BirGün: Mehmet Ayvalıtaş katledilişinin 1. yılında anılıyor

Gezi Direnişi’nde İstanbul Ümraniye’de yapılan eylemde bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, katledilişinin 1. yılında anılıyor.

mehmet-ayvalitas-katledilisinin-1.-yilinda-aniliyor-1

Gezi Direnişi’nde Ümraniye’de sokağa çıkan direnişçiler otoyolda yürümek istemiş, bu sırada otoyoldaki bir araç durmayarak direnişçilerin içerisinde bulunan Mehmet Ayvalıtaş’ı ve bir arkadaşını daha ezerek Mehmet’in ölümüne yol açmıştı. Ölümünün 1. yılında  Mehmet Ayvalıtaş için sabah saat 10.00′da mezarı başında bir anma düzenlendi. Yoğun kalabalık mezarda yapılan anmadan sonra Ataşehir Pir Sultan Abdal Cem Evi’ne geldi.

Yoğun katılımdan çok memnun olduğunu ve kendisini yalnız hissetmediğini ifade eden Mehmet’in babası Ali Ayvalıtaş BirGün’e konuştu:

“Mehmet’e çarpan kişi belli ama tutuklu değil. Devlet bize hiç sahip çıkmadı. Onların sahip çıktığı rantlar, AVM’ler var. Halka sahip çıkmıyorlar, insanları eziyorlar. 301 madencinin ölümünden sonra başbakanın Almanya’da miting yapması beni çok utandırdı. Bir yılda cehennemi yaşadık. Soğan ekmek de yesek huzurumuz vardı. Akşam evde bir araya geliyorduk. Bugün önümü göremez oldum. Mehmete mi yanacağım, Fadimeye mi yanacağım, çocuklarım tutunacak bir dal arıyor onlara mı sahip çıkacağım; tamamen bocalıyorum. Cennet gibi ülkemde cehennmemi yaşadım. Ne yaşamadık ki…” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ve Cem Evi Ataşehir Şubesi Başkanı Metin Arslan ise Gezi Direnişi sırasında ölenlerin hepsinin Alevi olmasının kendisini derinden üzdüğünü belirtti. Arslan ” Vergi vermiyoruz, gerekirse çocuklarımızı askere göndermiyoruz, Cem Evi’nin elektrik, gaz, su parasını vermiyoruz dememiz lazım. Bu kararlılığı göstermediğimiz, bir kırılma noktası yaşamadığımız ve Alevi toplumuna önderlik edemediğimiz sürece bu tarz olaylar ileride daha da fazla yaşanacak. Kurtuluş yok, bütün ezilenler birlikte hareket etmeli.” diyerek duyduğu öfkeyi de dile getirdi.

Pir Sultan Abdal Kadın Kolları üyesi ve aynı zamanda aile dostu olan Menekşe Kartal ise Başbakan’ın Berkin Elvanı kastetederek ‘ölmüştür geçmiştir’ ifadelerini kullanmasına üzüldüğünü belirtti. “Hepsi bizim evlatlarımız onları her sene anacağız. Her sene mezarlarına gideceğiz. İsterlerse gaz sıksınlar, isterlerse TOMAlarla gelsinler, bizi engelleyemeyecekler.” dedi.

Cem Evi’nde  yapılan anmaya katılan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş: Haziran’da çok güzel duygular da yaşadık ortak mücadele ve direnişi paylaştık. Ama Haziran aynı zamanda acıların da ayı. Kaybettiklerimiz de var. Halk direnişinin, mücadelenin içinde yitirdiğimiz halkın çocukları da var. Onlardan biri Mehmet. Mücadeleyi nasıl paylaştıysak acıyı da paylaşıyoruz. Bugün ölümünün birinci yılında sevgi ve özlemle anıyoruz.  Onun anısına buluştuk. Onun mücadele içinde geliştirdiği değerleri taşımak büyütmek amacıyla ailesinin, dostlarının yanındayız.  Davasının takipçisiyiz. Haziran Direnişi’nde yitirdiklerimizin ailelerini yalnız bırakmamak boynumuzun borcudur.” dedi.

Ömür Şahin Keyif
2 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net