Fırat Haber: Sarısülük Ailesi, “Demirtaş’ı destekliyoruz”

ethemGezi’de yaşamını yitirenlerden Berkin Elvan’ın babası Cumhurbaşkanlığı konumunda barışçı ve hoşgörü sahibi birini görmek istediklerini belirtti. Ethem Sarısülük’ün kardeşi de “Demirtaş’a oy vereceğiz” derken, Demirtaş için ‘Gezi’ üzerinden anti-propaganda yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman daralırken, Selahattin Demirtaş’a çeşitli kesimlerden destekler sürüyor.

ELVAN: DEMİRTAŞ BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

ANF’ye konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, yeni seçilecek Cumhurbaşkanının barış politikasından yana olmasını istediklerini belirtti.

“Çocuğumuzu kaybettik; hak arayışımız, adalet arayışımız var. Barış, sevgi, hoşgörü ve eşitliği ön plana çıkaracak bir adayın seçilmesini istiyoruz. Zaten çocuklarımız da bu yüzden sokaklara çıktı, katledildi. Yeni seçilecek Cumhurbaşkanı şimdiki gibi olmasın; noter gibi olmasın.”

Elvan, Cumhurbaşkanı adaylarından Selahattin Demirtaş’ın Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki toplantısına katıldıklarını hatırlatarak, “Sayın Demirtaş’ın daha önce bize manevi destekleri vardı. Hastanede yaşadığımız sürece destekleri oldu. Demirtaş ve partisi bizi yalnız bırakmadı. Onlar da bize gelmişlerdi. Bunları basında yansıtmamıştık. Bugün de biz Demirtaş’ın yanındaydık” ifadelerini kullandı.

SARISÜLÜK: OYUMUZ DEMİRTAŞ’A

ANF’ye konuşan, Gezi sürecinde polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün kardeşi Mustafa Sarısülük, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’a oy vereceklerini açıkladı.

“Türkiye’de özellikle Gezi’de ortaya çıkan özgürlük, barış, adalet gerçeğine uygun olarak tercih yapmalıyız. Gerici adayları desteklememek gerekiyor; halkın adayı olarak ön plana çıkan Demirtaş’ı destekliyoruz.”

‘GEZİ ÜZERİNDEN YIPRATMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Sarısülük, Demirtaş üzerinden Gezi ile bağlantı kurularak yapılan anti-propagandaya da tepki göstererek, “Demirtaş’ın konumu, pozisyonu; emek ve demokrasi mücadelesindeki yeri bu polemiğe yanıt niteliğinde. Tamamen yıpratmaya, karaçalmaya yönelik. Kemalist-ulusalcı kesim bilinçli olarak Demirtaş’ı ve çizgisini yıpratmaya çalışıyor. Hepimizin eleştirileri olabilir ama bu, Demirtaş’ın ilerici, devrimci, demokratik kimliğine helak getirmez” diye konuştu.

Ali Barış Kurt
16 Temmuz 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; ajansafirat.com