Radikal: Elisa Couvert apar topar sınırdışı ediliyor

Gezi Parkı eylemleri sırasında biber Gazından kaçıp SDP binasına sığınan Elisa Couvert bugün sınırdışı ediliyor.

elisa-couvert

Gezi Parkı gösterileri sırasında yoğun gazdan ötürü sığındığı SDP’de gözaltına alınan ve Kumkapı Yabancılar Şubesi’ne gönderilen Elisa Couvert adlı öğrenci bugün saat 19:50’de sınırdışı ediliyor. Couvert, dün kendisini ziyaret eden CHP İstanbul milletvekil Melda Onur ve Sezgin Tanrıkulu’na, emniyetteki sorgusunda kendisine “Seni ajan zannediyoruz” dendiğini savundu. Misafirhanede rüşvet karşılığında insanların serbest bırakıldığını ve bu yüzde oturma eylemi yaptıklarını da anlattı. Ayrıca bozuk yemek verildiğini, temizliği kendilerinin yaptığını, ilaç almak için sığınmacılardan para toplandığını ileri sürdü.

POLİS: SEN AJANSIN!

CHP’li Onur ve Tanrıkulu’nun tuttuğu görüşme notlarına göre Couvert, evinin SDP il binasının yanında olduğunu ve içeriye sığındğı için gözaltına alındığını anlattı. Couvert, “Zaten SDP üyesi değilim, SDP’nin ne olduğuna dair bir şey bilmiyordum, emniyette anladılar zaten. Ama başka şeyler sordular. Başka eylemlere, protestolara katıldın mı, diye sordular. Ben hiç yasak eyleme katılmadım bu zamana kadar. Beni ajan zannettiler, açıkça söylediler, seni ajan zannediyoruz diye” dedi. Gezi Parkı olayları nedeniyle kendisi dışında bir Tibout adlı bir Fransız bankacının da misafirhanede tutulduğunu kaydeden Couvert, “Kaç günden beri görüşemedik. Görüştürmüyorlar. Sadece aileyle görüştürüyorlar. Bu çok saçma çünkü, burada sadece yabancılar var” dedi.

VAHİM İDDİA: SIĞINMACILARDAN RÜŞVET ALINIYOR

Couvert, misafirhanede 100 civarında kadın, çocuk ve bebeğin bulunduğunu belirterek, “Temizliği biz yapıyoruz. Yemek çok kötü. Bir akşam o bile bozuktu, polis bile açtı, baktı, yemeyin dedi. Bazen dışardan yemek alıyorlar. Hasta kişiler ve bitlenme var. Türkçe bilmeyenler için büyük sıkıntı var. Kimse İngilizce ve Fransızca bilmiyor” diyor. Misafirhanede bir hamile kadının da bulunduğunu belirten Couvert, “Verdikleri yemekleri yiyemiyorlar. Markette her şey pahalı. Bedava su verilmiyor. Bir buçuk litre suya bir lira istiyorlar. Ben çok az yiyorum yani. Bir telefon kartı beş lira, sadece 30 dakika konuşabiliriz. Polisle irtibat çok kötü yani, bilgiler verilmiyor.” On gündür burada tutulduğunu anlatan Couvert, “Temizlik için malzeme yok, sadece sabun ve fırça var. 10 günden buradayım temizlikçi gelmedi, bazen geliyormuş. Polisler dedi ki, burada parasız kişiler var, para topluyoruz ilaç almak için. Ağrı kesici ateş düşürücü gibi. Para topladık ama bir gün sonra bir arkadaşımız grip oldu istedi, yok kalmadı diyorlar” diye konuştu. Kimisığınmacıların ise rüşvet karşılığında bırakıldığını anlatan Couvert, şöyle devam etti:

“Başka birkaç gün önce yedi Türkmen gitti. Onlar vizesiz ve pasaportsuzdu. Birkaçı fuhuştan alınmıştı, serbest kaldılar. Onlardan biri, kişi başı 500 dolar verdiğini söyledi. Onlardan daha fazla zamandır burada oturan resmi evli kadınlar var. Bir öfke oldu. Oturma eylemi yaptık, amirle konuşmak için.”

İsmail Saymaz
24 Haziran 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr