Radikal: Gezi Parkı’nında kitap okumak da yasak

Gezi Parkı eylemlerinin birinci yıl dönümünde polis Gezi Parkı merdinvenlerinde ve Taksim Meydanıda kitap okuyan eylemcileri trafiği engelledikleri gerekçesiyle tahliye ediyor.

Gezi Parkı gösterilerinin yıldönümü olan bugün , Osmanbey’den Taksim Meydanı’na kadarki Cumhuriyet Caddesi’nde caddesinde her sokak başında yüzlerce polis görev alıyor.

Bilhassa Pangaaltı metro çıkışı ve Harbiye Orduevi önünde polis araçları, itfiaiye araçları ve ambulanslar bekletiliyor.

Caddede polisler dışında pek fazla kalabalık toplanmadı. Gezi Parkı ve çevresi ve içinde ise sadece polisler bekliyor. Yüzlerce polisin yayıldığı parka hiçbir gösterici ve gazeteci kabul edilmedi.

Aynı şekilde Taksim Meydanı ve çevresinde polis yığınağı oldu. Zaman zaman Taksim Meydan’a gelerek toplanan grupların zor kullanmaksınız dağılmaları sağlandı.

KİTAP OKUYARAK TRAFİĞİ ENGELLİYORSUNUZ

Yoğun güvenlik önlemlerinin alindigi Gezi Parkı ve cevresinde polis park merrdiveninde oturan eylemcileri merdivenlerden tahliye ettikten sonra meydanda oturarak kitap okuyan eylemcilere,: “burası trafiğe açık bir alan. Siz burada kitap okuyarak trafiği engelliyorsunuz. Burayı tahliye edin.” Uyarısı yaptı.

‘Siz Berkin’in katilini bulun’ 

Eylemciler ise bu uyarıya, “biz burada demokratik bir eylem yapiyoruz. Yayalastirma projesi ile Taksim meydani zaten trafige kapandı. Burada kitap okumamiz trafiği nasıl engelliyor, anlayayamiyoruz. Siz gidin Berkin’in, Ethem’in ve Gezi Parkı’nda hayatını kaybedenlerin katilini bulun” şeklinde tepki verdi.

Haber: İDRİS EMEN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ -ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

31 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr