Birgün: Gençler öldürülüyorken susamazdım

Gazi Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitiren Önder’in, mezuniyet töreninde Gezi olaylarına vurgu yaparak, Berkin Elvan ile Ali İsmail Korkmaz’ı konuşması nedeniyle okul birinciliği tehlikeye girdi, hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Önder, “Bu ülkede insanlar, gençler susturulup, sessizce öldürülüyorken susamazdım” dedi

gencler-olduruluyorken-susamazdim-1

İzmit Gazi Anadolu Lisesi’ni okul birinciliğiyle bitiren Işıtan Önder’e mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Berkin Elvan ve Ali İsmail Kokmaz’ı andığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. İfadesi alınan Önder’e ceza çıkarsa okul 1.ciliği elinden alınacak.
Gazi Anadolu Lisesi’nden bu dönem mezun olan 170 öğrenci için 12 Haziran’da mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Okulu birincilikle bitiren Önder, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

‘ŞANS ESERİ BURADAYIM’
Önder mezuniyet konuşmasında, ”Şu an burada şans eseri konuşuyorum. Bu kürsüde aklıma Berkin Elvan’ın ve Ali İsmail Korkmaz’ın gelmemesi imkansız. Çünkü bu insanların eğitim hakları gasp edildi. Yalnızca eğitim hakları da değil, yaşam hakları da gasp edildi. Soruyorum size 15 yaşında bir çocuğun insanlığa ne gibi bir zararı olabilir? Bu yapılan gaspa en büyük cevabı tarih verecek, en büyük cezayı tarih kesecektir. Bilinsin ki, Berkin Elvan ve Ali İsmail hep bu sıralarda oturuyor, hep bu kara tahtada yazıyor olacaktır” diye konuştu.

‘AMACIN DIŞINDA KONUŞTU’
Işıtan Önder’in, bu konuşmasının ardından okul müdürü Ahmet Kemal Saral, öğrenci hakkında disiplin soruşturması açıldığını, disiplin cezası alması halinde okul birinciliğinin iptal edilebileceğini söyledi. Müdür Saral, “Öğrenci törende amacın dışında konuşma yaptı. Hakkında da disiplin soruşturması açıldı. Soruşturma devam ediyor. Disiplin cezası alması halinde, böyle bir disiplinsizlik cezası da öğrencinin okul birinciliğini etkiler” dedİ.

EDEBİYAT ÖĞRETMENİ ENGELLEDİ
BirGün’e konuşan Önder, ”Konuşmamı kendim hazırladım. Berkin ve Ali İsmail’den bahsettiğim sırada edebiyat öğretmenimin yanıma gelmesi ve elini kağıdımın üzerine koymasıyla konuşmamı kısaltmak zorunda kaldım. Ertesi gün okula karne almak için gittiğimde okulumuzda fizik öğretmenliği yapan ancak dersime girmeyen Suat Yüksel bana hakaret ederek üzerime saldırdı. Bir anda küfürler yağdırdı. Neye uğradığımı şaşırdım. Orada bulunan Eğitim Sen’li öğretmenler araya girerek müdahale etti. Yüksel’i bir araca bindirerek okuldan uzaklaştırdılar. Giderken bana, ”Senin peşini bırakmayacağım. Sana yapacağımı biliyorum. Seninle dışarıda görüşeceğiz” diye bağırdı. Benim kimseden bir korkum bir çekincem yok. Yaptığım konuşmadan pişman değilim. Çünkü bu ülkede insanlar, gençler susturuluyor, sessizce öldürülüyorken ben susamazdım” dedi.

‘OĞLUMUZUN SUÇU YOK’
Işıtan’ın anne ve babası sonuna kadar çocuklarının destekçisi olduklarını söyledi. Baba Mustafa Önder: ”Bizim çocuğumuz kimseye hakaret etmedi, kimseye saldırmadı, kimseyi öldürmedi. Oğlumun tek suçu 1. olduğu okulda mezuniyet konuşmasında kendisi gibi okumakta olan ve okulundan, ailelerinden gencecik yaşta koparılan arkadaşlarının adını anmaktı” dedi.

Simge Özel

17 Haziran 2014 

Haberin kaynağı için tıklayın; birgun.net