BBC Türkçe: Gezi Parkı eylemleri biçim değiştirdi

Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki ‘Gezi Parkı eylemleri’ farklı biçimler alarak devam ediyor.

gezipark-eylemTaksim Meydanı başta olmak üzere birçok semtte ‘tıklayın duran adam’ eyleminin sürdüğü İstanbul’da, çok sayıda parkta gösteriler ve hükümetin tavrı tartışılıyor.

Twitter’da #heryerdirenişheryergezi etiketiyle başlayan hareketle, İstanbul’un çeşitli parklarında toplanılıyor.

Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı başta olmak üzere, Maçka Parkı ve Kadıköy Yoğurtçu Parkı gibi parklarda toplananlardan kimileri ‘duran adam’ eylemi yaparken, düzenlenen forumlarda gelişmeler ve değerlendiriliyor.

Taksim Metro İstasyonu civarında yapılan bireysel ‘duran adam’ eylemleri ise neredeyse aralıksız devam ediyor. Sayıca az olan bu eylemcilere, oturup kitap okuyarak destek olanlar da var.

Kadıköy’de Altıyol’da buluşan yüzlerce vatandaş ise dönüşüm projesi nedeniyle 24 ay tren seferlerine kapatılan Haydarpaşa Garı’nda son treni uğurlama etkinliğine katıldı.

Eskişehir’de kovalamaca

Öte yandan Eskişehir’de Espark önünde toplanan yaklaşık 5 bin Eskişehirli dün akşam “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüş düzenledi.

Geceleyin bir grubun trafiği kesmesi üzerine çevik kuvvet polisi biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Ara sokaklara dağılan göstericiler ile polis arasındaki kovalamacalar sabaha kadar sürerken, göstericilerden, polisten ve gazetecilerden hafif şekilde yaralananlar oldu.

Kuğulu Park’ta battaniyeler toplandı

Ankara’da ise polis Kuğulu Park’ı mesken tutan göstericilerin bazı eşyalarına “görüntü kirliliğine” yol açtığı gerekçesiyle el koydu. El konulan eşyalar arasında yatak, yorgan, battaniye, ocaklar bulunuyor.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören polisin bu uygulamasına tepki gösterdi.

Masa ve sandalye gibi bazı eşyaları gönüllü olarak park dışına çıkaran eylemciler ise parkta temizlik yaptı.

Bu arada bazı kişiler ‘duran adam’ eylemi yaparak parkta bekleyenlere destek oldu.

Tunalı Hilmi Caddesi’nden Kennedy Caddesi’ne çıkmak isteyen grup ise TOMA’larla müdahale eden polis tarafından dağıtıldı.

19 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bbc.co.uk/turkce