Sendika.org: Çapulcuların çapulcu anneleri kendilerini ihbar etti ‘Çocuklarımızı bırakın ya da bizi de alın’

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük başta olmak üzere evlatları gözaltına alınan, tutuklanan, saldırılan anneler “Çocuklarımızı bırakın ya da bizi de alın” diyerek kendilerini ihbar etti.

anneler

Ethem Sarısülük’ün katilinin “elime taş geldi, silah ondan ateş aldı” savunması ve mahkemenin “meşru müdafaa olasılığı” gerekçesiyle serbest bırakılırken; direnişçilere yönelik gözaltı ve tutuklama dalgalarına yönelik tepkiler sürüyor. AKP adaletine en anlamlı tepkilerden birisi annelerden geldi. Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük başta olmak üzere onlarca anne “Çocuklarımızı bırakın ya da bizi de alın” diyerek kendilerini ihbar etti.

Saat 13.30’da Ankara Adliyesi’ndeki buluşmada anneler ile direnişçiler Ethem Sarısülük’ün maskelerini taktı. Basın açıklaması öncesinde direnişçiler ve anneler, ihbar için gereken dilekçelerin ve nüfus kimliklerinin fotokopilerini çektirdi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Ankara Adliyesi’nin merdivenlerinde basın açıklamasına geçildi.

ethemin-annesi

Savaş baltalarına çıkaranlara: ‘Son sözü direnenler söyler’

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük
Basın açıklamasını Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük okudu. “Sevgili halkımız, aramızda hemen yanı başımızda katiller dolaşıyor. Çocuklarımızı, gençlerimizi yaralayan, işkence yapan ve kalleşçe vuran katiller aramızda. Katiller korunuyor ve ödüllendiriliyor” diyerek sözlerine başlayan Sarısülük, hiçbir kalemin, hiçbir tarihin halkların zulme karşı boyun eğdiğini yazmadığını ifade etti.

Gerici iktidarın savaş baltalarını çıkararak halkın üzerine geldiğini söyleyen Sarısülük, “Bizler de oradaydık. Bizler de bütün halkımızla omuz omuzaydık. Bizleri de alın ve tutuklayın” dedi ve konuşmasını şair Adnan Yücel’in cümleleriyle noktaladı: “Tarihin en güzel yerinde, son sözü hep direnenler söyler”.

‘Kanıtlar, tanıklar, raporlar değil başbakanın açıklamaları belirledi’

Ethem’in ağabeyinden sonra avukatı Kazım Bayraktar da konuştu. Bayraktar, tanık ifadeleri, görüntü kaydı, bilirkişi raporu ve otopsi ön raporuna karşın başbakanın “Polisimizi yedirmeyiz” açıklamasının dikkate alınmasıyla Ethem’in ikinci kez öldürüldüğünü söyledi. Bayraktar AİHM’ başvuracaklarını da bir kez daha dile getirdi.

‘Hep birlikte onur mücadelesi yürüteceğiz’

Açıklamada söz sırası daha sonra annelere geldi. İlk olarak Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük konuştu. Sarısülük, bir evladının katledildiğini ama binlerce evlat kazandığını ifade etti ve evlatlarının her zaman yanında olacağını dile getirdi.

Ankara’daki polis operasyonlarında gözaltına alınan ESP üyesi Eren Altun’un babaannesi arama sırasında evinin darmadağın edildiğini, evladına bunu yapanları annelerin asla affetmeyeceğini söyledi. Gözaltındaki Halkevleri üyesi Yener Çıracı’nın annesi Sultan Çıracı da onursuzluğa, haysiyetsizliğe karşı ailelerin ve evlatlarıyla birlikte onur mücadelesi yapması çağrısında bulundu.

yetmislikcapulcu

‘Sivas’ta akladılar, direnişte aklayamayacaklar’

Basın açıklamasında Sivas Katliamı’nda çocukları ölen iki anne de konuştu. Katliam sırasında 19 yaşında olan Serkan Doğan’ın annesi Pakize Doğan sokaklarda, meydanlarda özgürlük isteyenleri gaza boğan, su sıkan polisin Sivas’ta gericilere aynı müdahalede bulunmadığını hatırlattı ve devletin katliamcı yüzüne karşı bir arada olduklarını kaydetti. 18 yaşında Madımak Oteli’nde katledilen Nurcan Şahin’in annesi Fidan Şahin de bugün halka saldıran iktidarın Sivas katillerini sakladığının altını çizdi. Şahin, “Yobazlar ellerini kollarını sallayarak gezerken ve huzur içinde geberirken, biz memleketimizde yakıldık. Ama biz unutmadık, unutmayacağız. Hesabını soracağız” dedi.

Basın açıklamasının sonlanmasının ardından yüzlerce kişi ihbar dilekçelerini vermek üzere adliyeye girdi.

26 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org