Evrensel: Son TOMA bükücü, Evrensel’e konuştu

son-toma-bukucu-evrensele-konustu4449c1794341ccf2f468

 

Adana’da Gezi direnişinin yıl dönümünde yapılmak istenen yürüyüşe saldıran TOMA’nın üzerine çıkarak suyu polise yönelten Onurcan Taşdemir evrensel’e konuştu. Onurcan artık Adana’da, “Diren TOMA Onurcan geliyor” sloganlarıyla karşılanıyor.

Adana’da 31 Mayıs günü yapılan yürüyüşe polis saldırdı, Atatürk Parkı’nda toplanan vatandaşlar saldırıya büyük tepki gösterdi. Polis TOMA ile halkın üzerine su sıkarken isyan eden kitle sürpriz bir görüntüyle karşılaştı. Birden parkın içinden alkış ve ıslık sesleri gelmeye başladı. Alkışladıkları kişi TOMA üzerine çıkarak suyu polise yöneltmeye çalışan, gözaltına alındıktan sonra Adliye çıkışında “Diren TOMA Onurcan geliyor” sloganlarıyla karşılanan ve sosyal medyada artık “Son TOMA bükücü”  olarak anılan Onurcan Taşdemir’di. Cesur hareketiyle eyleme damga vuran Taşdemir, sorularımızı yanıtladı, polisin arkadaşlarına ve halka karşı uyguladığı şiddetin sonucu TOMA’ya çıkmaya karar verdiğini anlattı.

‘ANLIK GELİŞEN BİR OLAYDI AMA…’

Herkesin “TOMA’ya çıkmaya nasıl cesaret ettin?” sorusuyla karşılaştığını anlatıyor Taşdemir “Aslında o, anlık gelişen bir şeydi” dedikten sonra nedenlerini sıralıyor: “Berkin’in, Ethem’in öldürülmesi, Soma’daki iş cinayetleri ve o gün yaşanan polis terörü, halka yönelik şiddet…” Son olarak polisin arkadaşlarına saldırmasının yarattığı öfke ve üç TOMA’nın arasında kalması da böyle bir karar almasına sebep olmuş.

tomaci

‘ALKIŞLARI DUYUNCA RAHATLADIM’

Bir yanda TOMA üzerine doğru su sıkarken, Çevik Kuvvet polislerinin üzerine plastik mermiler yağdırdığını, sivil polislerin ise taşlarla saldırdığını söylüyor Taşdemir. Ama tam o sırada halkın coşku dolu alkışını duyunca rahatlamış. İlk çıktığında çekinse de alkışlayanları duyduktan ve TOMA’nın üzerinde slogan attıktan sonra içinde korku kalmamış.

HAKİM SORDU: ‘FIŞKİYEYİ’ SEN Mİ KIRDIN?

Gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıktığında hakim de şaşırtmış Taşdemir’i. Hakim, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Gezi eylemleri sırasında belediye bahçesindeki fıskiye ile ilgili şikayetine gönderme yaparak “TOMA’nın ‘fışkiyesini’ sen mi tuttun?” diye sormuş.

Taşdemir, avukatına yaptığı eylemin cezasını sorduğunda da gülümseyen avukattan TCK’da ‘TOMA’ya çıkmak’ diye tanımlı bir suç olmadığını yanıtı almış.

Polislerin darp ederek gözaltına alması sonucu yaralı olan yüzü gülen Taşdemir aslında “TOMA üzerine çıkan çılgın genç” imajından, yaptığının “çılgınlık” olarak görülmesinden ise rahatsız.

adata

‘POLİS VAHŞETİNE KARŞI DOĞAL BİR REFLEKS’

İHD MYK Üyesi Av. Tugay Bek, TOMA’ya çıkmanın maddi bir zarar vermeyeceği için kamu malına zarar vermek ya da polise mukavemet olarak değerlendirilmeyeceğini söylüyor. TOMA üzerine çıkan Taşdemir’in tepkisinin polisin barışçıl eylem yapanlara vahşi bir şekilde saldırmasına karşı doğal bir refleks olduğunu belirten Bek, Başbakanın talimatıyla insanlara saldırılmasının TOMA’ya çıkmasıyla kıyaslanamayacak bir sorun olduğu görüşünde.

Volkan Pekal

3 Haziran 2014 

Haberin kayağı için tıklayın; evrensel.net