Akşam: Gül’den Gezi Parkı açıklaması “Demokrasi sadece seçim değildir mesaj alınmıştır”

Cumhurbaşkanı Gül’den Gezi Parkı eylemleri için sağduyu çağrısı… Demokrasinin sadece seçimden ibaret olmadığını, iyi niyetli mesajların alındığını kaydeden Gül, illegal örgütlere karşı da uyarılarda bulundu, sağduyu çağrısı yaptı.

abdullah-gul

Başbakan Erdoğan’ın, “sandıkta millet cevabını verir” sözünü etmesinin hemen ardından açıklama yapan Gül, “demokrasilerde herşey seçim demek değildir” çıkışı yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Gezi Parkı protestoları ile ilgili çok çarpıcı açıklama geldi. Gül, Başbakan Erdoğan’ın, olayların arkasında “sandıkta başarılı olamayanların oyunu” olduğunu ve “10 ay sonra sandıkta millet bunun hesabını sorar” sözünü etmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada “Demokrasilerde herşey seçim demek değildir” çıkışında bulundu. Gül, halkı sağduyulu ve illegal örgütlere karşı da dikkatli olmaya çağırdı ve “Bu tip toplumsal olaylarda illegal örgütler esir alırlar. Buna izin verilmemeli. Bu noktadan sonra dikkatli olunmalı illegal örgütler devreye girebilir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı, programı kapalı olmasına rağmen son anda değişiklik yaparak, programını basına açtı ve görüşmenin ardından basının karşısına geçerek açıklamada bulundu.

Gül’ün çarpıcı mesajları özetle şöyle:

HERŞEY SEÇİM DEMEK DEĞİL

Demokrasiler dediğimizde, demokrasilerle tabi ki seçimlerle halkın iradesi ile herşey ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabi de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabi ki bunun bir parçasıdır. Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum.

MESAJLARI ALDIK

Şunu da açıklıkla söylemek istiyorum ki, iyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim, gereği yapılacaktır.

HERKES KENDİNİ ÖZGÜR HİSSETMELİ

Türkiye demokrasisi test edildi artık sakin olunmalı. İtirazlar barışçıl görüşle dile getirilmeli. Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi, görüşlerimizi, siyasi eğilimlerimizi, inançlarımızı bunlara muhakakki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir.Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir.

ORTADOĞU ÜLKELERİ ÖRNEĞİNİ VERDİ

Şunun da yine bilinmesini isterim ki, bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye’nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu’daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz.

İMAJA DİKKAT

Şunu da unutmayalım ki, bir ülkenin imajını yapmak kolay değildir. Hepimiz hep beraber Türkiye olarak 10 yıl içerisinde didindik, uğraştık ve Türk ekonomisini, Türkiye’nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Hepimize zarar verir. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir.

3 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; aksam.com.tr