Bianet: “Biber gazına hayır, araba egzozuna evet diyorlar” Erdoğan

Başbakan Erdoğan Kayseri’de düzenlediği mitingde Gezi Direnişi eylemcilerine yüklenmeye devam etti. Asıl derdin Gezi Parkı olmadığını iddia eden Erdoğan “Bunlar biber gazına hayır, araba egzozuna evet diyor” dedi.

rte1

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de düzenlediği mitingde yine Gezi Direnişi’ne ve eylemcilere yüklendi.

Kendisinin miting yapmasından rahatsız olanlar olduğunu ifade eden Erdoğan, “yakıp yıkanları mı seyredelim” diyerek milletin sesini duyurduklarını söyledi.

Erdoğan polisin yoğun şekilde gaz bombası kullanmasıyla ilgili getirilen eleştirilere de, Taksim yayalaştırma projesine atıfta bulunarak değişik bir yaklaşımla yanıt verdi:

“Polisin biber gazına hayır, araba egzozuna evet diyorlar.”

“Bu milletin değerleriyle çatışanlar var”

Haber sitelerinde yer alan bilgilere göre, Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Başbakan gençleri dinlemiyor diyorlar. Kendilerini çağırıp dinledim. Peki, o dinlediklerim genç de buradakiler genç değil mi? Orada yakıp yıkanlarla beraber olanlar, siz bu gençliğin sesini nereye koyacaksınız?

“Başbakan olarak hukuk içinde sorumluluğumuzun gereğini yerine getiriyoruz. Çünkü bunların içinde şiddet yapan, bu milletin değerleriyle çatışanlar var. Onların içinde samimi olanlar da var. Onları tenzih ediyorum.

“Ey solcular, ey CHP size sesleniyorum. Ortalığı adeta bir mikser gibi karıştırdın. Takıldın o illegal örgütlerin peşine ve ondan sonra bu ülkenin yönetimine her türlü hakareti yaptın. Aynı şeyi diğer muhalefette de görüyoruz. AKM’yi işgal ettiler. Ne yapacaktık, bırakın işgal devam etsin mi diyecektik?

“Teröristlerin resimleri, paçavraları, Başbakan’a hakaretler orada asılı duracak, biz de diyeceğiz ki bırakın, polisimiz dokunmasın. Cumhuriyet Anıtı’nda bir tarafta terörist başının resimleri, bir tarafta Atatürk’ün resimleri, bir tarafta Türk Bayrağı. Bu CHP zihniyetine sorarsan, dokunmayın.

“Gezi Parkı olayına gelirsek. Biz 17 gün sabrettik. Gezi Parkı oradaki işgalcilerin değildir, tüm halkındır. Orayı işgal edemezsiniz. Taksim Meydanı miting meydanı da değildir. Miting yapacaksan gider Kazlıçeşme’de, Kadıköy’de yaparsın.

“Tutturmuşlar Gezi Parkı, Gezi Parkı. Dert başka. Ben o bölgenin çocuğuyum. Gezi Parkı’nın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Orada yeşili katleden bir proje yok. Tam aksine İstanbul’da olmayan ama orada olan bir tarihi, bir kültürü ayağa kaldıralım istiyorum. “Oradaki yeşili de koruyalım, trafiği yer altına alalım, araçların egzozundan kurtulalım istiyoruz. Bunların çevreciliği bu kadar. Polisin biber gazına hayır, araba egzozuna evet diyorlar.

“Biz size ne yaptık?”

“Gençlik bu ülkede kendisine hizmetkar olan AKP’yi iyi biliyor. Allah aşkına biz ne yaptık size de bunlar oldu. Bunlar sandık sonucunu, demokrasiyi hazmedemediler, milli iradeyi hazmedemediler.

“Bizim oyumuzla Kayseri’deki Ahmet’in, Mehmet’in, çobanın oyu bir olmaz diyorlar. Göbeğini kaşıyan adam, bidon kafalı diyorlar. Makarnaya, pirince, kömüre oylarını satanlar diyorlar. E öyleyse sen de makarna, pirinç dağıt. Taksim’de zaten dağıttınız.

“Eğer bununla bu iş oluyorsa hadi yapın. On yıllar boyunca bunlar boğaza karşı viskilerini yudumlayıp halkı aşağıladılar.

“Milleti durduramadılar, kendileri duran adam oldular”

“Biz durmak yok yola devam diyoruz, bunlar ne diyor? Duran adam. Bunlar on yıllar boyunca Türk’e durmak yaraşmaz deyip, durdular. Hala da duruyorlar. Bunlar bizi yıllarca SSK kuyruklarında, eczane kuyruklarında, üniversite kapılarında, devlet kapılarında, tüpgaz, ekmek, benzin, şeker kuyruklarında durdurdular.

“Bunların en büyük hayali bütün Türkiye’nin duran adam olmasıydı. Milleti durduramadılar, artık kendileri duran adam oldular. Ama biz durmayacağız. Bu tuzağı da aşacağız.

“İlk andaki duyarlı bir kesim hariç, bunlar için ağaç bahane. Ekonomiye, demokrasiye kastetmiş durumdalar. Vitrinde ağaç var, çevre var, Gezi Parkı var. Vitrinin arkasında büyüyen Türkiye, milli irade var.

“İstanbul’da inşası ve işletmesiyle 46 milyar dolarlık dünyanın en büyük havalimanının ihalesini yaptık. Yıllık yolcu kapasitesi 100 milyon. Bunların hafsalası bunu alır mı?

“22,5 milyar dolarlık nükleer santral ihalesinin adımını attık. 3. Köprünün temelini attık cumhurbaşkanımızla beraber. Bundan da rahatsız oldular. Bugün rahatsız olurlar yarın utanmadan sıkılmadan bu köprünün üzerinden geçerler.

“Hedef çözüm süreci”

“Türkiye’de aylardır terör nedeniyle şehit haberi gelmiyor, çatışma haberi gelmiyor. Kardeşliğin pekişmesinden rahatsız oluyorlar.

“Biz çözüm süreci için sabotajlar olabilir dedik. Bu son olaylar en çok da çözüm sürecini saboteye dönük olaylardır. Boyun eğmeyeceğiz. Bu oyunu da bozacağız.

“Akil insanlar heyetimiz 7 coğrafi bölgede 81 vilayette çalışmalarını tamamladı. İnşallah Çarşamba günü akil insanlarla final toplantısını yapacağız. Çözüm sürecini kararlılıkla ilerleteceğiz.” (EKN)

21 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org