Bianet: Polis Tekmesiyle Düşük Arasında Bağlantı Kurulamadı

510

Dolmabahçe’de 2010′da polis tekmesiyle düşük yapan öğrenci E.Ö. soruşturmasında, polis şiddeti ile düşük arasında “illiyet bağı kurulması tıbben mümkün görülmediği” gerekçesiyle takipsizlik kararı çıktı.

Dolmabahçe’de öğrenci protestosu sırasında, hamile bir öğrenciyi tekmeleyerek düşük yapmasına sebep olan polisler hakkında, dört sene sonra takipsizlik kararı çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Aralık 2014’te Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde rektörlerle toplantısını protesto eden öğrencilere polis saldırmış, beş haftalık hamile olan öğrenci E.Ö. polislere “vurmayın hamileyim” demesine rağmen şiddet görmüş ve düşük yapmıştı. Erdoğan olayın ardından polislere sahip çıkmış, “Sizi davet mi ettik?”, “Hamileyse eylemde işi ne” gibi sözler söylemişti.

Milliyet’ten Burcu Karakaş’ın haberine göre, soruşturmada dört sene sonra çıkan takipsizlik kararında “Müştekinin çocuğunu düşürmesinin söz konusu olayla bir ilgisi bulunmadı” denildi.

Çelişkili raporlar

Adli Tıp Kurumu 6. Adli Tıp İhtisas Kurulu, “Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi kayıtlarında darp izine rastlanmadığı, iddia edilen travma ile düşük arasında illiyet bağı kurulmasının tıbben mümkün olmadığı” şeklinde rapor verdi.

Buna karşın İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ise genç kadının yaşadığı fiziksel ve ruhsal travmanın erken gebelik kaybına yol açtığını belirtti. İki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi amacıyla Adli Tıp Genel Kurulu’ndan beklenen rapor geçtiğimiz günlerde dosyaya ulaştı.

Savcılıktan takipsizlik

Raporda, “Mevcut bulgularla gebeliğin kendinden kaynaklanan bir nedene bağlı olarak bozulmuş olduğu, olay öncesi gebeliğin sağlıklı olduğuna dair herhangi bir tıbbi belgenin olmadığı, patolojik incelemede nekrotik materyalin görülmüş olması hususları birlikte değerlendirildiğinde iddia edilen travma ile söz konusu düşük arasında illiyet bağı kurulmasının tıbben mümkün görülmediği” ifadeleri yer aldı.

Bu rapora atıfta bulunan savcılık da “müştekinin çocuğunu düşürmesinin söz konusu olayla bir ilgisinin bulunmadığı” yönünde karar vererek, kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. E.Ö.’nün avukatları, takipsizlik kararına itiraz edecek. (ÇT)

11 Temmuz 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Bianet.org