Radikal: Fransız öğrencinin Kürtçe tezi aleyhinde delil gösterilmiş

Fransız öğrencinin Kürtçe tezi aleyhinde delil gösterilmiş.

Couvert

Sorbounne Üniversitesi’nde okuyan Couvert, emniyette, üyesi olmadığı SDP’nin eylemlerinden sorumlu tutulup “SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın partisine yaptırmak istediği, hayalini kurduğu tarzta ve arayıp da bulamayacağı eylemlere” katılıp katılmadığı soruldu. Yabancılar Şubesi’nde “Kürtçe’yi sonradan öğrenen Kürtler” hakkında akademik tez hazırladığı bir “suç” gibi belirtildi. Serbest bırakıldığı, ekim ayına kadar oturma izni olduğu halde İçişleri Bakanlığı mesainin olmadığı cumartesi günü karar alıp Couvert’i sınırdışı etti.

SDP’LİLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR YÖNELTİLDİ

İstanbul’da, 11 Haziran’da SDP’ye yapılan baskında, gazdan etkilenerek tesadüf eseri binaya sığınan Fransız asıllı Elisa Couvert de gözaltına alındı. İHD’de stajyer olarak çalışan Couvert, dört gün gözaltında tutuldu. Avukat Gülizar Tuncer’in verdiği bilgiye göre Couvert’e, üyesi olmadığı halde SDP’lilerle yönelik, “anayasal düzeni alaşağı etmek, halkı isyana teşvik, molotof atmak” türü iddialar yöneltildi. 24 yaşındaki Couvert’e sorgusunda, “SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın partisine yaptırmak istediği, hayalini kurduğu tarzta, arayıp da bulamayacağı eylemlere” katılıp katılmadığı sorusu soruldu. Partiyle ilişkisi saptanamadığı halde Couvert, ekime kadar oturma izni bulunmasına rağmen Yabancılar Şubesi’ne gönderildi. Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’nde tutulan Couvert hakkında Türkiye ’de “Kürtçe’ye sonradan öğrenen Kürt hakkındaki” tez araştırması da “delil” olarak sıralandı.

AVUKAT TUNCER: YASADIŞI ŞEKİLDE ALIKONULDU

İçişleri Bakanlığı mesai günü olmadığı halde, 22 Haziran Cumartesi günü sınırdışı etme kararı aldı. Tuncer, Couvert’in ilgisi olmadığı halde SDP’ye atfedilen eylemlerden sorumlu tutulduğunu, tez konusunun suç gibi değerlendirildiğini, yasadışı şekilde alıkonulduğunu belirterek, şöyle diyor

‘BAKANLIK BU İŞ İÇİN ÖZEL KARAR MI ALIYOR’

“Elisa neden diğerleri gibi 2-3 günde serbest bırakılmadı?’ diye sorduk. ‘O terörden geldi’ diyorlar. SDP dediğin yasal bir parti. SDP’ye yüklenen tüm suçları Elisa’ya soruyorlar. O kadar saçma ki, ‘Genel Başkanınızın talimatı ile sözde devrimi gerçekleştirmek üzere anayasal düzeni alaşağı etmek istediğiniz…’ diye soruyorlar. Keyfi bir biçimde sınırdışı etme kararı alındı. Karar haftasonu alınmış. Bakanlık bu iş için özel karar mı alıyor? Böyle bir şey görülmüş müdür?” diye soruyor.

CHP ’li İstanbul Milletvekilleri Melda Onur ve Sezgin Tanrıkulu bugün dün Couvert’i ziyaret etti. Onur, ”Hazırlanan polis fezlekesi, Türkiye ile Fransa arasında kriz çıkarır. Yabancılar Şubesi’nde, neden orada olduklarını bilmeyen insanlar gördük. İnanılmazdı” diyor.

İsmail Saymaz
23 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr