Radikal: Polis çekildi Taksim’e halk girdi

Gezi Parkı’nda şafak baskınından sonra protesto ve polis müdahalelerine sahne olan Taksim’de konuşlanan polis dün çekildi. İstanbul’un çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi Taksim Meydanı’na girdi, halay çekti.

Polis çekildi Taksim'e halk girdi

Gezi Parkı’nda önceki gün başlayan ve Taksim’e yayılan protestolar önceki gece ve dün devam etti. Dün öğleden sonra “polis çekildi” haberi geldi. Polis çekilirken tekrar gerilim yükseldi. Ancak daha sonra polis tamamen alandan çıktı ve onbinlerce kişi Taksim’e girdi.

Gezi Parkı’na AVM yapılmasına karşı olanların parktaki gece nöbetine önceki sabah müdahale edilmiş, bu baskını protesto etmek isteyenler Taksim’de toplanmıştı. Polis gruplara çok sert müdahale edince protestolar da arttı. Önceki akşam Taksim ve civarında binlerce kişi toplandı. Birçok yerde polis yine gaz ve su kullanarak grupları dağıtmaya çalıştı. Ancak dün sabah saatlerine kadar kalabalık dağılmadı ve polis de müdahaleyi sürdürdü.

Köprüden geçti grup
Eylem ve müdahale olan tek yer Taksim değildi. İstanbul ’un birçok ilçesinde akşam saatlerinde protestolar başladı. Anadolu yakasında toplanan binlerce kişi Boğaziçi Köprüsü’ne geçerek Taksim’e doğru yürüdü. Beşiktaş , Şişli, Okmeydanı, Halkalı, Beylikdüzü gibi birçok ilçede ve mahallede insanlar tencere, tavalarla sokağa çıktı, kimileri de ışıklarını yakıp söndürdü. İstanbul bu hareketli gecenin ardından dün sabah yine Taksim’le uyandı. Öğlen saatlerine kadar Taksim ve civarında protestolar ve müdahaleler devam etti.

Öğleden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu günler öncesinde saat 16.00’da Kadıköy’de yapılacağı duyurulan “Özgürlük ve Demokrasi” mitinginin iptal edildiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlarımız, bütün milletvekillerimiz Taksim’de olacaklar. Kentine sahip çıkan İstanbullu var. Erdoğan’ın bu milletin yakasından düşmesi lazım” dedi. Bu açıklamadan sonra CHP’liler vapurlarla Beşiktaş’a geçti ardından da Taksim’e doğru yürümeye başladı. Ara sokaklarda Taksim’e çıkmak isteyenlere müdahale devam ederken, 15.30 sıralarında “polisin Taksim’den çekildiği” bilgisi geldi.

Binlerce kişi Taksim’de
Bir süre sonra da binlerce kişi Taksim’e ve Gezi Parkı’na girmeye başladı. Polis Gezi Parkı’nın yanından ayrılırken göstericilerle karşı karşıya gelmesiyle gerginlik yaşandı. Su şişesi atılan polisler, gaz bombalarıyla karşılık verince Taksim Meydanı karıştı. Göstericiler kaçışırken polisler otobüslere binerek ayrılmaya çalıştı. Birçok kişi gazdan etkinlendi. Akşam saatlerindeyse polis çekilmiş, binlerce kişi Taksim’e girip, halay çekmeye başlamıştı.

Kim bu polis?
Taksim Meydanı’nda sivil polis olduğu belirtilen bir kişinin görüntüleri büyük tepki topladı. Beyaz gömlekli sakallı bu kişi basın mensuplarına “Çekme” diye bağırdı, bir eylemciyi tekmeledi ve kafasına sert cisimle vurdu. Emniyet kaynakları müdür olduğu belirtilen bu kişinin kimliğinin belirlenemediğini, eylemlerin bitiminde soruşturmanın açılacağını açıkladı.

İdris Emen – Fatih Yağmur – Elif İnce
2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr