Evrensel: Soma için yas tutmak da yasak

soma-icin-yasBalıkesir Ayvalık’ta okul müdürü okula siyah yas giysileriyle gelen öğrencileri soruşturma açmak üzere tespit ettirdi, tepki gösteren öğretmenlere soruşturma açtırdı.

Balıkesir Ayvalık’ta, Soma’da katledilen yüzlerce maden işçisinin anısına siyah matem giysileri ile okula geldikleri için 13 öğrenciye okul müdürü tarafından kılık/kıyafet yönetmenliğine aykırı hareket ettikleri gerekçesi ile soruşturma başlatılmak üzere tespit yaptırıldı. Ayvalık Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen bu uygulamaya karşı Okul Müdürü Veli Tuncay’a tavır alan 3 öğretmen için de soruşturma başlatıldı.

Eğitim Sen Ayvalık Temsilciliği bugün okul önünde yaptığı kitlesel basın açıklamasında çocukların onca insanın hayatını kaybettiği olay karşısında takındıkları tutumla eğitimden nasiplerini aldıklarını görüldüğü belirtilerek “Toplumsal yaramıza duyarsız kalmadıkları için bu öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Okul Müdürüne düşen en doğru davranışında bu öğrencilerimize soruşturma açmak değil duyarlılıklarından dolayı olsa olsa plaket vermek olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada Okul Müdürü Veli Tuncay’a şu sorular soruldu;

“Devletin üç gün ulusal yas ilan ettiği, tüm tören ve etkinlikleri ertelediği bu günde matem rengi olan siyah giysi giymek ne zamandan beri suç olmuştur.

Okul müdürü Veli Tuncay, öğrencilerimize ve olaya tanık olan öğretmenlerimize yönelik uyguladığı bu mobbingin bir suç konusu olduğunun farkında mıdır?

Okulun resmi twitter hesabından “yüreğimiz kömür gibi karardı, giysilerimiz değil.” “ Acılarımızla kimsenin maşası olmayalım.” “Şehitlerimizi kimse karanlık renklerine alet etmesinler” diyerek o gün üye ve dostlarını siyah giyerek tepkisi ve matemini dile getirmeye davet eden KESK ve bağlı sendikaları karanlık renk olarak yansıtmaya çalıştığının ve bunun yasal sonuçlarının farkında mıdır?”

Eğitim Sen olarak olup bitenlerin, 12 Haziran’da dört yıllık görev süresi dolacak olan Veli Tuncay’ın AKP iktidarına yaranabilmek yeniden Müdür olarak atanmak için yaptığı bir hamle olarak görüldüğü belirtilen açıklamada, “Ancak kimse bizlerin sabrını test etmeye kalkmasın. Öğrencilerimiz ve üyelerimize yönelik yaptığınız bu hukuksuz uygulamanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı bilin” denildi

20 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net