taraf olmanın kabul edilmezliği tartışıldı) 3. bireysel özgürlümüze saygı gösterilmesini istiyorum”

* “görüşülen çıkar yollar köy enstitülerinin amaçlarını andırıyor” (tüm grup tarafından hararetle onaylandı)

* “insan hakları beyannamesi bir rehber olarak alınabilir”

* yukarıda yazılanlara ek olarak ” ortadoğudaki savaş politikalarının barış politikaları ile değiştirilmesini istiyorum”

* “gözaltındaki vatandaşlar serbest bırakılsın ( İstanbul gezi direnişindekiler emniyet müdürlüğne bireysel başvuru yapıp “ben de parktaydım, eylemlere katıldım, beni de tutuklayın” şeklindeki öneri konuşuldu); demokratik hak olarak barış ve özgürlük mitingleri ve toplantılarının serbest bırakılması; gezi parkının ve taksimin yapısının korunacağına dair garantinin alınmasını istiyorum”

* “tayyip erdoğana görevi ihmal etme ve kötüye kullanma suçlamalarıyla dava açmak istiyorum. bunun yolu yordamı nedir?” (zaten 53000 dava açıldığı bahsedildi)

* “devletin yönetimine gelecek kişilerin iyi eğitimli, nitelikli, adaletli ve tarafsız olmasını istiyorum. bu halkı yönetebilecek, saygı görecek, tarafsız, karizmatik doğru insanlar olmasını istiyorum. bu amaçla öncelikle partiler ve seçim yasasının değiştirilmesi, toplumun tüm katmanlarını kapsayacak anadoluya özel bir anayasanın belirlenmesi, dünya ile entegre olabilecek yapının kurulması, tüm bunlar yapılırken tam bir devrim ile eski siyasi yapılardan ve tarzdan uzak durulmasını, gençlerin yönteminin takip edilmesini istiyorum” (anayasa konusunda venezuella modeli önerildi)

* “dinin enjekte edilmemesini istiyorum”

* “insanların birey olarak görülmesini, birbirimize saygı ve sevgi ile bakılmasını, tarafsız olunmasını istiyorum”

* “arada göçsek, çalışmak için başka yörelere gitsek bile evimize döndüğümüzde rahat ve tasasız bir yaşam ve ekonomik gücümüzün olmasını istiyorum”

* ekonomik güç, halkın refahı ve kişi başına düşen gelirin yükseltilmesi için ülkenin yeraltı ve üstü kaynaklarının ve zenginliklerinin halkın yararına geri döndürülmesi şarttır.” (bunun için rusya örnek gösterildi, doğalgazın gelirinin yabancıların elinden alınması sonrası aile başına 7000 lira kadar bir gelir sağlandığı belirtildi)

* “yeni dövizler hazırlamalı ve AKP yandaşlarının da uyanmasını sağlayacak soygunun ve talanın gözler önüne serilmeli”(birkaç katılımcı bunun örneklerini anlatarak, düzgün ifade edildiğinde hükümetin ülkeyi batağa götüren politikalarını göremeyen insanların düşüncelerini değiştirebildiğini aktardılar)

* “ülkeyi kişilerin ve belirli bir zümrenin sömürmesine izin verilmemeli”

* “doğa onun içinde yaşayan halk, köylü tarafından korunabilir. bir orman yangınını söndürmeye çalışan köylü ormanın kendisine çok gerekli olduğunu, ormanın kendisinin olduğunu, onun değerini gerçekten bilerek söndürmeye çalışır. çevre kuruluşlarının yöresel olmaması nedeniyle bazan yaptıkları girişimlerin tam tersine zarar verdiklerini görüyoruz. bu konuya dikkat çekmek istiyorum” (doğal değerlerin en iyi yöresel güçlerce korunabileceği, bunlara destek olunması gerektiği konusunda hemfikir olundu)

* “artık gazeteciler öldürülmesin” ( isteklerin daha genelleştirilmesinin daha iyi olacağı, bunun gibi daha detay isteklerin sonradan dile getirilmesinin daha iyi olacağı tartışıldı)

* “ülkeyi birleştirecek, herkesi kapsayabilecek, tüm dünyadaki insanları da içeren bir payda olarak insanlığın özgür olmalarını, barış içinde yaşamalarını öneriyorum”

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön

Özgürlük Meydanı Forumu (1 Temmuz 2013)

-Foruma 100-120 kişi katıldı.
- Kararlar alındı.
-Forumun Beylikdüzü Özgürlük Meydanında (Beylicium önü-metrobüs durağı alanı) cumartesi hariç
-Her gün saat 21:00 de yapılması kararı alındı..Cumartesi Taksim Dayanışmasının belirlediği gibi Taksim Meydanda saat 19:00 katılım sağlanacaktır.
-El ilanlarımızın dağıtılması. Bu ilanların katılımcılara ulaştırılması sağlanacak.
-Forumun sonrasında serbest kürsü diye bir madde olacak gündem dışında konuşmak isteyenler görüş bildirecek.
-Komisyondan da temsilcilerin içinde olduğu bir üst kurul oluşturulacaktır.
-Bulunduğu mahallelerde ayrıca toplantılar düzenlenebiliyorsa bu konuda beylikdüzü dayanışmadan görüş ve destek sağlanması.
-Alınan kararlar ya da tartışılan fikirler Alandaki panoya yazılacak.
- Basın Yayın ve Propaganda Komisyonu kurulacak
- Basın Yayın ve Propaganda Komisyonu tarafından Beylikdüzü Dayanışması Bildirgesi oluşturulacak.-Komisyonlar oluşturuldu toplantılara başlanıyor. Toplantı saatlerinin belirlenip face üzerinden katılmak isteyecek arkadaşlara duyurulması sağlanacak.
*Sanat ve Kültür Komisyonu
*Sosyal Medya komisyonu
*Kadın Komisyonu Toplantı Gün/Saat: 02.07.2013 saat:20:30 Özgürlük Meydanı
*Gençlik Komisyonu
*Basın ve Propaganda Komisyonu.
*Hukuk Komisyonu

- Toplantı notları günlük yayınlanacak.

-Etkinlik Planları yapıldı.

*2 Temmuz etkinliği Özgürlük Meydanında yapılacak. saat 20:45 de başlayacak..Sanat Komisyonu , Basın ve Propaganda komisyonunundan arkadaşlar görevler aldı.
*Piknik kararı alındı . Tarih belirlenecek.
*Şölen kararı alındı. Tarih belirlenecek. Sanat komisyonu konuyla ilgili çalışmalarına başlayacak. Görevlendirmeleri yapacaklar.
*Kermes yapılması. Kadın komisyonunun da organizasyonda yer aldığı fakat bütün erkek ve bayanların içinde görev aldığı ve çalıştığı bir organizasyon.
*Gezi Parkı Sürecini anlatan bir sinevizyon gösteriminin yapılması.

Kaynak: http://direnisforumu.org/

Başa dön

Ümraniye Forumu (1 Temmuz 2013)

- Foruma 70′e yakın kişi katıldı
- Forum öncesi dernekte buluşup Trafo’dan Parka kadar yürüdük.
- Duran Adam eylemi ve 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduk.
- Bilgilendirmeleri ve duyuruları yaptık:
* Cumartesi günü Taksim Meydanı’nda yapılan eyleme pankartımızla katıldığımızı belirttik.
* Sivas Katliamı anması için 2 Temmuz Salı akşamı 20:00′da Elmalıkent Mahallesi Trafo’da yapacağımız yürüyüşe çağrı yaptık.
* Çarşamba günü Anadolu Yakası Park Forumlarının ortak toplantısına katılacağımızı belirttik.
- Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan katliamlar ana gündemi ile forumu açtık.
- 10′u aşkın kişi konuşma yaptık.
- Müzik dinletisi yapıldı.
- Direniş Komitesine katılım çağrısı yapıldı.
- Lice’de yapılan saldırının nedeni anlatıldı. Medyanın halkın tepkisini uyuşturucu ticareti üzerinden çarpıttığı belirtildi.
- Ahmed Arif’in “33 Kurşun” şiiri okunup 1943 yılında Van sınırında yapılan katliam anıldı.
- Gezi Direnişi ile Mısır’da başlayan halk ayaklanması arasındaki ortaklık dile getirildi.
- Gezi Direnişinin sonuçları ve kazanımları anlatıldı.
- Örgütlü mücadelenin önemi ve siyasi iktidara alternatif yaratılması gerektiği vurgulandı.
- Katliamları durdurmanın tek yolunun örgütlü mücadeleden geçtiği belirtildi. Mısır halkının deneyiminin örnek alınması gerektiği vurgulandı.
- Doğu’daki olayların şimdiye kadar yandaş medyadan öğrenildiği, oysa gerçeklerin başka olduğu belirtildi.
* Aramıza 22 yeni çapulcu katıldı.
- 21:00′da başlayan forum 22:30′da sona erdi.
- Direniş Komitesi, forum sonrası yeni katılımlarla kısa bir toplantı yaptı. Salı günü yapılacak eylemi konuşup, forumun değerlendirilmesi yaptık.

Kaynak: http://parklarbizim.blogspot.com/

Başa dön