BirGün: Korkma la, biziz halk

Gezi Direnişi’nin yıldönümüne kısa bir süre kala Taksim Gezi Parkı, dün akşam saatlerinde polisler tarafından halka kapatıldı
korkma-la-biziz-halk-1

Gezi Direnişi’nin yıldönümüne kısa bir süre kala Taksim Gezi Parkı, dün akşam saatlerinde polisler tarafından halka kapatıldı. Polisler banklarda ve çimlerde oturan vatandaşları dışarı çıkartırken parkın tedbir amaçlı boşaltıldığı belirtildi. Parkın, Direniş’in yıldönümü olan 31 Mayıs’tan iki gün önce kapatılması dikkat çekti. Park, geçen yıl haziran ayındaki direnişin ardından yapılan her eylemde kapatılmıştı. Parkın sürekli kapatılıp açılması demokrasi adına eleştirilirken durum “Açılır-kapanır park” gibi esprilere neden olmuştu.

***

Yedi tepeye üç miting alanı!

İstanbul Valiliği, dün öğlen saatlerinde şehirdeki parti, sendika, oda ve dernek temsilcilerine gönderdiği yazıda, Avrupa Yakası’nda Yenikapı, Anadolu Yakası’nda ise Kartal Meydanı ve Maltepe sahilinin miting olarak olarak saptandığı belirtilerek, mesai sonuna kadar görüş belirtilmesi istendi. Sendikalar valiliğe gönderdikleri yanıtta, iki saat içerisinde toplanıp karar veremeyeceklerini belirtti. İstanbul Valiliği’nden dün TMOOB, KESK ve DİSK’in yanı sıra parti, oda, vakıf, dernek il başkanlıklarına gönderilen yazıda, şehirde miting alanı olarak Yenikapı, Kartal Meydanı ve Maltepe Sahili olarak belirlendi. Gönderilen yazıda, şehrin Avrupa Yakası’ndaki mitingler için sadece Yenikapı’da izin verileceği belirtildi. Bu meydanda yapılacak etkinlikler için Kenedy Caddesi ve Park İçi A5 Giriş Önü’nde toplanılıp Yenikapı Meydanı’na yürüneceği anlatıldı.

***

İsyanın yıldönümünde meydanlarda olacağız

KESK, Gezi Direnişi’nin birinci yıldönümünde ülkenin dört bir yanında meydanlarda olacağını açıkladı. Ankara Dayanışması ise isyanın başladığı 31 Mayıs’ta tüm Ankaralıları alanlara çağırdı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Gezi isyanının 1. yıldönümünde alanlarda olacağını açıklayarak, “31 Mayıs’ta Türkiye’nin dört bir yanında meydanlardayız” dedi. KESK’ten yapılan yazılı açıklamada, 27 Mayıs 2013’te Gezi Parkı’nda “yağmaya, talana” karşı başlatılan nöbetin sürdüğü vurgulanarak, “31 Mayıs’ta 11 yıldır ülkede hüküm süren AKP’nin zulüm ve baskı düzenine karşı gelişen tepki ve itirazlar Türkiye’nin dört bir yanına dalga dalga yayılan halk direnişine dönüştü. Sokak sokak, mahalle mahalle tüm ülkeye yayılan direniş sadece Gezi Parkı’nı değil, bütün bir ülkeyi sermayenin talanına açan, yıllardır emek ve demokrasi düşmanlığının bayraktarlığını yapan, tüm özgürlük ve demokrasi alanlarını daraltanlara karşı halkın yükselen tepkisinin ifadesi oldu” denildi.
CENAZELERE BİLE İZİN VERİLMİYOR
Demokratik ve meşru talepleri için alanlara çıkan herkesin düşman olarak görüldüğü savunulan açıklamada şunlar kaydedildi: “Sokaklarda öldürülmeleri yetmezmiş gibi artık cemevi bahçesinde öldürülüyorlar. AKP’nin tam desteğini arkasına alan polis hiçbir hukuki kritere bağlı kalmaksızın saldırıyor, dövüyor, gözaltına alıyor ve öldürüyor. Kendisini son padişah zanneden Başbakan bir araya geldiğimizde, sesimizi birleştirdiğimizde oluşan gücü ayrıştırıcı nefret söylemleriyle, polis şiddetiyle yıkmak parçalamak istiyor.”

ETHEM’İN VURULDUĞU YERDEYİZ
Ankara Dayanışması da alanlara çağrı yaptı, tüm yurttaşları isyanın başladığı 31 Mayıs tarihinde tüm Ankaralıları Kızılay’a, 1 Haziran’da da Ethem Sarısülük’ün katledildiği yere çağırdı. Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında Ankara Dayanışması adına basın açıklamasını KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmet Meydan okudu. Gezi Direnişi’nin halkın iktidara karşı yükselen öfkesinin kitlesel bir biçimde sokağa yansımasının sadece başlangıcı olduğunu söyleyen Meydan, eşitlikçi, dayanışma içerisinde, halkın söz ve karar hakkına sahip çıkan bir mücadeleyi sürdürmenin esas olduğunu ifade etti.

YASAKLI MEYDANLAR HALKA AÇILSIN
Meydan Dayanışma’nın Kızılay Meydanı’na taşıyacağı talepleri şöyle sıraladı:
“Yasaklı meydanların halka açılsın, Başbakan dahil polis şiddetinin sorumluları cezalandırılsın, gaz bombası kullanımı yasaklansını, polis şiddetine son verilsin, maden ocakları kamulaştırılsın, taşeronlaştırma sonlandırılsın,Soma’nın failleri cezalandırılsın, hakları için sokağa çıkanların yaşam hakkına saygı gösterilsin.’’ Ethem Sarısülük’ün katledildiği Güvenpark’ın polisten arındırılması isteyen Meydan, “İktidara sesleniyoruz. Biz haklarımız için sokağa çıkıyoruz. Önümüzden TOMA’larınızı, akreplerinizi ve polis ordunuzu çekin. Halkın önünde durmayın” dedi. Ankara Dayanışması, 31 Mayıs Cumartesi günü Taksim ile eş zamanlı olarak saat 19.00’da Kızılay Meydanı’nda olunacağını, Ethem Sarısülük’ün katledildiği 1 Haziran Pazar günü ise saat 17.00’de Mithatpaşa ve İzmir caddelerinin girişlerinden Ethem’in katledildiği noktaya iki koldan yürüneceğini duyurdu.

30 Mayıs 2014
Haberin devamı için tıklayınız; BirGün.net