Radikal: Ankara’da cadı avı üç gün sürecek!

Ankara’da Gezi Parkı eylemlerine destek oldukları gerekçesiyle 25 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı alındı. Suçlamalarda şüphelilerin ‘Türk bayraklarını yaktıkları’ da iddia ediliyor. Kararda, ’72 saat’ şüphelilerin ev araması yapılması istendi.

ankara-cadı-avı

Gezi Parkı eylemlerine destek oldukları suçlamsıyla, terör suçlarına bakmakla görevli savcılıkça başlatılan soruşturmada, 25 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı alındı. Kamuoyunda özgürlük hakimliği olarak bilinen TMK 10. madde ile görevli 3 Nolu Hakimlik tarafından verilen arama ve gözaltı kararında, şüphelilere çarpıcı suçlamalar yöneltildi. Suçlamalar arasında şüphelilerin Türk bayraklarını yaktıkları da iddia ediliyor.

Gezi eylemlerine destek veren göstericiler için beklenen cadı avı bugün sabah saatlerinde başlatıldı. Terör Savcılığı talebiyle Ankara’da çok sayıda adrese baskın düzenlendi ve 25 kişi gözaltına alındı. Savcılığın talebiyle, TMK 10. madde ile görevli 3 No’lu Hakimlik tarafından verilen arama ve gözaltı kararında çarpıcı değerlendirmelere yer verildi.

BÜTÜN SOL ÖRGÜTLER SAYILDI
Kararda, Gezi Parkı eylemlerine çeşitli marjinal sol grupların katılarak destek verdikleri belirtilerek şöyle denildi: “Eylem sürecinde terör örgütleri DHKPC (Devrimci Halkın Kurtuluş Partisi), MLKP (Marksist Leninist Komünist Partisi), THKPC – Direniş Hareketi (Türkiye Halk Kurtuluş Cephesi), DEV- YOL (Devrimci Hareket), Troçkistler, MKP (Maoist Komünist Parti), TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi/ Markist Leninst), DSİH (Devrimci Sosyalist İşçi Partisi), TKİP (Türkiye Komünist İşçi Partisi– Leninist) adı altında ve bu yapılara ait açık alan yapılanlanmalarıyla eyleme katıldıkları ve eylemleri bir kalkışma haline getirerek etkin oldukları gözlenmiştir. ”

“YÜZLERİNİ KAPATTILAR”

Kararda, “terör örgütlerinin masum hak arama amaçlı eylemlerin arkasına sığınarak” şiddet içerikli eylemler gerçekleştirdikleri de iddia edilerek, “Terör örgütlerinin açık alan yapılanmaları içerisinde faaliyet gösteren, masum hak arama amaçlı eylemlere arkasına sığınarak, terör örgütlerinin çağrıları doğrultusunda, şiddet içerikli fiiller yaptıkları, yüzlerinin kapatmak suretiyle güvenlik güçlerine ve kamu binalarına taş ve sopalarla saldırdıkları, yola barikat kurdukları, kamu malına zarar verdikleri anlaşılmıştır” denildi.

“TÜRK BAYRAKLARINI YAKTILAR”

Kararda, şüphelilerin Türk bayraklarını yaktıkları da öne sürülerek, şöyle devam edildi: “Kamu kurumlarını işgale teşebbüs ettikleri, kolluk kuvvetlerine molotoflu havai fişekli saldırıda bulundukları, Türk bayraklarını yaktıkları, görevli memura etkin direnişte bulunarak kasten yaraladıkları, linç girişiminde bulundukları iddia edilmiştir.”

CADI AVI 72 SAAT

Kararda, gece ve gündüz olmak üzere 72 saat süre içerisinde şüphelilerin ev araması yapılmasına da hükmedilerek, “18 Haziran 2013 tarihinden itibaren (72) saat süre içerisinde gündüz/geceleyin bir defaya mahsus yapılması, çantalarında ve otolarında elde edilebilecek, örgütsel dokümanlarla suç olabileceği değerlendirilen diğer malzemelere el konulması, dijital malzemelerin kopyalarının alınmasına karar verildi” denildi.

Mesut Hasan Benli
18 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr