Bianet: “Yeni bir Gezi buradan çıkmalıdır”

510HDP Milletvekili Selma Irmak Soma’da yaşananların ardından demokratik tepkilerini ortaya koyan kişilere güvenlik güçlerinin müdahalesinin kabul edilemez olduğunu söyledi: Yeni bir Gezi, yeni bir itiraz buradan çıkmalıdır.

HDP milletvekilleri Selma Irmak ve Levent Tüzel Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyerek Soma/Karanlıkdere’deki izlenimlerini aktardı.

Selma Irmak Soma’da yaşananların ardından demokratik tepkilerini ortaya koyan kişilere güvenlik güçlerinin müdahalesinin kabul edilemez olduğunu belirterek “Yeni bir Gezi, yeni bir itiraz buradan çıkmalıdır” dedi.

Irmak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın sorulara verdiği cevapların kendilerini tatmin eder nitelikte olmadığını belirtti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olaydan sonra yaptığı açıklamaları da eleştirdi.

Erdoğan’ın 100 yıl öncesinde başka ülkelerde yaşanan benzer kazalardan örnekler vermesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hesap vermeliler

Levent Tüzel de Soma’daki iş cinayetiyle ilgili olarak “Başta enerji ve çalışma bakanları olmak üzere halkına, ülkesine emekçilere sorumlu bir bakan ne yapması gerekiyorsa onu yapmalarını, o tutumu almalarını kendilerinden bekliyoruz” dedi.

Tüzel, maden ocağını işleten şirketin ruhsatının iptal edilmesini, yetkililerinin de savcılık karşısına çıkarılarak hesap vermelerini istedi.

Soma’da yaşananları “cinayetten öte bir katliam” olarak niteleyen Tüzel hükümetin olayla ilgili kamuoyunu tatmin edecek bilgi vermediğini söyledi.

Erdoğan’ın tavrı

Tüzel soruları yanıtlarken Başbakan Erdoğan’ın ve beraberindekilerin halka yönelik tavrına dair bir soru üzerine “Soma’daki yaşadığı vatandaşın derdini, acısını, sızısını dinlemek, yaraya merhem olmak, burada bir insanı davranış göstermekten çok uzak. Ve bu kendi yanındakilere doğru da sirayet ediyor” diye karşılık verdi.

15 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org