DHA: ‘Kırmızı fularlı kız’ için imza kampanyası

aysedenizAntalya’da Gezi olayları sırasında ‘kırmızı fular takarak sosyalizmi simgeleme’ sorgusuyla gündeme gelen ve hakkında 98 yıla kadar hapis cezası istenen 20 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil için internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Antalya’da Gezi Parkı, Ahmet Atakan’ın ölümü, 12 Eylül darbesinin yıldönümü ve ODTÜ’de meydana gelen olayları protesto gösterilerine katıldığı belirtilen Ayşe Deniz Karacagil dahil 5 kişi hakkında dava açıldı. İnternet üzerinde, Karacagil ve diğer sanıklar için ‘Ayşe Deniz Karacagil ve tüm tutsaklara özgürlük’ başlıklı Adalet Bakanlığı’na hitaben imza kampanyası başlatıldı.

ADALET BAKANLIĞI’NA DİLEKÇE

‘Change.org’daki imza kampanyasının dilekçe kısmında şöyle deniliyor:

“Sosyalizmi simgeleyen kırmızı fular takmak gibi saçma iddialarla 98 yıla kadar cezası istenen ve birbirinden habersiz savcıların aynı suçtan ikinci davayı açtığı Deniz’in ve tüm gezi tutsakları hakkında açılan davaların geri çekilmesini talep ediyorum.”

YARIN DURUŞMAYA ÇIKACAKLAR

Yarın Antalya 6′ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşına çıkacak olan Ayşe Deniz Karacagil ile birlikte 4 sanık ‘kamu malına zarar vermek’, ‘kamu görevlisine karşı direnmek’, ‘toplantı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’, ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenlemek’ suçlamalarından ve bu suçları birden fazla işlemekten yargılanacak. Söz konusu davada Karacagil için 24 yıldan 98 yıla kadar, Murat Sezgin için 26 yıldan 95 yıl 6 aya kadar, Mustafa Cihan Yılmaz için 16 yıldan 55 yıl 4 aya kadar, Ali Karakuş için 11 yıldan 26 yıla kadar, Leyla Nuyan için ise 13 yıldan 38 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Savcılık iddianamesinde sanıklara yönelik gözaltı sırasında yapılan ev baskınları ve üst aramalarında suç unsuru içerebileceği gerekçesiyle el konulan eşyalar bulunuyor. Bunlar arasında EGO kartı ve iki sanığın evinden çıkan yazılı kırmızı renkli fular da yer alıyor.

Karacagil, bu duruşmadan bir gün sonra 13 Haziran’da da, bu mahkemedeki suçlamalardan biri için bir başka mahkemede 5 yıla kadar hapis istemiyle yine hakim karşısına çıkacak.

Mehmet Çınar
11 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; dha.com.tr