Radikal: Başbakan Erdoğan “Polis dün oradaydı bugün de olacak, yarın da!”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gezi Parkı eylemleri ile ilgili açıklamalar yaptı. Başbakan Gezi polisin Gezi Parkı’ndan çekilmeyeceğini söyledi.

rte

Başbakan Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu’nda konuşuyor. İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Her zaman bakanlarımla birlikte destekçiniz olmaya devam edeceğiz. Dünyadaki olumsuzluklara rağmen iyi durumdayız. IMF’ye borç defterini kapattık. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu artırdı. Ekonomik gelişmeler bölgesel gücümüzü teyit etti. Hukuk ve demokrasinin askıya alındığı her dönemde ülke ve millet olarak ağır faturalar ödedik.

‘MUHALEFET DE İKTİDAR KADAR KALİTELİ OLMAK ZORUNDA’

Sistem içinde en az iktidar kadar muhalefet de güçlü, kaliteli, seviyeli olmak zorundadır. En az iktidar kadar çalışmak, proje üretmek durumundadır. Muhalefet iktidarın seviyesine ulaşamazsa, yanına yaklaşamazsa aşırı uçların eline geçer. İktidar nasıl boşluk kabul etmezse muhalefet de boşluk kabul etmez. Ama biz çok büyük boşluk yaşıyoruz. Seçmen oy verdiği partinin kaliteli, seviyeli yönetim istiyor. Toplumda çok ciddi tahrikler yapıldığını görüyoruz.

‘ÇOĞUNLUĞUN AZINLIĞA DAYATMA YAPMASINI KABUL ETMEYİZ’

76 milyonun tamamına hatırlatmak istiyorum. Türkiye parlamenter sistemin tıkır tıkır işlediği bir ülkedir. Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelen hükümetin dilediğini yapabileceğini iddia etmiyorum. Çoğunluğun azınlığa dayatma yapmasını bugüne kadar kabul etmedik. Bundan sonra da kabul etmeyiz. Türkiye’nin tarihinde çoğunluğun sesine kulak verilmemiştir.
Bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam olarak görülmüştür çoğunluk.

‘DEMOKRATİK TEPKİ SANDIKTA KONULUR’

Hükümetin uygulamalarıyla meselesi olanlar hukuk yoluyla şikayetlerini dile getirirler. Sandıkta demokratik tepkiler ortaya konulur. Bu işin ölçüsü sandıktır. Sandık dışında netice arayanlar anti demokratik uygulamaların peşindedir. Menderes neden idam edildi? Gerekçesi neydi? Aynı şeyi 12 Eylül’de de yaşamadık mı? Bu ülkede herkesin görüşlerini ifade etme hakkı vardır.

Hukuk çerçevesinde eylem yapma, düşüncelerini söyleme hakkı vardır. Hukuk dışı eylem yapma, yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Ağaçlar kesiliyor. Türkiye’de gerilimi artırmaya hiç hakkı yoktur. Politika üretemeyen muhalefetin illegal örgütlerle nasıl görev aldığı defalarca gördük. Herkese sesleniyorum. Oynanan oyunu herkesin görmesini istiyorum.

Gezi Parkı’yla ilgili bazı eylemler yapılıyor gerekçe ne? Ağaçlar kesiliyor, Topçu Kışlası yeniden yapılacak, AVM yapılacak. Taksim’de Gezi Parkı’nda yapılan çalışmanın Topçu Kışlası’yla ilgisi yoktur. Topçu Kışlası’nı yapacağız, gökten inme bir proje değil.

‘OLAY İDEOLOJİK’

Biz kışla projesini gördüğümüzde Taksim’e çok zenginlik katacağını düşündük. Ama burada olay ne Divan Oteli tarafındaki Asker Ocağı Caddesi. Sökülen 5-10 ağaç meselesi değildir.
Olay Gezi Parkı’ndan çıkarılarak ideolojiktir. Nedir bu ideoloji. Acaba biz İBB’yi alabilir miyiz?

‘POLİS BURADA YARIN DA OLACAK. TAKSİM AŞIRI UÇLARIN YAŞADIĞI BÖLGE OLAMAZ’

Polis orada dün de vardı, bugün de var yarın da olacak. Taksim Meydanı aşırı uçların yaşadığı bir bölge olamaz. Yarın öbür gün bir şey olsa vatandaş ‘can güvenliğim ne oldu’ diyecek.
Bu AK Partiyle başlayan bir süreç değildir ki. Polis her zaman vardı.

‘BİBER GAZI KULLANIMINDA YANLIŞLIK VAR’

Güvenlik güçlerimizin biber gazı kullanımındaki yanlışlığı inceleniyor. Burada yanlış var, eyvallah. Ama yeri geldiğinde onun da kullanılması gerekir, onu da göreceğiz.

‘NASİHAT EDEN ÜLKELER ÖNCE KENDİLERİNE BAKSIN’

Dünyanın her yerinde bu uygulama yapılıyor. Bize nasihat edenler önce kendi ülkelerine baksınlar. Ama olay aşırılığa kaçılınca buna biz de karşıyız. Burada bir aşırılık mevcut.
Bakanlığımız görüntüleri inceliyor, gerekli çalışmalar yapılıyor.

‘AKM’Yİ YIKMALIYIZ’

AKM’yi dahi biz yıkmalıyız. Yıkıp gururlanabileceğimiz bir proje yapmalıyız, bir opera binası yapmalıyız. Burası önemli bir merkez olmalı. Gelen turistler gururla görmeli. Topçu Kışlası yerinde yapılmalı, mevcut yeşil azami şekilde korunarak, yayalaştırmayı bitirelim herkes rahatça gezsin. Burada böyle bir amaç var. Ama olay başka yerlere çekildi. Birilerine rant sağlanacak deniliyor. Biz sadece bu millete rant sağlamının gayreti içerisindeyiz. Bunların zihniyetine bakarsanız onlar gecekonduda yaşasın. Biz kentsel dönüşüm diyoruz. Düşüncesini, iradesini seyrdirebileceği bir adım atsın. Benim belediye başkanlığım döneminde İstanbul’da dikilen 10 yaş üstü ağaçlandırma kadar hangi dönemde yapıldı? 750 milyona yakın fidan diktik, dikiyoruz. Yeşiller noktasında güçlendirelim diyoruz.

‘ZEKERİYAKÖY’DE AĞAÇLAR KESİLDİĞİNDE BUGÜN BAĞIRANLAR NEREDEYDİ?’

Burada bazı dostlar gücenebilir gücenmesinler. Doğruyu anlatacağım. Zekeriyaköy’de ağaçlar kesildi üniversite yapıldı. O ağaçlar için büyük savaşlar verdim. Şimdi bağıranlar o zaman neredeydi? Neden o zaman çıkıp konuşmadı. CHP, çevreciler neden konuşmadı? Üniversitenin açıldığı dönem ben cezaevindeydim. Ben şiir okuduğum için cezaevindeydim. Bir rivayete 30 bin ağaç kesildi. İnsanı üzen bu… Taksim’de gösteri yapanlar dürüst davranmıyorlar. Ben soruyorum; Benim mutahattabım kim? Ne talep ettiğini söylesin? Topçu Kışlası ise kusura bakmasın. Onu yapacağız. Yeşilin daniskasını da yayalaştırma çalışmalarında yapacağız. 368 bin ağaç kesilecekmiş. Nasıl da biliyor! Nerden biliyorsun? Kim verdi sana bu bilgiyi?

Nereden yaptınız bu hesabı? Bunlar hesap kitap işi. Sen gazetede köşe yazıyorsun diye her şeyi biliyorsun anlamına gelmez. Biz bu işi bilenlerle yapıyoruz. Hedef nedir? Hedef insandır
3-5 ağacı sökersin, yerine 50 ağaç dikersin. Her şey insan için bir araçtır. Biz CHP’ye, MHP’ye gençler ölmesin diye çağrı yapıyoruz sesleri çıkmıyor. Ağaçlar kesilecek diye kolkola yürüyorlar.

‘AŞIRI GÜÇ KULLANIMINDA BAKANLIĞA TALİMAT VERDİK’

Sosyal medyada yalan haberler , iftiralar havada uçuşuyor. Bunları ağaçları sallandıracaksın diyenlere sahip çıkan faşistler olduğunu görüyoruz. Medya kuruluşlarının son derece tehlikeli biçimde yayın yaptığını görüyoruz. Polis görevini gerçekten çok zor şartlar altında yapıyor. Aşırı güç kullanımında bakanlığımıza talimat verdik, gereken yapılacaktır. Evinin manzarası bozulacak diye köprü inşaatına itiraz eden için solcu bir protestoya dönüştürdüğünü gördük.

‘İSTER AVM YAPILIR, İSTER MÜZE’

Gezi projesinde kısa bir teknik bir bilgi vermek istiyorum: Cumhuriyet Caddesi’nde araçlar yer altına alınarak geçiş sağlanacak. Taksim Meydanı’nda araç görmeyeceğiz, halkımız dolaşacak. Topçu Kışlası yapıldığı zaman giriş katı ister AVM yapılabilir, şehir müzesi yapılabilir. Atılmış bir adım kesin olarak yok, bir imza yok. Cumhuriyet Caddesi’nde mağazalar yok mu, büfeler yok mu? Neden bunlara isyan edilmiyor? Bu olmazsa olmaz değil. Şehir müzesi de yapabiliriz. Bunlar nihai kararlar değil. Binanın tamamı AVM olacakmış falan bunlar gerçek değil. Bizim orada bir otele de ihtiyacımız var. Türkiye büyük oynuyor, güçlü bir milletiz. Her önüne gelen, her ağzı olan konuşuyor. Central Park yapacakmışız!

‘EYLEMLERİ SONA ERDİRMENİZİ RİCA EDİYORUM’

Taksim’de esnafa, halka daha fazlası zarar verilmemesini rica ediyorum. GS lisesi önünde toplan, İstiklal’de yürü. Orada esnaf yok mu, mağaza yok mu? İş yapamazlar korkarlar orada, ticareti de göremezsiniz. Ben samimi duygularla oraya gelen, illegal grupların baskısına maruz kalanları onlara uymamaları konusunda uyarıyorum. Bu eylemlerin derhal sona ermesini rica ediyorum.

‘KILIÇDAROĞLU TAHRİK İFADESİ KULLANMA’

CHP Genel Başkanı’na sesleniyorum. Bugün Kadıköy’de miting yapacakmış, yapsın hakkıdır sorun değil. O mitingde eğer tahrik ifadeleri kullanacak olursan unutma ki bu millet size hiçbir zaman affetmeyecek. Olay miting yapmaksa ben kalkarım onun yüz bin topladığı yerde bir milyon insan toplarım.

1 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr