BirGün: Berkin’in bir ‘Rüya’sı var!

Sabah saatin altısı… Bir çocuk Berkin Elvan

berkinin-bir-ruyasi-var-1Sabah saatin altısı… Bir çocuk Berkin Elvan. Ekmek almak için evinden çıkar. Elinde silahıyla polis, köşe başındadır sokağın. Çocuğu vurur başından. 269 gün komada kalır çocuk. O çocuk ki; vicdanı olur halkın Başbakan’ın ise korkulu rüyası. O çocuk ki konuşmadan bir şeyler söyler; “Ben direndim, uyanamadım. Ama siz artık uynanın”

Okmeydanı’nda polisin ateşelediği gaz fişeğiyle başından vurulan 15’indeki Berkin Elvan için Kocamustafapaşa Dayanışması ve Maske grubu bir klip çekti. Mustafa Serbes ve Onur Kocatürk’ün yönetmenliğini üstlendiği klip önceki gün ilk kez seyirciyle paylaşıldı. Maske adlı grubun Berkin için yazdığı ‘Rüya’ adlı şarkının klibinde Berkin’in babası Sami Elvan ve Ahmet Mümtaz Taylan, Nejat Yavaşoğulları, Derya Köroğlu, Hilmi Yarayıcı, İnanç Konukçu, Güven Erkin Erkal, Elçin Özsoy, Serdar Genç, Ayçin İnci yer alıyor.

Şarkı Berkin daha hastanede yaşama tutunmaya çalışırken yazılmış; uyandığında dinlesin diye. Ancak olmadı ve Berkin uyanamadı.

Maske’nin solisti Kerem Ulaş Dönmez şu şekilde anlatıyor şarkının yapım sürecini: Berkin henüz hayattaydı. Uyanacak umudu vardı içimizde. Öyle yazdık. 11 Mart günü, sabaha kadar şarkıya çalıştık. Sosyal medyayla ilişkimizi kesmiştik. Sabah internete girdiğimizde Berkin’i kaybettiğimizi öğrendik. Bir şey çöktü üzerimize, vazgeçer gibiydik şarkıdan. Fakat sonra dedik ki üzerimizdeki bu yıkılmış durumu bir an önce atmalıyız ve Berkin gibi dostlarımızın adının anılacağı güzel şeyler yapmalıyız.”

Klipte yer alan Berkin’in babası Sami Elvan ise Gezi’nin diğer çocukları için Ankara’daydı. Ethem Sarısülük mahkemesi için gitmişti. Sinevizyon görüntülerle duygularını paylaşan Sami Elvan; “Berkin bize herkese, bir örnek davranış sergiledi. 269 gün yaşam mücadelesi verdi. Çok büyük bir direniş gösterdi. Halkımızın da birlik ve beraber olmasını istiyorum. Sevgi huzur, barış olsun. Berkin’in bize gösterdiği buydu” dedi.

Aydın Demir
28 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net