Evrensel: Sağlık Bakanlığının rakamlarıyla Gezi’nin bilançosu

geziSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gezi direnişi sırasında hastanelere başvuranlarının sayısının 4 bin 72 kişi, biber gazı sebebiyle rahatsızlanarak tedavi için hastanelere başvuranların 905 kişi, tüm yurtta travma sonucu hastanelere başvuranların sayısının da 767 kişi olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Gezi direnişi sırasında yaralanan vatandaşlara ilişkin soru önergesini yanıtladı.

‘4 BİNDEN FAZLA KİŞİ HASTANEYE BAŞVURDU’

Sağlık Bakanı, Gezi direnişi sırasında tüm yurtta hastanelere başvuran kişi sayısının 21 Haziran 2013 tarihi itibarıyla 4 bin 72 olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Tüm yurtta Gezi Parkı olayları sırasında ayaktan tedavi edilen kişi sayısı 4 bin 141 kişidir.
Tüm yurtta olaylar sırasında 119 vatandaş yatarak tedavi edilmiştir.”

‘BİBER GAZI SEBEBİYLE HASTANELERE 905 KİŞİ BAŞVURDU’

Sağlık Bakanı, tüm yurtta biber gazı sebebiyle rahatsızlanarak tedavi için hastanelere 905 kişinin başvurduğunu ve bu kişilere en kısa zamanda ve en uygun sağlık hizmeti verildiğini öne sürdü.

‘TRAVMA SONUCU HASTANELERE 767 KİŞİ BAŞVURDU’

Sağlık Bakanı, tüm yurtta travma sonucu hastanelere 767 kişinin başvurduğunu bildirdi.
Olaylar sırasında biber gazının etkisiyle rahatsızlanan 112 Sağlık Hizmetlerine ve hastanelere başvuran kişilere sağlık hizmetinin sunulduğunu belirten Sağlık Bakanı, hastaların acil ve tıbbi kayıtları ile birlikte gerekenlere istirahat raporu düzenlendiğini ifade etti.

‘GEZİ PARKI OLAYLARI SIRASINDA HASTANELERDE 898 HEKİM GÖREV YAPTI’

Sağlık Bakanı, Gezi direnişi sırasında hastanelerde 898 hekimin görev yaptığını bildirdi.
Gezi Parkı olayları sırasında eylemlerin gerçekleştiği alanlara yakın mesafelere 112 Acil Sağlık Hizmetlerine ait kara ambulanslarının konuşlandırıldığını öne süren Sağlık Bakanı, yaralılara en kısa sürede olay yerinde müdahale edildiğini ve hastane ortamında gözlemlenmesi, tıbbı tetkik ve tedavisi gereken hastaların da en yakın ve uygun hastanelere nakledilmesinin sağlandığını iddia etti.

‘529 ADET 112 AMBULANSI GÖREV YAPTI’

Sağlık Bakanı, olayların gerçekleştiği zaman diliminde 529 adet 112 ambulansının görev yaptığını belirtti.

23 Temmuz 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net