HaberTürk: ‘Partilerden Nefret Ediyorlar’

chpCHP, Gezi Parkı eyleminin şifrelerini çözmek için kolları sıvadı. İşte CHP’nin analizi..
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Yaşananlardan CHP olarak ders çıkarmalıyız” sözlerinin ardından İstanbul Milletvekilleri Binnaz Toprak, Ayşe Eser Danışoğlu ve Melda Onur, milletvekili rozetlerini çıkarıp tebdili kıyafet Gezi Parkı’nı mesken tuttu. Eylemin şifrelerini çözmeye çalışan üç vekil, izlenimlerini bir rapor halinde Kılıçdaroğlu’na sunacak. Habertürk’e hazırlayacağı “Gezi Raporu”nun ipuçlarını veren CHP’li Toprak’ın açıklamaları şöyle:

ÜTOPYALARI Gençlerin bir ütopyaları var: Kimsenin kimseye bulaşmadığı, ötekileştirmediği, farklılıkların bir arada kavgasız yaşadığı bir Türkiye istiyorlar. Bizi kışkırtmadığınız sürece, ‘bakın biz hep birlikte yaşıyoruz, kimse kimseye bulaşmıyor’ mesajı veriyorlar. Gezi Parkı’nda bunu hayata geçirmişler. Alanda kimsenin kontrolü yok. Buna rağmen inanılmaz bir düzen var.

PARTİLERİ Ağaçlar için eylem yapan çocuklar bütün partilerden, bütün siyasetten ümidini kesmiş vaziyetteler. Bir ideolojiye veya partiye bağlı değiller. Hatta bütün partilerden nefret ediyorlar. Oy verecekleri bir parti de görmüyorlar.

VEKİLLER Meclis’te sürekli kavga eden milletvekilleri Taksim’deki bu tabloya iyi bakmalı. Bütün milletvekilleri gelip Taksim’i incelesinler, gözlemlesinler, uzaktan bakarak burayı anlamak mümkün değil. Başta iktidar, bütün partiler ders çıkarmalı. Bu tencere tava havası değil bambaşka bir hava.

ÇAPULCU Eyleme, “Çapulcular, gizli emelleri olan gizli örgütler, dışarıdan kışkırtanlar, bir grup provokatörün eylemi” şeklinde yaklaşırsanız hata yaparsınız. Dayanışma nedir, karşılıklı sevgi saygı nedir, bunu bize çapulcular dediğimiz kişiler öğretti.

ŞİDDET Bu çocuklara illa bir isim takmak gerekirse, “özgürlük gençliği” diyebiliriz. Taksim’de kurmuş oldukları düzen de böyle bir düzen. Sınıfsal, etnik, dini inanç açısından çok farklı gencin hepsinin ortak bir noktaları var; özgür yaşamak istiyorlar. Şiddete yatkın da değiller. Polis tarafından sert müdahale olunca çıldırdılar.

ASKER Birisi “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, yanıbaşında başka bir grup “Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız” diye slogan atıyor. Normalde bu iki grup birbirine girer. Ama Taksim’de öyle olmuyor. Kardeşçe yaşıyorlar. Başörtülü kızlar eşcinsellerle birlikte oturuyor. Bir kısmı namaz kılıyor, sosyalistler onları koruyor.

HAYSİYET Özellikle Başbakan’a niye kızıyorlar? Gazdan, aşağılanmalarından dolayı haysiyetleri kırıldı, onun için kızgınlar. Bu gençleri, Başbakan’dan bu kadar nefret eder hale nasıl getirdik? Nasıl oldu da bu kadar delirtip bu şekle dönüştürdük? Bu soruların yanıtlanması lazım.

Düzgün Karadaş
09 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haberturk.com