Radikal: AKM neden durdu?

Taksim’de Gezi Parkı tartışmaları sürerken Atatürk Kültür Merkezi restorasyonu da bakanlık tarafından durduruldu. Gerekçe: Müteahhit firma istedi.

AKM neden durdu?

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 2008 yılında ekonomik ömrünü tamamladığı ve depreme karşı binanın güvensiz olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı. Bu tarihten itibaren yıkımı bile gündeme gelen AKM için restorasyon projesi hazırlandı. Geçen yıl şubat ayında Sabancı Holding tarafından 30 milyon lira destek ile Yeni Yapı ve Taca İnşaat onarıma başladı. Ancak inşaat Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın emriyle durduruldu. Bakanlık yetkilileri inşaatın durmasını müteahhit firmanın istediğini, bir heyet hazırlanarak durum değerlendirilmesi yapılacağını duyurdu.

2013 yılı 29 Ekim Bayramı’na yetiştirilmesi düşünülen AKM restorasyon projesinin hikâyesi oldukça eskiye gidiyor. 2005 yılında Sakarya Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora göre binanın ana taşıyıcıları tamamen depreme dayanıksız durumda. Taşıyıcılardaki demir ve beton korozyonu binayı güçsüz kılıyor. İşte bu rapor doğrultusunda dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç AKM’yi yıkıp yeniden yapma fikrini ortaya atmıştı.

Ancak kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine bu fikirden vazgeçilmiş ve 1946 yılında temeli atılan AKM 2007 yılında Koruma Kurulu kararı ile kültür varlığı olarak tescillenmişti. Daha sonra AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hazırlanan proje ile yenilenmesine karar verildi. Yaklaşık 115 milyon lira değerindeki yenileme projesi İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından finanse edilecekti. Lakin bu proje için Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası dava açarak yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı. İşte bu noktadan sonra AKM uzun süre öylece ortada kaldı.

Sabancı destek vermişti

Bakanlık geçen yıl geçici onarım projesi ile AKM’nin onarımına yeniden başladı. Sabancı Holding’in 30 milyon lira destek verdiği projenin bu yıl 29 Ekim’e kadar bitmesi öngörülüyordu. Ancak 80 milyon liraya mal olması beklenen onarımda müteahhit firma güçlendirme çalışmalarına başlamadan inşaatın durdurulması istendi. Bakanlığa göre durdurmayı müteahhit firma istedi. Bakanlık yetkilileri müteahhit firmanın bakanlığa müracaat ederek, “Mevcut projenin AKM’nin depreme karşı dayanıklılığı konusunda yeterli olmadığını, statik yapısının güçlendirmenin mevcut proje ile yapılamayacağını bildirerek yeni proje için rapor hazırladıklarını” açıkladı. İnşaatın bu nedenle durdurulduğunu belirten bakanlık yetkilileri, ‘‘Bakanlık uzmanlarından oluşan bir heyet hazırlanıyor. Bu süre boyunca da restorasyon inşaatı durduruldu’’ dedi.

Ömer Erbil
1 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr