Cumhuriyet: Berkin Elvan’ın durumu ciddiyetini koruyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin yoğun bakım servisinde tedavisi süren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz (19) ise umutlar tükeniyor. Atılan gaz bombası ile başından yaralanan Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 1. sınıf öğrencisi Dilan Dursun’un durumu ise iyiye gidiyor.

yarali

Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bambası kapsülü ile başından ağır yaralanan ve beyin kanaması geçiren Berkin Elvan’ın (14) durumunun ciddiyetini koruyor. Eskişehir’de Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği sırada 2 Haziran’da kimliği belirlenemeyen kişilerce darbedilen ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin yoğun bakım servisinde tedavisi süren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz (19) için ise umutlar tükeniyor. Atılan gaz bombası ile başından yaralanan Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 1. sınıf öğrencisi Dilan Dursun’un da durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına gelmesi sonucu yaralanan 8. sınıf öğrencisi Berkin Elvan’ın uyutulmaya devam ettiği, bilincinin kapalı olduğu kaydedildi. Ali İsmail Korkmaz’ın da hayati tehlikesinin sürdürünü anlatan avukat ağabeyi Gürkan Korkmaz, “Kardeşim Eskişehir’de yapılan Gezi Parkı eylemine katılmış. Burada sivil ve eli sopalı olduğu belirtilen bazı kişilerin saldırısına uğradığını arkadaşlarına anlatmış. İzmir’deki gibi sivil polis mi yoksa sivil vatandaşlar mı onu bilmiyoruz. Ancak kardeşimin omzunda ve kafasında darp izleri var. Yapılan ilk müdahaleden sonra,eve gelmiş. Ancak daha sonra durumunun ağırlaşması üzerine tekrar hastaneye başvurduk. Hastanede kendisine beyin kanaması geçirdiği teşhisi konuldu” diye konuştu. Baba Şahap Korkmaz ise oğlunun iyileşeceğine dair umutları kalmadığını belirterek, “Bir sefer dövmüşler bayılmış, kendi kendine ayılmış. Eve gideyim derken tekrar karşılaşmışlar, tekrar vurmuşlar. Böyle bir vicdansızlık olamaz” dedi. Kormaz, ailesi tek isteklerinin oğullarına bunu yapan saldırganların bulunarak yargı önünde hesap vermesi olduğunu söyledi.

Günde ortalama 50 yaralı

Ankara Tabip Odası (ATO) da başkentteki Gezi Parkı direnişinin başladığı 1 Haziran’dan bu yana bin 535, 13 Haziran’dan bu yana ise 207 kişinin polisin uyguladığı orantısız şiddet ile yaralandığını açıkladı. Ankara’da Gezi direnişlerinde başından yaralanan öğrenci Kollektifleri üyesi Dilan Dursun’un solunumunun düzene girdiği, felç riskinin de ortadan kalktığı belirtildi.

Gezi Parkı’nda 11 Haziran Salı günü gerçekleşen polis saldırısında plastik mermi ile yaralanan Hülya Arslan (22) sağ gözünü kaybederken, Beşiktaş’taki Amerikan Girne Üniversitesi Dans Akademisi Müdürü Umur Can Erşahin (28) de 1 haziran günü Beşiktaş Akaretler’de biber gazı kapsülünün kafasına gelmesi nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Erşahin (28) olay anını şöyle anlattı: “Polisle göstericilerin arasında kaldım. Taş da atmıyorum sloganda. TOMA 5 metre yakınımdan bana döndü ve tazyikli su sıktı. Ellerimi kaldırıp “İnsanlar kaçıyor, su sıkmayın” dedim. Polis 10 metre yakınımdan hedef alarak başımdan vurdu. Yere düştüm ve her yer biber gazından bembeyazdı, hiçkimseyi görmüyordum. Yardım isteyemedim. Üzerime bir daha tazyikli su sktılar. Yerde yatıyorum kan içinde, kafamdan vurmuşsunuz beni. Ne zararım olabilir ki bir de su sıkıyorlar?” Suç duyurusunda bulunmak için delil topladığını belirten Erşahin, “Bizim yapmamız gereken demokratik ve barışçıl yollarla protesto etmek ve etrafımızdaki farklı fikirlere saygı duymak” dedi. Erşahin’in durumunun iyi olduğu, nöbet geçirmemek için 6 ay ilaç kullanmak zorunda kaldığı ifade edildi. 31 Mayıs’ta yapılan polis müdahalesinde üniversite öğrencisi Duygu Ünal ise sağ şakağında gelen gaz kapsülünden yaralandı.

19 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr