BirGün: Sen diktatör olduğun için sokaklarda vuruluyoruz

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun kendisine diktatör dediğini söyleyerek “Diktatör olsam dolaşamazsın” dedi. Salonu terk eden Erdoğan’a Kılıçdaroğlu ise “Ona başka ne denir?” diye cevap verdi
sen-diktator-oldugun-icin-sokaklarda-vuruluyoruz-1
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 70. Mali Genel Kurulu’na Başbakan Erdoğan’ın tavırları damga vurdu. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine diktatör dediğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmaya başladığı sırada salonu terk etti.

PROTOKOL İHLAL EDİLDİ
TOOB’un Genel Kurul’unda protokol kuralları ihlal edildi ve önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. TOBB protokolüne göre, yıllardan bu yana önce ana muhalefet partisi liderleri, daha sonra ise Hükümet yetkilisi konuşuyordu.

DİKTATÖR OLSAM DOLAŞAMAZSIN!
Protokol ihlal edilerek öne alınan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında karşısında oturan Kemal Kılıçdaroğlu’na çattı. Erdoğan “Bu ülkenin başbakanına defaatle diktatör yakıştırmasında bulunanlar var. Karşımda oturuyorlar (eliyle Kılıçdaroğlu’nu göstererek). Tayyip Erdoğan diktatör olacak, sen meydanda dolanacaksın öyle mi? Bu tip yakıştırmalarla ülkenin huzurunu bozarsınız. Önce ağzından çıkanı kulağınızın duyması lazım” dedi. Kılıçdaroğlu ise Erdoğan sözleri üzerine gülümseyerek tepki verdi. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik sözlerini de hatırlatan Erdoğan “Ne diyor başkan? Sivil bir Cumhurbaşkanı diyor. Sen nesin, sivil değil misin, hadi aday ol. He siz halen apoletli bir aday arıyorsanız onu bilemem” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN KAZAYA İMAN EDER!’
Soma’daki işçi katliamıyla ilgili de konuşan Erdoğan şu skandal ifadeleri kullandı: “Tevekkül asla ve asla tedbirsizlik anlamına gelmez. Kader ve kaza tedbiri elden bırakmak anlamına gelmez. Tayyip Erdoğan kaza ve kadere iman eder. Ancak buna inanmayanların da olduğunu biliyoruz. Bununla alay eden köşe yazarları da gördük.”
Erdoğan, bu sözlerinin ardından ise “Bu facianın ardından Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi ve olayın bütün yönleriyle aydınlatılacağını iddia etti.

KORKUDAN DİNLEMİYOR
Bu sözleri üzerine Erdoğan, kendisinden sonra konuşma yapmak için kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu’nu dinlemeden salondan ayrıldı. Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada TOBB yönetimini eleştirirken Erdoğan’a da cevap verdi. TOBB’un neden protokol kullarına uymadığını soran Kılıçdaroğlu “Geçen yıl gelememiştim davet edilmemiştim. Bu yıl davet edildiğim için geldim. Eğer TOBB’un yöneticileri korkuyorlarsa korkmasında bu ülkede Cumhuriyet ve demokrasi var” dedi. Erdoğan’ın kendisini dinlemeden salondan ayrılmasına da değinen Kılıçdaroğlu “Neden beni dinlemiyor? Cesaret edemiyor” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan’ın, CHP’nin hazırlattığı “Vatandaş vergisini veriyorsa Hükümet de hesabını verecek” afişini yasaklattığını söyleyen Kılıçdaroğlu “Allah aşkına herhangi bir billboardda bu ilanı yasaklayan bir Başbakan’a dünyanın hangi modern ülkesinde sıradan bir devlet adamı kimliği ile seslenilir. Yasama ve yargı benim için ayak bağı diyen anayasayı çiğneyen bir kişiye ne denir? Bana değil gidin bir hukukçuya sorun” dedi. Kılıçdaroğlu, Soma’ya ilgili ise AKP’ye tepki göstererek “Allah aşkına istifa sözcüğü aklına gelen bir siyasetçi var mı?” ifadelerini kullandı.

***

Saldırmaya doymuyorlar

İstanbul Okmeydanı’nda Berkin Elvan ve Soma’da katledilen madenciler için anma eylemi yapan gençlere yönelik polis saldırısı sonucu Uğur Kurt adlı yurttaş başından gerçek mermiyle vurularak ağır yaralandı. Kurt, vurulduğu sırada bir cenaze için bulunduğu cemevinin bahçesinde bir bankta oturuyordu. Beyoğlu Belediyesi’nde taşeron işçi olarak çalıştığı öğrenilen 30 yaşındaki Kurt, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından hayata döndürüldü ve yoğun bakım servisine alındı. Uğur Kurt’un durumunun ciddiyetini koruduğu, mermi çekirdeğinin boyun kısmının altında bulunan deride kaldığı ve bölgeyi tamamen zedelediği belirtildi. Kurt’un tomografi görüntülerinde gerçek mermi kullanıldığı ve mermi çekirdeğinin sağ yanaktan girip sol boyun kısmında deri altında durduğu görüldü. Uğur Kurt kaldırıldığı hastanede gece saatlerinde yaşamını yitirdi.

ARINÇ’TAN AÇIKLAMA
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Okmeydanı’nda cemevinin önünde Uğur Kurt’un vurulmasıyla ilgili açıklama yaptı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Okmeydanı’nda yaşananlarla ilgili bilgi vererek, “Eğer bir polisin silahından çıkan kurşunla, hiç günahı olmayan bir yurttaşımız, seken kurşunla dahi yaralanmış olsa bu olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezaların verilmesini temenni ediyorum” diye açıklamada bulundu.

‘AMBULANSA İZİN VERİLMEDİ’
Görgü tanıkları olay yerine ambulansın yaklaşık 40 dakika sonra geldiği ve Uğur Kurt’un çok kan kaybettiğini söyledi. Ayrıca Uğur Kurt‘un yaralanmasının ardından ambulansın cemevi’ne girişine polisin izin vermediği ve yaklaşık 20-25 dakilalık bir gecikmeyle olay yerine ulaştığı belirtildi.
Kurt’un halası Esma Ceylan’ın cenaze töreni için Cemevi’nde bulunduğunu anlatan görgü tanığı İsmail Önder polisi cemevinde cenaze olduğu konusunda uyardıklarını söyledi: “Uğur başsağlığı için gelmişti. Eylemciler cemevine uzak bir yerdeydi. Yaklaşık olarak eylem yapılan yer ile cemevi arasında 30-40 metrelik mesafe var. Polise cenazemiz olduğunu belirtmiştik.”

BİR SALDIRI DA AKŞAM
Uğur Kurt’a yönelik polis saldırısı dün akşam saatlerinde vurulduğu yerde yapılan bir yürüyüşle protesto edilmek istendi. Yürüyüşe polis yine izin vermedi. Yürümek isteyenlere ise polis TOMA’lar ve gaz bombalarıyla saldırdı.  Kadıköy ve İzmir’de de halk yaşananları yürüyüşle protesto etti.

23 Mayıs 2014
ELÇİN YILDIRAL/ SERBAY MANSUROĞLU/ GÖKSU YAVUZ

BirGün.net