Bianet: “Ellerinizi evlatlarımızın üzerinden çekin”

Fotoğraf: Dicle Haber Ajansı

Fotoğraf: Dicle Haber Ajansı

479. buluşmalarında Gezi direnişinde öldürülenleri de anan Cumartesi Anneleri/İnsanları “İnsanlık haklarına sahip çıkıyorlar diye bizim vergilerimizle evlatlarımızın vuranlardan hesap sorun” dedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 479. defa gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için Galatasaray Meydanı’ndaydı.

Kayıp yakınları Gezi direnişinde polis şiddeti sebebiyle hayatını kaybedenleri de andıkları buluşmasında “İnsanlık haklarına sahip çıkıyorlar diye evlatlarımızın üzerine on binlerce silahlı polisi, onlarca TOMA’yı salanlardan, bizim vergilerimizle evlatlarımızın vuranlardan hesap sorun” dedi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları adına basın açıklamasını okuyan Hatice Kalpaklı şöyle konuştu:

“Devletin sistematik kaybetme politikasının önüne set olduk ama ne yazık ki devlet eliyle ölümler devam etti. Henüz ömrünün baharında, henüz oyun çağında çocuklarımız bu sefer TOMA’ların, gaz fişeklerinin, kurşunların hedefi oldu. Dağda ölümler, bayraklı tabutlar son buldu diye sevinirken ölüm sokaklara, caddelere, iş yerlerine taşındı. Hak talep eden evlatlarımızın katli vacip kılındı.

“Gezi’nin yıldönümü nedeniyle hatırlatıyoruz:

“Demokratik toplumlarda gösteri düzenlemek herkesin hakkıdır ve bunun için izin prosedürü gerekmemektedir. Bu hak Anayasa’nın 34. maddesinde açıkça ifade edilmiştir.

“Anayasa’da herkesin izin almaksızın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı bulunmasına rağmen yönetenler durumu kriminalize etmek için ‘izinsiz gösteri’ kavramını kullanmaktadır. Medya da ‘izinsiz gösterilerin’ dağıtıldığını söyleyerek orantısız polis müdahalesini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Barışçıl gösteriye müdahale insan haklarına aykırıdır ve hak ihlalidir.”

“Parkları halklara yasaklayanlardan hesap sorun”

Hükümete seslenerek “Gösteri yapmak, despotizme isyan etmek haktır. Hukuka riayet edin. Keyfi uygulamalarınıza son verin. Ellerinizi evlatlarımızın üzerinden çekin” diyen Kalpaklı topluma seslenerek de şu çağrıyı yaptı:

“Dünyanın neresinde olursa olsun devletlere işledikleri suçların hesabını sormak insanlık görevidir. İnsan haklarına sahip çıkıyorlar diye evlatlarımızın üzerine on binlerce silahlı polisi, onlarca TOMA’yı salanlardan, bizim vergilerimizle evlatlarımızı vuranlardan hesap sorun! Parkları, meydanları halka yasaklayanlardan hesap sorun! Barış sözü verip savaşın araçlarını kullananlardan hesap sorun! Biz gözaltında kaybedilen evlatlarımız için katili devlet olan tüm evlatlar için hesap sormaya devam edeceğiz.”

Elif Akgül
31 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org