Radikal: Çarşı, Soma’da

fft81_mf2176725
Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki maden faciasında yaşamını kaybeden işçilerin mezarlarını ziyaret etmek ve ailelerine destek olmak için ülke genelinden ilçeye insan akını başladı.

 

SOMA – Başta öğrenciler olmak üzere çeşitli meslek, taraftar ve sivil toplum kuruluşu üyesi gruplar, bugün facianın yaşandığı Soma’ya gelmeye başladı. Beşiktaş ‘ın taraftar grubu ‘Çarşı’, bu sabah 250 kişiyle, Soma halkına destek olmak için İstanbul ‘dan ilçeye geldi. Soma Mezarlığı’nı ziyaret eden taraftar grubu, atkıları ile yanlarında getirdikleri çiçekleri yaşamını yitiren madencilerin mezarlarına bıraktı. Toplumsal olaylara olan ilgisiyle tanınan Çarşı grubunun üyelerine, Somalılar da teşekkür etti.
fft16_mf2176801

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden gelen 30 kişilik öğrenci grubu da önce mezarlık ziyareti gerçekleştirdi. Ardından Kızılay’ın yanına giderek ekiplere yardım etmeye başladı. Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir ve Ankara’dan gelen sivil toplum kuruluşları üyelerinin acılı ailelere yardımcı olmak için Kızılay ve Belediye ekipleri çatısı altında çalışmalara başladığı görüldü.

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Melike Koparan, “Facianın bu kadar büyük olabileceğine inanamıyorduk. İzmir’de elimiz kolumuz bağlı oturmayı içimize sindiremedik. Okulumuzdan izin alarak buraya yardıma koştuk. Başta Kızılay olmak üzere ne görev verilirse yapmaya hazırız. Bu acıyı dindirmek çok zor, buraya geldiğimizde gördüklerimizden çok etkilendik” dedi.
fft16_mf2176802

Soma Belediyesi ekipleri, defnedilen işçilerin mezarlarına çiçek dikmeye başladı. (Yaşar ANTER/DHA)

16 Mayıs 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Radikal.com.tr