Sendika.org: Ali İsmail Korkmaz Davası’nda 2. duruşma: Katiller teşhir edildi, adalet yine de gelmedi (dakika dakika)

Haziran İsyanı’nda polisler ve sivil saldırganlar tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili davanın ikinci duruşması Eskişehir’den kaçırıldığı Kayseri’de görülüyor. Adalet arayışındaki yüzlerce kişi yine adliye önünde toplanırken, arama noktasında arbede çıktı. Duruşmada ise tanıklar katilleri birer birer teşhis ederken, sanıklar ve sanık vekilleri ise Ali İsmail’i ve tanıkları suçlulaştırmaya çalıştı. Yaklaşık 14 saat süren duruşmadan yine adaletsizlik çıktı. 10 tanığın ifadesine ve görüntülere karşın tutuksuz sanıkların tutuklanması talebi reddedildi

adliye-konusmalar

23.54 Duruşmanın sonlanmasının ardından adliye önünde 14 saattir bekleyenlerin yanına geçildi. Avukatlar duruşmada yaşananlar ve karara ilişkin aktarma yaparken, Ali İsmail’in annesi ve babası da saatlerdir bekleyenlere teşekkür etti. Konuşmaların sonlanmasıyla adliyeden ayrılmalar başladı.

23.29 Bir sonraki duruşmanın tarihi 14 Temmuz 2014 olarak belirlendi.

23.26 Yaklaşık 45 dakikalık aradan sonra tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına, tutuksuz sanıkların tutuklanma taleplerinin reddedilmesine karar verdi. 10 tanığın ifadeleri ve görüntülere karşın, Ali İsmail Korkmaz’ın katilleri ellerini kollarını sallayarak adliyeden çıkacak.

22.38 Ara karar için duruşmaya 20 dakika ara verildi.

22.35 “Sanık vekilleri taleplerini okuyor, Ali Yusuf bebek kahkahalar atıyor. Salonda çınlıyor gülücükleri.”

aliismail2

22.03 Tutuklanması istenen sanık Yalçın Akbulut hakkına atılan iddialara güldüğünü söylerken, sanık vekilleri ise tanıkların yalan söylediğini ileri sürdü. Bir sanık vekili “Milli iradeye saldıranlar müebbetten tahliye oluyor da bizim müvekkillerimiz niye tahliye olmuyor” diye sordu. Sanık vekillerinin bağırarak savunma yapması dikkat çekiyor.

22.01 Savcı geçtiğimiz duruşmada da Yalçın Akbulut’un tutuklanmasını istemiş fakat mahkeme heyeti talebi reddetmişti.

22.00 Savcı taleplerini dillendirmeye başladı. Mahkeme salonundaki kargaşanın sonlandırılmasını isteyen savcı, duruşma sırasında sanık vekiline hakaret eden izleyici hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Sanıklarla ilgili taleplerde ise tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamı istenirken, tutuksuz Yalçın Akbulut’un da tutuklanması istendi.

21.42 Müdahil vekili Av. Ayhan Erdoğan söz aldı. “Sanık Yalçın Akbulut’un gülmesinin bir an önce sonlanması lazım” diyen Erdoğan, tutuksuz sanıklar Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar’ın doğrudan darp etmese dahi ihtimal olduğunu, sopalı sivillerle birlikte saldırı gerçekleştirdiklerini belirtti. İşkencenin insanlık suçu olduğunu ifade eden Avukat Güray Dağ da sanıkların tutuklu olmasını istedi.

21.40 Ağabey Gürkan Korkmaz ise sanık vekillerinden birinin Ali İsmail hastanedeyken hastaneye geldiğini, kendisinden bilgi ve belge aldığını söyledi. Ağabey Korkmaz, bu avukatın vekillikten çekilmesini talep etti.

21.38 Abla Aylin Korkmaz, çıkan her yeni görüntüde aynı kişilerin olduğunu, saldırıyı halen nasıl inkar ettiklerini anlamadıklarını dile getirdi.

21.37 Baba Şahap Korkmaz bu davada oğlunun bazı görüntülerini ilk defa izlediğini söyledi. Oğlunun yüzde 100 masum olduğunu belirten baba Korkmaz, katillerin nasıl savunulduğunu anlamadığını da sözlerine ekledi.

21.34 Korkmaz ailesi söz almaya başladı. İlk sözü alan anne Emel Korkmaz, “Dün Anneler Günü’ydü. Sanıkların anneleri hayattaysa onlarla nasıl görüştüler? Ben sabahtan beri oğlumun katilleriyle aynı havayı soludum. Buna hangi anne dayanır?” dedi.

21.32 Ertay’ın ifadelerinden sonra gülen sanıklara Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş tepki gösterdi. Ayvalıtaş, “Neye gülüyorsunuz? Gülünecek ne var be? Sizin çocuğunuz yok mu? Aldığınız bu ahları nasıl ödeyeceksiniz?” dedi.

21.26 Tevfik Caner Ertay: “Demokratik hakkımı kullanıp sokağa çıktım. Yunus Emre Caddesi’nde tazyikli su ve gaz sıktılar. Otoparka girdim. Otoparkta çevik kuvvetler tarafından darp edildim. Polisler gittikten sonra otoparkta bir süre saklandım. Gece saat 2′ye doğru yine polisler geldi. Yüzüme biber gazı sıktılar. İşkence yaptılar. Sanıkların bu davaya ait görüntülerde ait görüntülerde Ali İsmail Korkmaz değil de ben olduğumu söyledikleri kişi ben değilim. Ben başka yerde darp edildim. Bana işkence eden polisler de şu an salondalar. Ben de şikayetçi oldum.”

Kendisinin ciddi bir işkenceden geçirildiğini, amirleri Ayhan Karayel’in işkenceci polislere “İyi yapmışsınız” dediğini aktaran Ertay, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve Şaban Gökpınar’ı teşhis etti.

21.15 Avukatların oluşturduğu @Aliismaildavasi hesabının sabah saatlerinde açıkladığı “sürpriz” 12. tanığın ifadesinin alınması talep edildi. Sanık vekilleri tanığa itiraz etse de tanık getirildi. “Sürpriz” tanık, Ali İsmail Korkmaz’ın katledildiği gün aynı bölgede polis saldırısına uğrayan ve işkenceden geçirilen Öğrenci Kolektifleri üyesi Tevfik Caner Ertay.

21.14 Normal şartlarda tanık listesinde olan 11 kişinin ifadesi tamamlandı.

20.56 Polis tanık Selçuk Bal’ın ifadesine geçildi. Bal, ilk olarak Ali İsmail Korkmaz’ı hiç görmediği iddiasında bulundu. Bal, “Amirlerinizin talimatını aynen uyguladınız mı?” sorusuna “Aynen uyguladım dersem yalan olur” dedi. Bal, ifadesine göre amirinin kendisine talimat verip vermediğini hatırlamadığını, kimseyi gözaltına almadığını öne sürdü. Bal, “Sivil insanlarla birlikte eylemcileri dövdünüz mü?” sorusuna “Kesinlikle hayır” yanıtı verdi.

20.45 Av. Ayhan Erdoğan söz aldı. Erdoğan, Serkan Kavak’a peş peşe sorular yöneltti: “Polis ajanı mısın?”, “Muhbir misin?”, “Paramiliter güç müsün?”

20.27 İfadenin ardından sorulara geçildi. Kavak, avukatların “Darp edildiğiniz rapor aldınız mı?” sorusuna “Hayır” yanıtı verdi. Kavak, kendilerine herhangi bir talimat gelip gelmediğine de “Kimseden talimat almadım” dedi. Avukatların “Görüntülerde var, polislerle konuştuktan sonra koşuyorsunuz. Polislerle tanışık, sıkı fıkı olduğunuz çok belli. Belli ki görüntüleri izlememişsiniz ama herkesi darp ediyorsunuz. Bu rahatlığı kimden buluyorsunuz?” sorusuna Kavak, “Bilemeyeceğim” yanıtı verdi.

20.25 “Anlattıklarına göre Gezi eylemleri sadece Serkan Kavak için yapılmış gibi, herkes Serkan’a düşman. Ruhu devlet iktidar güç tapınmasıyla o kadar zedeli ki polisten yediği dayağı eylemcilere atıyor” (@ApoUyan)

20.23 Kavak, bölgede olan tüm eylemcilerin marjinal ve terörist olduğunu öne sürerken, kendisinin de “polislere gönüllü olarak yardımcı olduğunu” söyledi. Kavak’ın konuşması sırasında sesinde en ufak bir tedirginlik, endişe ya da pişmanlık belirtisi olmadığı belirtildi.

20.16 Serkan Kavak, ifadesine ilave bir şey demeyeceğini söyledi ve ifadesinin tekrar okunmasını istedi. Avukatların itirazı üzerine Kavak tekrar ifade vermeye başladı.

20.13 “Tanık Serkan Kavak daha önce bu dosyada tutuklanan,silinen görüntüler ortaya çıkmasaydı cinayetten yargılanacak olan kişi” (@Aliismaildavasi)

20.12 Sabah saatlerinden bu yana hemen hemen tüm tanık ifadelerinde Ali İsmail Korkmaz’a ve diğer eylemcilere saldıranların arasında olduğu, polislerle işbirliği içerisinde hareket ettiği anlaşılan Serkan Kavak sıradaki tanık.

20.08 Tanık Bedir Gelerli, sanık İsmail Koyuncu’yu tanıdığını, olay günü sokakta olduğunu fakat darp ederken görmediğini söyledi. Gelerli, olayları perdenin arkasından izleyebildiğini, perdeyi açtığı anda kendisine bağrıldığını dile getirdi.

20.06 Bir diğer bölge sakini tanık Bedir Gelerli’nin ifadesine geçildi. Evinin Yunus Emre Caddesi’nde olduğunu fakat sokağı penceresinden görebildiğini söyleyen Gelerli, polislerin kendilerine “İçeri girin. Sıra yarın size de gelecek” diye bağırdığını ve tehdit ettiğini aktardı. Gelerli ifadesini şöyle sürdürdü: “Çok fazla gaz bombası atıldığı için fazla bakamıyordum. Kahvenin önünde sivil şahıslar gördüm. Ellerinde sopalar olan bu insanlar, gelene geçene vuruyorlardı. Sürekli bağırışlar geliyordu. Sonra resmi giyimli, kasklı, maskeli polislerin sokaktan çıktığını gördüm. Bizim evin önünde durdular. Sivil olan Serkan Kavak ile konuşuyorlardı. Sivil olan insanlara polislere “Siz bizi dövdünüz ama biz sizdeniz’ diyordu. Serkan Kavak ise polislere ‘Yaşım 36. 36′sını da götürecem. 34′ünü götürdüm, 2 tane kaldı’ dedi ve bacağını gösterdi.”

19.46 Tanık Sefa Kırbaş, otobüsü olduğu için duruşmadan ayrılmak üzere izin istedi. Sanık avukatları bu duruma bile itiraz etti.

19.42 İkinci aranın ardından duruşma yeniden başladı.

19.07 Üç tanık kalmışken duruşmaya yarım saat ara verildi.

19.02 Üç kardeşten sonuncusu Osman Kırbaş da kardeşlerine benzer bir tanıklık ifadesi verdi. Kırbaş, sanıklar İsmail Koyuncu ve Ebubekir Harlar’ı teşhis edebildi. Osman Kırbaş, sanık Yalçın Akbulut’u ise fotoğraflardan teşhis etti.

18.13 Sanık vekillerinden biri Sefa Kırbaş’a aynı soruyu peş peşe üç kez sordu. Kırbaş, aynı yanıtı üç kere verdi ve sonuna “Anladınız mı?” diye ekledi. Kırbaş’ın yanıtına salondan alkışla destek geldi. Sanık vekili mahkeme başkanına dönerek “Kontrol altına alın, tanık şımardı” dedi. Bu sırada salondan bir kişi sanık vekiline “Gerizekalı” diye seslendi. Hakim, izleyicinin kimlik tespitini yaptırdı.

17.59 Sefa Kırbaş, ifadesinin bitmesinin ardından teşhise başladı. Kırbaş, fırıncıyı tespit etti.

17.56 Fatih Kırbaş’ın kardeşi Sefa Kırbaş da tanıklık yapmak için söz aldı. Kırbaş, Fatih Kırbaş’ınkine benzer bir ifade verdi: “Serkan Kavak isimli şahıs gece yarısı elinde sopayla sokağa girdi. Serkan Kavak, ‘Ben buranın cumhurbaşkanıyım’ diye bağırdı. Sokağa kim girse dövdüler, hatta oradaki çay ocağının sahibinin oğlunu da dövdüler. Fırıncı ‘O esnaf’ diyerek gitti, ellerinden aldı. Sokağa giren bir çocuğu düşürüp dövdüler. O da yediği dayağın etkisiyle küfretti. Küfür üzerine sinirlenen biri yanına geldi ve kafasına tekmeler atmaya başladı.”

17.04 Tanık Fatih Kırbaş söz aldı: “Harman Ekmek Fırını’nın karşı komşusuyum. O gün gece 11 sularında Serkan Kavak fırının sokağına geldi. Elinde sopa vardı ve kimseyi geçirmiyordu. ‘Ben bu sokağın cumhurbaşkanıyım’ diye bağırıyordu. Kavak, fırıncıyla da konuşuyordu. Bu sırada sokağa 8-10 kişilik ellerinde sopa, cop ve telsiz olan bir grup girdi. Esnafı eylemci sanıp darp ettiler. Fırıncı polislere Melis Çayevi ve birkaç esnafa daha dokunmamalarını söyledi. Sonra sokaktaki Beşik Otel’in önündeki araçların arkasına saklanıp pusu kurdular. Olaylar yatışınca yanlışlıkla darp edilen grup fırına girdi. Kameradan yaşananları izlemeye başladılar. Ekran bana doğru dönüktü.

Pusu kuran şahıslar sokağa giren herkese saldırdı. Bazıları otogara ve Tabakhane Caddesi’ne doğru kaçabildi. Kaçamayanları ara sokaklara çekip dövmeye devam ettiler. Bir eylemci zikzaklar çizerek kaçmaya çalıştı. Yere düşürüp darp ettiler. Sonra bir grup daha geldi ve onlar da yere düşen şahsa vurmaya başladı. Şahıs kaçarken darp eden polisler fırıncıya doğru ‘Eylemcileri çevirin çevirin’ diye bağırdı.

Koşan bir eylemciye (Ali İsmail Korkmaz) çelme taktılar. Düşen genç kafasını kepenge vurdu. Dövmeye başladılar. Genç can havliyle 1-2 küfür etti. Küfrü duyunca daha fazla dövdüler. Genç “Başım, başım” diye bağırıyordu. Bir an ellerinden kurtuldu ve kaçabildi.”

16.32 Sanık Mevlüt Saldoğan, Okan Korkmaz’a hastanede neden beyin cerrahisine gitmediklerini sordu. Korkmaz, acildeki hekimin beyin cerrahisine gerek olmadığını söylediğini aktardı.

16.26 Tanık Okan Korkmaz: “Gece 1-2 gibi Turhan aradı. Ali’nin darp edildiğini söyledi. Önce Fırat gitti, ‘Önemli bir şey olursa sana haber veririz’ dedi. Sonra arayıp Ali’nin durumunun kötü olduğunu söyledi. Hemen gittim. Darp izleri vardı. Tomografi çekildi. Konuşamıyordu, dişleri kırılmıştı. O hafta final haftamızdı ve olayı büyütmek istemiyordu. Doktora ‘Merdivenden düştüm’ dedi. Doktor hafıza kaybının geçici olduğunu söyledi. Ali ‘Sınavlara girebilir miyim?’ diye sordu. Doktor da ‘Girersin tabi, yarın gel sargıları çıkaralım’ dedi.”

16.19 Ali İsmail Korkmaz’ın kuzeni ve ev arkadaşı Okan Korkmaz’ın ifadesi başlıyor.

16.14 Az sonra tanık Okan Korkmaz dinlenecek.

16.12 Sanık vekili Ali İsmail’e evde hap verip vermediklerini sordu. Uygun vermediklerini söyledi. Sanık Mevlüt Saldoğan da Ali İsmail’in hastalıklarını doktora söyleyip söylemediklerini sordu. Uygun, hepsini söylediklerini ifade etti.

