Akşam: “Taksim’e opera da yapacağız cami de” Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Erdoğan, Rumeli Türkleri Genel Kurulu ve Devlet Arşivleri’nin yeni hizmet binası açılışında konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerinin ardından en sert mesajını verdi. Erdoğan “…Taksim Meydanı’nın yayalaştırma projesini yapıyoruz, yapacağız. .. 1780 yılında 3. Selim döneminde orada yapılmış Topçu kışlasını CHP zihniyeti yıkarak stada çevirmiştir. Orada biz o tarihi kışlayı yapacağız” diye konuştu. Taksim çevresindeki düzenleme ve planları anlattığı konuşmasının diğer bölümünde de Erdoğan “AKM inşallah yıkılacak. Oraya da muhteşem binasını da biz yapacağız. Oradan bir ses geldi. Cami de yapacağız diye. Evet cami de yapacağız” dedi.

Birkaç çapulcuya pabuç bırakmayız

Erdoğan, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Çok açık net söylüyorum. Biz birkaç çapulcunun o meydana gelip halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle tahrik etmesine pabuç bırakmayız. Bu millet, bize reyini verirken tarihine sahip çık diye verdi. Tabiatıma sahip çık diye verdi.”

500 kişi gitti diye köprü inşaatını mı durduralım

Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Bugün biz 3. köprüyü yapıyoruz değil mi ? Bakın bugün oraya 300 – 500 kişi gitmiş. Şimdi 500 kişi oraya gitti, diye köprü inşaatını mı durduralım. Ana muhalefet partisi karşı çıktı diye. Bunlar birinci köprüye de karşı çıktılar. Buna da karşı çıktılar. Bunlar denizin altına yaptığımız tüp geçite, tünele de karşı çıktılar. Bunların cibilliyetinde taş taş üstüne koymak yok. Yapmamışlar.”

Diktatörlük kanımda yok, cibilliyetimde yok

“Efendim, Erdoğan diktatör. Ben bu milletin efendisi değilim. Diktatörlük benim kanımda yok, cibilliyetimde yok. Ben bu milletin hizmetkarıyım. Eğer diktatör arayan varsa kendi geçmişlerine baksınlar. Eğer diktatör arayanlar varsa Taksim meydanında Milletin camını indirenler ne adına indiriyor. Soruyorum. Bunun hukukla bir alakası var mı? Bunun demokrasiyle bir alakası var mı? Kim ödeyecek şimdi onların paralarını. Onlar mı ödeyecekler. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burda. Gene kalkacağız oraların camını çerçevesini bu hükümet yapacak.”

Terör estirenlere destek çıkan CHP zihniyetidir

“Bu terör estirenlere destek çıkan CHP zihniyetidir. Çünkü bunların meşrebinde mizacında o var. Şimdi biz Taksim’de 3 projeyi iç içe yapıyoruz. Orada çevre var. … . Orada bütün meydan trafik yer altına alınmak suretiyle benim vatandaşım yeşillendirmesiyle birlikte çoluğuyla çocuğuyla o meydanda rahatlıkla dolaşabilecek.”

Cami de yapacağız

“AKM inşallah yıkılacak. Oraya da muhteşem binasını da biz yapacağız. Oradan bir ses geldi. Cami de yapacağız diye. Evet cami de yapacağız. Herhalde ben bunun gidip de CHP’nin Genel Başkanı’ndan alacak değilim. Bu yetkiyi bana, bize oy verenler verdi. Birileri çıkıyor. Sayın Başbakan bunlar çok tahrik edici oluyor, diyor. Ben hizmetkarım. Benim tahrik etme gibi bir derdim asla yok. 2 kere 2 kere 4 eder. Yazın da 4, kışın da 4. Gece de 4; gündüz de 4. Bunun adı hakikattir, gerçektir. Hakikatleri ters yüz etmeye kimsenin gücü yetmez. Biz o hakikatlerin kurbanıyız. Onlar adına koşuyoruz. Bu neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bazı şeyler vardır ki o birilerine illa da sorulmaz….O olmazsa olmazdır”

Kesinleşmiş bir AVM kararı yok

“Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde bu fakirin diktiği ağaçlar. O dönemde İtalya ve Almanya’dan ağaçlar ithal ettik biz. Amacımız bir an önce İstanbul’u yeşile döndürmekti. Biz 1 milyarı aşkın ağaç diktik ve dikmeye devam ediyoruz. Gezi Parkı 12 ağaç dediniz bundan dolayı bunları yaptınız. Biz Gezi Parkı ortadan kalksın iddiasında değiliz. Biz orayı aslına çevirmeyi istiyoruz. Aslına uygun yeniden inşa etmek ve şu anki AKM’yi yıkmak suretiyle dev bir kültür ve opera binasını dikmek istiyoruz. Orada etkinlik yapanlar da memnun değiller. Samimi, dürüst olanlar diyor ki buraya güzel bir kültür merkezi gerekli. Burada kesinleşmiş olarak bir AVM projesi de yok. Biz belki buraya bir şehir müzesi yapacağız. Bununla beraber farklı etkinlikleri ortaya koyabilecek bir mimari eser ortaya koyacağız. Elinizde kesinleşen bir belge var mı? Sadece bir kez söylenmiş olaylar üzerine karşınızda muhattap da yok. Dert başka. Dert şu anda Türkiye sağlıklı bir geleceğe yürüyor. 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara yükselen bir kişi başına milli gelir var.”

Tayyip Erdoğan diktatör diyorlar

“Bu gidişi istemeyenler bu tür çılgınlıkların içine giriyorlar. Kendilerine göre yakıyorlar, yıkıyorlar. Beşiktaş’ta Taksim meydanında, buraların kilit taşlarını sökerek, esnafın camlarını kırıyorlar. Bu mu demokrasi?

Tayyip Erdoğan diktatörmüş. Yani bu millete hizmetkar olan insana diktatör yakıştırmasını yapıyorlar buna ben diyecek bir şey bulamıyorum. Benim 81 vilayette 76 milyon vatandaşıma başka hizmet etmekten başka bugüne kadar hiçbir derdim olmamıştır.

İşte bu çevreciyim diyenler o çöp yığınlarını niye kaldıramadılar o zaman?”

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; aksam.com.tr