Radikal: Derste Berkin’i anan doçente ‘hükümeti kötüleme’ soruşturması

berkin

Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün öğrencilerine ‘bir çocuğun öldüğünü’ söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanlı’yı bir öğrencisi ve babası ‘polise şikayet’ etti. Öğretim üyesi hakkında soruşturma açıldı.

Akdeniz Üniversitesi’nde, Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün derste, “Arkadaşlar, bugün 14 yaşında bir çocuk öldü” diyen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanlı, sınıfta tartıştığı öğrencisi Duygu D. ve babası tarafından polise şikayet edildi. Duygu D., hocasının “dersle ilgili olmayan Lenin ile ilgili ve hükümet aleyhinde konuşmalar yaptığını, Berkin Elvan’ın masum, polislerin katil olduğunu” söylediğini, bu görüşlere karşı çıkınca kendisini sınıfta bırakmakla tehdit ettiğini savundu. Baba İskender D. de “Kızımı sınıfta bırakmasından korkuyoruz, evde huzurumuz kalmadı” dedi. Polisin tanık olarak dinlediği üç öğrenci, “Sınıfta bu konuyu tartıştık fakat tehdit duymadık” dediyse de savcılık, Şanlı hakkında ‘görevini kötüye kullanma ve tehdit’ iddiasıyla hazırladığı fezlekeyi Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne yolladı. Rektörlük anlı hakkında bir aydır soruşturma yürütüyor.

Akdeniz Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nde ikinci sınıfta okuyan Duygu D., geçen 13 Mart’ta Antalya Fatih Polis Merkezi’ne gidip makro iktisat derslerine giren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şanlı’dan şikayetçi oldu. Duygu D., ifadesinde, Şanlı hakkında, “Dersle ilgisi olmayan Lenin ile ilgili konuşmalar yapıyor. Berkin’in masum olduğunu, ekmek almaya gittiğini, polislerin katil olduğunu söyledi” dedi. Bir arkadaşının, “Polislerin bir suçu yok. Polisler ‘Dağılın’ uyarısında bulunduğu halde gitmedi” dediğini ve Şanlı’nın bu genci susturduğunu iddia etti. Duygu D., tartışmalar üzerine ayağa kalkarak, “Hocam, dersimiz makro iktisat değil mi, ders işlemeyecek miyiz” diye itiraz ettiğini, Şanlı’nın “Çok mu rahatsız oldun” dediğini iddia etti. Buna karşılık kendisinin “Ben harcımı makro iktisat için yatırdım. Dersimiz, siyaset bilimi değil” diye karşılık verdiğini savunan Duygu D., Şanlı’nın “Üniversiteler tartışma ortamıdır” dediğini sonra da “mevcut hükümet aleyhine konuşma yaptığını” öne sürdü. Duygu D., ders bitiminde hocasının kendisini yanına çağırarak, sınıfta bırakmakla tehdit ettiğini de ileri sürdü. Duygu D., “Harcını yatırmış olduğum makro iktisat dersinde, öğretmenin siyasi görüşünü, polisleri ve hükümeti kötülemesini dinlemek zorunda değilim” dedi.

BABA DA ŞİKAYETÇİ!

Kızıyla birlikte polis merkezinde ifade veren baba İskender D. de “Şanlı’nın kızımı haksız yere sınıfta bırakmasından korkuyoruz. Evde kimsenin huzuru kalmadı ve moralimiz çok bozuk. Bizim huzur ve sükûnumuzu bozan, kızımı derste bırakmakla tehdit eden Şanlı’dan şikâyetçiyim” dedi. Polis daha sonra, sınıftaki üç öğrencinin tanık olarak ifadesini aldı. Öğrenciler, Şanlı’nın Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin polisi suçladığını ifade ederken, Duygu D.’ye “Seni sınıfta bırakırım dediğini duymadık” dedi.

Emniyet, Duygu D.’ye “tehlike hissettiği ve rahatsızlık duyduğu andan itibaren” 155’i arayabileceğini belirtirken, ‘görevi kötüye kullanma ve tehdit’ iddiasıyla hazırladığı soruşturma evrakını savcılığa gönderdi. Savcılık da, dosyayı görevsizlik kararıyla Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderdi. Fezlekede, tanık öğrencilerinin isimlerinin silindiği görüldü.

POLİS KATİL DEMEDİM

Rektörlük, 15 Mayıs’ta Şanlı’nın ifadesini aldı. İfade tutanağında, Şanlı’nın ‘ekonomik durumu’ için “Kötü” diye yazıldı. Şanlı, ifadesinde, olaya tanık olmayan baba İskender D.’nin şikayetçi olmasına ve şikayetin polis amirliğine yapılmasına itiraz etti. Şanlı, hükümet hakkında konuşmadığını, öğrencisi Duygu D.’yi tehdit iddiasının gülünç olduğunu belirtti. Derste, öğrencilerle Berkin’in ölümü üzerine tartışırken Duygu D.’nin öfkeyle bağırdığını, buna karşılık kendisinin “Burası bir üniversite. Üniversitelerde siyaset konuşmak yasak değildir. Üniversiteler tartışma ortamıdır. Makro iktisat, doğası gereği siyasetle ilgilidir. Ben 35 yıldır böyle ders anlatıyorum. Kitabı ezberleyip sonra ezberlediklerinizi sınavda yazınca üniversite mezunu olunmuyor” dediğini anlattı. Derste, polisin katil olduğu şeklinde bir ifade kullanmadığını kaydeden Şanlı, “Arkadaşlar bugün 14 yaşında bir çocuk öldü” dediğini vurguladı. Şanlı, kendisi hakkında iftira attığı için Duygu D.’den şikayetçi olduğunu belirtti. Akdeniz Üniversitesi’nde halen devam eden soruşturma kapsamında sınıftaki öğrencilerin ifadeleri alınıyor. Rektörlük, soruşturma izni verdiği takdirde Şanlı hakkında ceza soruşturmasına devam edilecek.

Şanlı’nın avukatı Munip Ermiş, Akdeniz Üniversitesi’nde bir süredir muhalif akademisyenler üzerinde sistematik bir baskı olduğunu ve son soruşturmanın da bu zincirin bir halkası olduğunu kaydetti. Ermiş, şunları söyledi:

“Burada ortak bir çalışma yapıldığı anlaşılıyor. İddia doğru olsa bile, bir hocanın ‘Dersi takip etmeyeni bırakırım’ demesi nasıl tehdit olabilir ki? Hoca uyardı diye dava mı açılır? Üniversitede siyaset konuşulmaz demek, yaşamın kendisine aykırıdır. Amaç, hocayı yıldırmak, öğretim üyeleri ve öğrenciler üzerinde terör estirmektir. Bu soruşturma baştan sona kanunsuzdur. Ayrıca tanık ifadelerinde isimlerin gizlenmesi, gizli tanık usulünün yasadışı şekilde uygulanmasıdır.”

İsmail Saymaz
18 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr