Bianet: CPJ “Erdoğan, Melih Gökçek’i kınamalı”

CPJ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in BBC muhabiri Girit’i Twitter’da hedef göstermesine tepki göstererek Başbakan Erdoğan’dan Gökçek’i kınamasını istedi.

cpj

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in BBC muhabiri Selin Girit’i hedef göstermesine tepki göstererek Gökçek’in sözlerini derhal geri almasını istedi.

CPJ’in Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova bir kamu yetkilisinin kundakçı bir taktikle birini hain ilan etmesi ve takipçilerini de aynısını yapması için teşvik etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Bu gerilimli ortamda böylesi suçlamalarda bulunmak Mehil Gökçek’in ve partisi AKP’nin itibarını zedelemektedir. Büyükşehir belediye başkanını derhal sözlerini geri almasını ve AKP’yi de bu acınası kampanyalarına son vermeye çağırıyoruz.

“Hükümetin üst düzey yetkilileri Twitter’ı ‘baş belası’ olarak nitelemişti, şimdi de bir yetkili Twitter’ı bir gazeteci hedef göstermek için kullanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan derhal Gökçek’i kınamalı ve Selim Girit’in güvenliği ile Türkiye’nin ifade özgürlüğüne bağlılığını kanıtlamalıdır.”
Gökçek, Pazar günü Girit’i Gezi direnişiyle ilgili tweetleri sebebiyle twitter’da hedef göstererek “İngiltere’ye ajanlık yapma Selin Girit” hashtagi başlatmış, takipçilerinden de bu hashtagi yaymalarını istemişti. Bunun üzerine Gökçek’e tepki gösterenler “provokatör Melih Gökçek” hashtagi başlattı. İki hashtag de Türkiye’nin Trend Topic’inde (TT) yer aldı. Pazartesi günü konuyla ilgili açıklama yayınlayan BBC muhabirlerinin hedef gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. (EA)

25 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org