BirGün: Üniversiteden asistana Gezi soruşturması

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde asistan kıyımı devam ediyor. Hukuk fakültesi asistanları Eren Paydaş ve Tolga Şirin hakkında Gezi direnişinde ‘olayları cep telefonuna kaydetmek ve öğrencilerle konuşmak” hakkında üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı.

universiteden-asistana-gezi-sorusturmasi-1

Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi’nde yapılan basın toplantısında son zamanlarda üniversitelerde yaşanan asistan kıyımına ve Gezi soruşturmalarına dikkat çekildi.

Toplantıya Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. İbrahim Kaboğlu ve Türkiye Psikiyatri Derneği Yaygın ve Örgün Eğitim Kurulu Başkanı Raşit Tükel de katılım gösterdi.

Basın metnini okuyan Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şube Başkanı Görkem Doğan üniversite yönetiminin uyguladığı bu haksız soruşturmalarına karşı sessiz kalmayacaklarını vurguladı.

ASİSTANLARA GEZİ SORUŞTURMASI

Görkem, ”Marmara Üniversitesi yönetimi, öğretim elemanları ve idari çalışanları hakkında açtığı soruşturmalarla akademik ve sendikal özgürlükleri tehdit ediyor. Son olarak Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapan iki araştırma görevlisinin dosyalarının ‘kamu görevinden çıkarma’ sitemiyle YÖK’e gönderilmesiyle sonuçlandı” diye konuştu.

Anılan araştırma görevlilerinin yaptıkları tek şeyin bahçedeki yüzlerce kişiyle birlikte üniversite içine giren çevik kuvvet ekiplerini ve olayları izlemek olduğuna dikkat çeken Görkem ”Ne varki tanık beyanları ve kamera kayıtları sayesinde, araştırma görevlilerinin olaylara karışmamış oldukları kabul edildi. Buna rağmen hukuki olmayan bir soruşturma başlatıldı” sözlerine dikkat çekti.

HUKUKİ SKANDAL

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. İbrahim Kaboğlu gerçekleştirilen bu soruşturmanın hukuk açısından bir skandal olduğuna değinerek ”Araştırma görevlilerini çok yakından tanıyorum bu yaşananlara yakından tanıklık ettim. Hukuki bir yaptırımı olmaması gereken bu olay karşısında tüm bunlar ancak bir hukuki skandal olabilir. Bu yaşananlar karşı duyarlılık ağı geliştirmek lazımdır, benim isteğim bu arkadaşların YÖK’ten geri dönmesi” diye konuştu.

Türkiye Psikiyatri Derneği Yaygın ve Örgün Eğitim Kurulu Başkanı Raşit Tükel, ”Suç olarak değerlendirilmeyecek olaylar YÖK tarafından suç gösteriliyor.Bunun en büyük örneğini Marmara Üniversitesi’nde görüyoruz, bu baskıların artması bizi endişelendiriyor. Yaşanan soruşturmalara karşı sessiz kalmayacağımızı burdan duyurmak istiyorum” sözlerine dikkat çekti.

Esen Demir
21 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net