BirGün: “Devlet çocuklarımızı katletmeseydi bu çocuklar dağa çıkar mıydı?”

Devletin henüz 12 yaşındayken havan topuyla katlettiği Ceylan Önkol’un annesi Saliha Önkol ve babası Raif Önkol, “Devlet çocuklarımızı katletmeseydi bu çocuklar dağa çıkar mıydı?” dedi
devlet-cocuklarimizi-katletmeseydi-bu-cocuklar-daga-cikar-miydi-1

Gençler vuruldukça tercih dağlar olur
nuce_27062014-120756-1403860076.59

Devletin çözümsüzlük ve şiddet politikaları sonucu gençlerin PKK’ye katılımların artmasından nedeniyle gündeme gelen tartışmalar, dikkati toplumsal olaylarda asker ve polisin kurşunuyla katledilen çocuklar üzerine çekti. 12 yaşındaki Ceylan Önkol, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyünde, koyunlarını güderken 28 Eylül 2009 günü öğle saatlerinde askerlerce havan mermisiyle katledildi. Annesinin parçalarını eteğinde taşıdığı görüntüler ve bir fotoğraf karesindeki bakışlarıyla zihinlere kazınan Ceylan’ın yaşamını yitirmesinin üzerinden yaklaşık beş yıl geçti. Erdoğan’ın bu zulüm karşısında dağa çıkan çocukları ağzından düşürmemesine tepki gösteren Ceylan’ın annesi Saliha Önkol, bu topraklarda Ceylanlar katledildikçe gençlerin dağı tercih etmeye devam edeceğini söyledi.

Sadece Ceylan değil

Önkol’un babası Raif Önkol da, “Devlet devamlı Kürt çocuklarını katlediyor. Devlet bu vahşeti nasıl kabul edebiliyor. Bu büyük bir vahşettir. Ceylan 12 yaşında bir çocuktu hala. Sadece Ceylan değil onun gibi binlercesi devlet tarafından katledildi. Bugün de ‘çocuklar niye dağa gidiyor’ diyorlar” dedi. Baba Önkol, gençlerin bir gün kendilerinin devlet tarafından katledilme ihtimalini bildiklerinden dolayı ve Türkiye’deki hukuksuzluğa karşı PKK’ye katıldığını söyledi.

(Özgür Gündem)

27 Haziran 2014
Haberin devamı için tıklayınız: BirGün.net