Radikal: ‘Gezi avı’ baskınları ‘Yüzlerce gözaltı’

Gezi Parkı olayları nedeniyle Ankara’da polis 26, İstanbul’da 94 adrese baskın düzenlendi, yüzlerce insan gözaltına alındı. Basılan adresler arasında ESP ve Özgür Radyo da var.

gezi-avı

İstanbul’da Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde 21 ilçede 94 adrese baskın düzenledi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere yaptığı operasyonda çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Polis kaynaklarından eylemler sırasında çekilen görüntü kayıtları incelenerek operasyona başlandığı öğrenildi. Evlerinde arama yapılan şahısların “provokatif eylemlere katılan ve kitleleri şiddete yönelten” kişiler olduğu iddia ediliyor.

Gözaltına alınanlar polis ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere saat 07.30 sıralarında Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Sağlık kontrolüne götürülen bazı kişiler slogan attı. Sağlık kontrolünden geçirilenler daha sonra Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Cem TURSUN / İSTANBUL, (DHA)

GEZİ Parkı protestolarına ilişkin müdahaleler sırasında gözaltına alınan 91 eylemci emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen eylemciler sağlık kontrolünün ardından savcılık sorgusuna alındı. 91 kişinin savcılık sorgusu devam ediyor.

35 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Öte yandan dün adliyeye sevk edilen 42 kişiden 35′i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 7′si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. 7 kişi nöbetçi mahkemece gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gözaltına alınan Beşiktaş’ın Çarşı taraftar grubu üyelerinin işlemlerinin ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde devam ettiği öğrenildi.

NERELERE BASKIN DÜZENLENDİ?

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı, (ETHA), Atılım gazetesi, Özgür Radyo’nun binaları ve çalışanlarının evlerinde aramalar yapıldı. Yapılan ev ve iş yeri baskınlarında aramalar devam ediyor.

ANKARA’DA 26 ADRESE BASKIN

Ankara’da da Gezi Parkı eylemleri ile ilgili olarak polis, 26 ayrı adrese operasyon düzenledi. Sabah saatlerinde başlayan operasyonların Gezi Parkı eylemleri sırasında çıkan olaylara karışan ve olayları yönlendirdikleri iddia edilen kişilere yönelik olduğu öğrenildi. Operasyonları halen sürdüğü ve şu ana kadar 25 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Eskişehir’de de gözaltına alınanlar var.

(Radikal/DHA-Cem DURSUN/Tahsin GÜNER)

İsmail Sağıroğlu
18 Haziran 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr