BirGün: Almanya’da Erdoğan alarmı

Başbakan Tayyip Erdoğan 24 Mayıs’ta yapacağı Köln mitingiyle mezhepçilik kampanyasını Almanya ve Avrupa’ya taşımaya kararlı. Fakat yüz binlerce yurttaş Erdoğan’a Almanya’da rahat nefes aldırmamak için sokakları dolduracak
almanyada--erdogan-alarmi-1

Erdoğan 24 Mayıs’ta Köln’e gidiyor. Milli Görüşçü “Avrupalı Türk Demokratlar Birliği” etkinliğinde konuşacakmış. Etkinlik yaratılmış bahane, Almanya çıkarmasının amacı başkadır. Erdoğan kindarlığı ile meşhur bir siyasetçidir. Alman Cumhurbaşkanı Gauck’un, Türkiye ziyaretinde bıraktığı izler birilerini halen rahatsız ediyor. Gauck’un AKP’yi, demokrasi eksikliklerini, Twitter, Youtobe, medya ve benzeri özgürlüklere getirdiği yasakları eleştirmesi Erdoğan’ı fena kızdırmıştı.
İmamlığını unutan Erdoğan’ın siyasal “misafirperverlik” anlayışında, Gauck’a eleştiri yerine, “hâlâ kendisini rahip zannediyor” hakareti vardı. Erdoğan Almanya’ya çok kızgın; çünkü laiklik ve eşitlik ilkesi gereği Almanya’da Aleviliği diğer dini inançlarla eşitleyen Hamburg anlaşmasını imzalamışlar ve Alevilere eşit haklar tanımışlar.
Erdoğan çok kızgın; Almanya’ya ve Alevilere yönelik nefretini “Almanya’da Ali’siz Alevilik denen bir olay var, yani ateist bir anlayışın, Alevilik kisvesi altında, kendilerinin de desteklemiş olduğu bir yapı var. Almanya’daki bir kısım, avuç içi bir grup var, hem destekliyor Almanlar, bunu da konuşacağım kendileriyle” diyerek dile getirmişti.
Şimdi “bunu da konuşacağım” dediği şeyi yapmak için Köln’de yapılacak UETD etkinliğine katılmayı bahane etmiştir. Çünkü Almanya devletinde kendisine herhangi bir davet yok!

NEDEN ALMANYA’YAGİDECEK?
Bir: Erdoğan kendi sahasında demokrasi ve özgürlükler maçını Gauck’a karşı kaybetti, şimdi “sen beni evimde nasıl eleştirirsin, bende seni evinde eleştireyim de gör” demek için deplasmanı Almanya’da yapmaya kararlı.
İki: Yeni Akit gibi yandaş medya organlarından anlıyoruz ki, Erdoğan “Ali’siz Alevi derneklerini çıldırtmak” için de gidecekmiş. Yani Alevilere yönelik inkârcılığını ve nefretini Almanya’da tekrar gündeme getirecekmiş.
Üç: Köln’de Cumhurbaşkanlık seçimi için propaganda yapacak ve “seçilmiş padişahlık” için Türkiyeliler’den destek isteyecek. Yurtdışında ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı 2 milyon 600 bin. Bu seçmenlerin 1 milyon 380 bini Almanya’da yaşıyor. Yurtdışındaki Türkiyelilerin oyları bu açıdan önemlidir.
Dört: Türkiye’de olduğu gibi mezhepçilik ekseninde toplumsal kutuplaştırma ve ayrımcılık kampanyasını Almanya ve Avrupa’ya taşımaya kararlı.

GELECEĞİ VARSA…
Fakat Erdoğan bir şeyi hesaba katamadı! Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) “bir avuç” olarak yüz bin kişilik dev miting ile “Erdoğan seni burada istemiyoruz!” diyerek miting yapacaklar.
Erdoğan AABF/AABK’ye fena kızgın! Erdoğan 17 Mart 2012 tarihinde “Steiger Award” ödülünü almak için Bochum’a gelemedi ve ödülü alamadı! Çünkü AABF/AABK’nın üç gün içinde organize ettiği 35 bin kişilik dev mitingi ve etkili lobi faaliyetleri sonucu, “tolerans” dalında “Steiger Awards” ödülünün Erdoğan’a verilmesinden vazgeçildi.
Gerekçe netti; Erdoğan, Türkiye’de azınlıklara yönelik hoşgörüsüzlüğü, ayrımcılığı ve nefret söylemini devlet politikası haline getirmiştir. Ödüle layık değildir!
Erdoğan “Bir avuç Alevi’ye” yine kızgın; Çünkü AABF/AABK bu kez 24 Mayıs’ta Köln’de 100 Bin kişi ile Erdoğan’ı protesto edecek! Gezi çocuklarının ve Soma maden katliamında öldürülenlerin hesabını soracaklar!
Aleviler Erdoğan’ın Almanya’ya neden geldiğini iyi biliyor.
Türkiye’deki toplumsal kutuplaştırmanın, ayrımcılığın siyasal mimarı olan Erdoğan’ın nefret ve ayrımcılık üzerine inşa edilmiş mezhepçi politikalarıyla, Almanya’daki Türkiyeli göçmenler arasında benzer ayrıştırmaları ve kutuplaştırmayı hedeflemesine izin vermeyecekler.

HERKES ERDOĞAN’DAN HUZURSUZ
erdoganalmanya11

Erdoğan’ın ziyareti, bu ülkede yaşayan Türkiyelilerin toplumsal barışına zarar verileceğine dair değerlendirmeler ve endişeler oldukça yüksek. Almanya Hükümeti sözcüsü Steffen Seibert’in, Erdoğan’ın “Almanya’daki insanların iyi bir şekilde birlikte yaşamasına katkıda bulunması için hassas ve sorumluluk bilinci içinde bir etkinlik bekliyoruz” ifadesini kullanması, Erdoğan’ın ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı siyasetinden duydukları endişeyi dışa vurmuştur.

O nedenle Alevi hareketinin çağrısı ile gerçekleşen mitinge, Türkiyeli ve Alman demokratik kamuoyu destek vereceğini açıklamıştır. 100 bin insan Erdoğan’ın ayrımcılık, nefret söylemi ve mezhepçilik üzerinden devletleştirdiği politikalarına karşı, Soma katliamında yaşamını yitirenler için tek yürek olacaklar.
Örneğin SPD’li Eyalet Uyum Bakanı Guntram Schneider “Erdoğan konuşmasını iptal etmeli. Bu ziyaret misafirperverliğin kötüye kullanılmasına yaklaşıyor” diyor.
Sol Parti’den Sevim Dağdelen ise Erdoğan’ın “Türkiye’deki Aleviler ve Kürtler gibi azınlıklara karşı kışkırtıcı tutumunu kınıyorum. Erdoğan kışkırtıcılığı hoş gelmiyor” diyerek, Köln etkinliğini “seçim mitingi” ve “insanları bölmek ve birbirine karşı kışkırtmak için” kullanacağını açıkladı.
CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise “Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçim mücadelesini Almanya’ya taşıyamaz” diyerek AKP’yi uyarıyor.
CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner’de “Erdoğan’ın Köln’deki mitingine burada yaşayan Türkler’in gitmeyerek, onun izlediği çizgiyi onaylamadıklarını göstermelerini diliyorum” sözleriyle Erdoğan’ın politikalarına Almanya’da onay verilmemesini talep ediyor.
Yeşiller Partisi Eş başkanı Cem Özdemir ise “Soma faciasının ardından Başbakan’ın Köln’e gelerek cumhurbaşkanlığı seçim mücadelesine devam etmesinin kabul edilemez” olduğuna vurgu yapmıştır.

RTE’NİN DEMOKRASİSİ
Erdoğan Alevilere çok kızgın! AKP, Aleviliği ve Alevileri kendi siyasal ve teolojik gereksinimlerine uygun yeniden şekillendirmek istiyor. Alevi kimliğinin farklılığı inkar edip, kendi kalıplarının içinde Sünnileştirmeyi koşul olarak dayatıyor! Buna itiraz eden herkesi de kendi nazarlarında “ateist, Marksist, solcu ve bir avuç” diyerek itibarsızlaştırmaya çalışıyor.
Çünkü herkesin kendisine biat etmesine ve emirlerine sorgulamaksızın itaat edilmesini bekliyor. Aleviler ise Erdoğan’ın bu beklentisine itiraz ediyor ve kocaman bir HAYIR diyor!
O nedenle Avrupa Alevileri diğer demokrasi güçleriyle birlikte Ankara’dan gidene, “Biz Erdoğan’a Hayır diyoruz” diyerek Köln’de 100 bin kişinin katılacağı dev mitingde “Demokrat değilsin RTE” mesajı verecektir.
Erdoğan’a eski Bochum, Berlin, Londra, Strasbourg, Köln mitingleri hatırlatılacak…
Yani Erdoğan yine deplasmanda kaybederek ve öfkelenerek dönecek. Dolayısıyla yine kızacak… Yine tokat atmaya devam edecek…
Ama nereye kadar?
* Erdoğan seni burada istemiyoruz

23 Mayıs 2014
Turan Eser
Haberin devamı için tıklayınız; BirGün.net