Radikal: Alp Gürkan’a kim sahip çıkıyor?

fft81_mf2176526

Hükümet yanlısı gazetelerde Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan’ın medya tarafından korunduğuna yönelik iddialar çıktı. Ancak Alp Gürkan’a sahip çıkan hükümetti. Alp Gürkan olayın ertesi günü gün boyu bakanlarla birlikteydi. Başbakan’ı karşılayanlar arasında da Gürkan vardı. Üstelik hükümet yetkilileri tüm açıklamalarında Gürkan’ı hararetle savunuyor.

Radikal.com.tr – Soma faciasının gerçekleştiği gün, Soma Holding’in ihmalleri sıralandı. Maden işletmesinde 15 yaşında çocukların çalıştırıldığı ve bir çok ihmal sıralandı. Gün boyu yaralı ve hayatını kaybeden yurttaşlarla ilgili de sağlıklı bir bilgi verilmedi. Açıklama yapan tek yetkili hükümet kanadından Bakan Taner Yıldız idi.

‘BAKANLARLA TOPLANTIDAYIM’ YANITI

İddiaları ve işletme sahibinin faciada ihmalinin olup olmadığını işletme sahibi Alp Gürkan’a sormaya çalıştık. Alp Gürkan, çeşitli aramalarımızda telefonu açtıktan hemen sonra hiçbir yanıt vermeden kapattı. Israrlı arayışımız sonucu Radikal Gazetesi’nden aradığımızı söylediğimizde telefonda “Ama şu an ben toplantı halindeyim Bakan Bey burada, diğer bakanlar da burada. Onun için bu toplantı bitmeden bir bilgi verme imkanımız yok. Çünkü ben de bir şey bilmiyorum” yanıtını verdi. Konuşmaktan kaçınmasına rağmen kamuoyunun kendisinden yanıt beklediği soruların yanıtı almak için verdiği cevabı dikkate almadan sorularımızı yönelttik. Elektrik mühendisi uzmanlarla görüştüğümüzde uzmanlar, işletmenin ya yalan söylediğini yada trafonun ve elektrik malzemelerinin patlamaya dayanıklı olmayan kalitesiz malzemelerden kullanıldığı yanıtını verdi. Bu ihmali, “Trafoda kalitesiz malzeme mi kullandınız? Uzmanlar patlamanın bu yüzden çıkabileceğini söylüyor…” diye kendisine yönelttik. Gürkan soruya, “Tamamen yalandır. Malzemelerimizin tamamı Ex-proof. Bu işletmede her sene en az 2 kere iş güvenliği müfettişleri gelir ve burayı denetler. 2 Defa denetimden geçtik” yanıtı verdi.

‘DENETİM’ İDDİALARINI SORDUK

Kamuoyunun yanıt aradığı denetim öncesinde önlem aldıkları ve çocuk işçi çalıştırdıkları iddialarının yanıtını aradık. “Bazı işçiler sadece denetim sırasında gerekli tedbirlerin alındığını ve denetimden geçtikten sonra ise herhangi bir önlem alınmadığını ifade etti. Buna ne diyorsunuz?” şeklindeki sorumuzu ise “Bunların hepsi tevatür… Her sene en az 2 kez denetlemeden geçeriz. Müfettişlerin verdikleri denetlemelerin hepsinde iş yerimizin 1. Sınıf iş yeri olduğunu ve her türlü şeyin yerinde olduğunu resmi evrakla bildirirler. Bunların hepsi bizde kayıtlı. İş güvenliği müfettişlerinin söylediğine mi inanacaksınız, başka birinin söylediklerine mi?” şeklinde yanıtladı. “15 Yaşında bir çocuğun madende çalıştırıldığı belirtildi. Çocuk işçi mi çalıştırıyorsunuz?” sorusuna “Öyle bir şey olması söz konusu değil. Burası sendikalı bir iş yeridir. Sendikalı bir iş yerinde çocuk çalışamaz. Böyle çok şeyler dolanıyor” yanıtı verdi. Facianın neden kaynaklandığının belirlenip belirlenmediğini sorduğumuzda ise şu yanıtı verdi: “Hayır, epey bir zaman gerekir. Yangın temizlenecek. Hayli bir zaman ister. Şu an tam gerekçe bilinmiyor. Müsaade edin şu an bakanlarla beraberiz yanımda bekliyorlar…”

Özellikle ihmalleri olduğu iddia edilen ve kamuoyuna hesap vermesi gereken bir maden işletmecisinin Telefona cevap verdiğinde de telefonu kapattığında da bakanlarla beraber olması haberin yayınlanması sonrasında şaşkınlıkla karşılanmış, Radikal yazarları bu durumu da köşe yazılarında eleştirmiştir.

AK PARTİLİLER: İŞLETME MÜKEMMEL

Maden faciasının ilk 3 gününde Ak Partili vekiller ve Bakan Taner Yıldız, işletmeye tek bir söz dahi söylemedi. Milletvekilleri, CHP ’nin Soma’daki işletmelerin denetlenmesiyle ilgili verdiği araştırma soru önergesine denetimlerin düzgün şekilde yapıldığını ve işletmenin de gayet düzgün çalıştığını ifade etti. Bakan Yıldız ve diğer bakanlar, işletme ile ilgili eleştiride bulunmak bir yana işletme sahibiyle toplantılar gerçekleştirmiştir ve bunu da işletme sahibi Alp Gürkan Radikal’e yaptığı açıklamada itiraf etti.

AÇILIŞTA BAKAN KONUŞMUŞTU

9 Temmuz 2013′te Soma’ya giden Bakan Taner Yıldız, Işıklar bölgesinde şirketin yeni aldığı kömür madeninin açılışında konuşmuştu. İftarını işçilerle birlikte açan ve işletmeye ait Soma Grup yazılı ve logulu önlüğü de giyen Yıldız, işletmenin örnek alınacak niteliklere sahip olduğunu ve ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu belirtmişti. Törende konuşan Soma Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan “Soma’da 30 yıl sonra bugünlerde 6 bin 400 çalışanımız bulunuyor. Bugün Işıklar Ocağımızın açılışını sayın bakanım bizi onurlandırarak yaptı. Bu işi yaparken bize yoldaşlık yapan bütün arkadaşlarımıza, yöneticilerimize ve devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulunmuştu.

ALP GÜRKAN PROTOKOLDE

İşletmeyi övmekle yetinmeyen hükümet yetkilileri, maden faciasını incelemek üzere bölgeye giden Başbakan Erdoğan ’ı karşılayan protokolde de işletme sahibi Alp Gürkan’a yer vermişti. Gürkan’ın Başbakan’ı karşıladığı ve Başbakan ile tokalaştığı görüntüler de Doğan Haber Ajansı tarafından abonelerine sunuldu.

İHMALLERİ SORGULAYANLAR HEDEF ALINIYOR

284 vatandaşın hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili habercilik refleksiyle hareket etmeyen bazı medya kuruluşları, gazeteciliğin gereği olarak kamuoyunun işletme sahibinden cevap beklediği soruların yanıtını aramayı düşünmek bir yana, bunu yapan, ihmalleri olduğu düşünülen sorumluları sorgulayan gazeteleri ve gazetecileri de hedef aldı. Söz konusu gazetelerine bakıldığında ise faciada ihmalleri bulunanlara dair tek bir eleştiri görmek mümkün değil.

16 Mayıs 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Radikal.com.tr