Radikal: Gezi gözaltıları ‘Ameliyat sırası bekleyen de var ayağı kırık olan da!’

İstanbul’da bugün gerçekleştirilen Gezi baskınları ile ilgili yapılan açıklamada, gözaltına alınanlar içinde, kırılan yüz kemikleri ve görme kaybı nedeniyle ameliyat sırası bekleyen ve kırılan ayağı yüzünden 20 gündür evde yatanların da bulunduğu belirtildi.

gezi

Gezi Parkı gösterileri nedeniyle Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ve haftalık Atılım gazetesi çalışanlarından 50 kadar gösterici bu sabah gözaltına alındı. ESP’lilerin avukatı Özlem Gümüştaş’ın verdiği bilgiye göre, operasyon “Marksist Leninist Komünist Partisi üyeliği ve örgüt adına faaliyet göstermek” iddiasıyla yapıldı. Gezi Parkı eylemleri de, bu göstericilerin “son örgütsel eylemi” sayılıyor. Gözaltına alınanlar içinde, yüz kemikleri kırılan ve görme kaybı nedeniyle ameliyat sırası bekleyen de var, kırılan ayağı yüzünden 20 gündür evde yatan da…

Avukat Özlem Gümüştaş, baskınların yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti’ye yönelik olarak gerçekleştirildilğini, soruşturmanın 2012 yılında başlatılmış olduğunu ve son eylem olarak da Gezi Parkı’nın gösterildiğini ifade etti. Gümüştaş, operasyonlar kapsamında, Gezi Parkı sırasında yaralananların da gözaltına alındığını belirtti. Bu isimlerdern Ümit Akdağ’ın biber gazıyla gözünün parçalandığını ve evinde ameliyat sırası beklediğini, Sıtkı Güngör’ün ayağı kırıldığı için 31 Mayıs’tan beri evinde dinlendiğini, ESP İl Başkanı Çiçek Otlu’nun gaz fişeği nedeniyle bir ayağının alçıda olduğunu, Alp Altınörs’ün başına isabet eden plastik mermiyle yaralandığını ve Beycan Taşkıran’ın da tazyikli suyla yaralanmış olduğunu vurguluyor. Ayrıca 71 yaşındaki İsmet Yurtsever de şüpheliler arasında yer alıyor.

İsmail Saymaz
18 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr