Diken.com.tr: Gezi’de gözü çıkıyordu, Valilik ‘polisin gaz atacak teçhizatı yoktu’ dedi

İstanbul Valiliği’nin, Gezi eylemlerinde polisin gaz fişeği atması sonucu bir gözünde görme yetisini büyük ölçüde kaybeden işitme engelli Selçuk Yıldız’ın polisler hakkındaki soruşturma talebini reddetme gerekçesi ‘şaşkınlık‘ yarattı. Valilik, Yıldız’ın avukatının talebine ‘polisin envanterinde gaz bombasını atan teçhizat bulunmadığı‘ sebebiyle ret yanıtı verdi.

selcuk-yildiz-300x168-150x15028 yaşındaki Selçuk Yıldız, 3 Haziran 2013′te işine giderken Sancaktepe Belediyesi’nin önünde polisin 5 metreden attığı gaz fişeğinin sol gözüne isabet etmesi sonucu görme yetisini büyük oranda kaybetmişti. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Yıldız’ın avukatı Meltem Aykut Giray, gaz fişeğini atan polisler hakkında soruşturma talebiyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na Temmuz 2013′te başvurdu. Savcılık da kamu görevlililerine soruşturma açılması için valilikten izin istedi.

‘Şikayet soyut iddialara dayanıyor’

Ancak başvurudan tam yedi ay sonra valilikten gelen açıklama, en basit ifadeyle şaşkınlık yarattı. Açıklamada, Sancaktepe Emniyet Müdürlüğü ve Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü’yle yapılan yazışmalar neticesinde “gaz bombası atan teçhizatın envanterde bulunmadığını, dolayısıyla iddiaya konu olan personelin tespitinin yapılamadığı” savunuluyor; ‘MOBESE görüntülerine ulaşılamadığı, şikâyetin soyut iddialara dayandığı, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanmadığı‘ belirtilerek polislere soruşturma açılmasına izin verilmiyordu.

Fotoğraf: Osman Örsal-Reuters

Fotoğraf: Osman Örsal-Reuters

Gezi eylemleri sırasında polisin aşırı gaz kullanımı uluslararası kuruluşların raporlarına da girdi.

Cumhuriyet başsavcılığı da ‘yetkili merci tarafından soruşturmaya izin verilmediği‘ gerekçesiyle kovuşturma yapılmasına yer olmadığınıa karar verdi. Avukat Giray şimdi Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

‘Sesleri duymadım’

28 yaşındaki Yıldız’sa, olay gününü teyzesinin yardımı ve beden hareketleriyle şöyle anlattı:

“Evden işe gitmek için çıktım. Her yerde olay vardı. Her tarafta polis var. İşime gidecek başka yol yok. Belediyenin oradan karşıdan karşıya geçecektim. Polis gaz fişeği atıyor. Sesleri duymadım. Sonra yere yığıldım. Gaz fişeği gelmiş gözüme. İlk müdahalenin ardından büyük bir ameliyat geçirdim. Kalıcı bir mercek taktılar ama göremiyorum tabii. Eskiden net görürdüm. Ondan sonra psikolojim bozuldu. Sinirlerim bozuluyor artık. Hafızam zayıfladı, eskisi gibi hatırlayamıyorum. Çalışmak istiyorum, zorlanıyorum. Başım dönüyor. Babam da üzüntüden hastalandı. Beni düşünüp üzülüyorlar. Adalet yerini bulsun.”

20 Haziran 2014

Haberin kaynağı için tıklayın: diken.com.tr