Diken: Yenikapı ve Maltepe dışında yan yana gelmek, bir kilometreden fazla yürümek yasak

Gezi eylemlerinin yıldönümünde 25 bin polisle abluka altına alınan Taksim’de, 1 Mayıs başta olmak üzere tüm eylemleri ‘fiilen’yasaklayan İstanbul Valiliği, kentte yalnızca Yenikapı ve Maltepe sahil alanlarında ‘toplantı ve gösteri’ yapılabileceğini açıkladı. Belirlenen güzergahlara göre Yenikapı’daki mitinge katılanlar 900 metre, Maltepe’deki mitinge katılanlar da bin 100 metre yürüyebilecek.

Avrupa’da Yenikapı, Anadolu’da Maltepe

Başbakan Erdoğan ve Vali Mutlu'nun 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmak isteyen sendikalara adres olarak gösterdiği Yenikapı Sahil Alanı Fotoğraf: @ayagakalktaksim

 Başbakan Erdoğan ve Vali Mutlu’nun 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak isteyen sendikalara adres olarak gösterdiği Yenikapı Sahil Alanı Fotoğraf: @ayagakalktaksim

Valilik’ten yapılan açıklamada, İstanbul ili sınırları içerisinde ilk toplanma alanı, yürüyüş güzergahı, toplantı alanı, dağılma güzergahları ile afiş ve pankart asılacak yerlerin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6. Maddesi ve ilgili yönetmelik gereği bugün tespit edildiği bildirildi. Buna göre, İstanbul’da, Avrupa Yakası’nda sadece Yenikapı Sahil Alanı, Anadolu Yakası’nda da Maltepe Sahil Alanı’nda miting yapılabilecek.

Kennedy Caddesi’nde 900, Atatürk Caddesi’nde bin 100 metre

Valilik, miting öncesi toplanma yerleri ile yürüyüş güzergahları ve dağılma güzergahlarını da şöyle belirledi:

Yenikapı Sahil Alanı’nda yapılacak miting öncesi, toplanma alanı, yaklaşık 900 metre uzaklıktaki Kennedy Caddesi üzeri Samatya Işıklar’dan Yenikapı istikameti yönü ve park içi A5 giriş önü olarak tespit edildi. Yürüyüş güzergahı ise sahil Kennedy Caddesi olarak belirlendi. Yürüyüşün ardından Yenikapı Sahil Alanı’nda yapılacak mitinge katılanların dağılma güzergahları da, Kennedy Caddesi, Namık Kemal Caddesi, Gazi Mustafa Kemalpaşa Caddesi olarak açıklandı.

Maltepe Sahil Alanı Fotoğraf: DHA

Maltepe Sahil Alanı Fotoğraf: DHA

Anadolu Yakası’ndaki Maltepe Sahil Alanı’nda yapılacak mitinge katılanların toplanma yeri ise, miting alanına 1.100 metre uzaklıktaki Atatürk Caddesi üzeri Adalı Sokak’tan Bağdat Caddesi girişine kadar olan alan olarak belirlendi. Mitinge katılanlar, Atatürk Caddesi, Bağdat Caddesi, Mimar Sinan Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı’nı takip ederek Maltepe Sahil Alanı’na ulaşacak. Dağılma güzergahları ise Turgut Özal Bulvarı ve Rıhtım Caddesi olarak duyuruldu.

Afiş ve pankartlar ‘belediyenin uygun göreceği’ yerlere

geziakmpankart

Valilik açıklamasında, miting düzenleme kurulunun bildirimleri doğrultusunda, İstanbul Valiliği’nin ‘olur vereceği’ afiş ve pankartların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin ‘uygun göreceği yerlere’ asılacağı duyuruldu.

4 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; diken.com.tr