16.10 Tanık Ahmet Uygun: “Ali’nin ev arkadaşıyım. Ben o sırada evdeydim. Arayıp Ali’nin durumunun kötü olduğunu söylediler. Gittiğimde başında ciddi darbeler gördüm. Canı sıkkın diye bir şey sormadık. Sonra hastaneye giderken sorduk. ‘Polis ve siviller çok kötü dövdü’ dedi. Doktorun yanına gittiğimizde beyin kanaması sebebiyle uyumasının bir sorun oluşturup oluşturmayacağını sorduk. Doktor ‘Bir şey olmaz’ dedi ve gönderdi. Sabah Çarşı Karakolu’na gittik. İfadeye gerek olmadığını söylediler. Biz de hastaneye gittik. Ali çok korkuyordu. Ailesinin duymasını istemiyordu. ‘Merdivenden düştüm diyeceğim’ dedi. ‘Olur mu öyle şey, bu çok ciddi bir olay’ dedik.

16.06 Tanık Ahmet Uygun’un ifadesine geçildi.

16.04 Bir sanık vekili de Köse’ye Ali’nin yüzünde darp izi görüp görmediğini sordu.

16.03 Sanık Mevlüt Saldoğan, saldırının dışındaki konularda sorular sormayı sürdürüyor. Saldoğan, “Ev kiralamak için kontrat yaptığınızı söylediniz. Ali İsmail ile eşya falan taşıdınız mı?” sorusu sordu.

16.01 Tanık Fırat Köse: “Ben Ali’nin ev arkadaşıyım. O gün yeni ev tuttuk ve kontrat imzaladık. Sonra eylemlere bakmaya gittik. Ben ertesi gün sınavım olduğunu söyleyerek erken ayrıldım. Gece beni Turhan aradı, Ali’nin darp edildiğini söyledi. Vardığımda Ali kolunu tutuyordu. Hastaneye tomografi çektirmeye birlikte gittik. Yunus Emre Hastanesi’ndeki doktor, ‘Bir sorun yok, eve gidebilirsiniz. Dinlensin, iki güne geçer’ dedi. Ali, cuma günkü sınavına girip giremeyeceğini sorunca doktor girebileceğini söyledi. Eve gittik. Uykusuz olduğumuz için hepimiz uyuduk. Ali gece ağrılarla uyandı. Okan ile birlikte iki karakol gezmişler önce. Sonra tekrar hastaneye götürdük. Bu sırada iyice fenalaştı. Hastanede beyin kanaması geçirdiği söylendi.”

15.49 Tanık Fırat Köse’nin ifadesine geçiliyor.

15.44 Tanık Turhan Güler, görüntülerdeki kişilerin kendisi ve Ali İsmail Korkmaz olduğunu teşhis etti.

15.38 Avukat Ayhan Erdoğan, Doğukan Bilir’in dosyasında yer alan, tanığın Ali İsmail ile birlikte görüldüğü görüntülerin izletilmesini talep etti. Talep kabul edildi ve görüntülerin izlenmesine başlandı.

15.33 Güler’in savcılıktaki ifadesi okunuyor.

15.29 Turhan Güler: “Ali İsmail arkadaşımdır. Birlikte eylemlere katıldık. Müdahale başlayınca kaçtık. Bir ara onu kaybettim. Sonra onu buldum. Tekrar bir araya geldiğimizde darp edilmiş olduğunu gördüm. Her yeri kan içindeydi. Darp edildiğini söyledi. Bilinci yerinde değildi. Kötü göründüğünü ve hastaneye götüreceğimi söyledim. Bana sürekli ‘Ne oluyor bana?’, ‘Nereye gidiyoruz?’ diye soruyordu. Bir sorun olduğunu anladım, hastaneye gittik. Hastanede bize ‘Bu adli vaka, gidin önce ifade verin sonra gelin’ dediler. Ali’ye yaşadıklarını sorduğumda sürekli ‘Hatırlamıyorum’ diyordu.”

15.18 Tanık Turhan Güler’in dinlenmesine başlandı.

15.16 Tanık Yapıcı, Ali İsmail gibi dövülmemesi ve öldürülmemesini yaşlı bir çift ile birlikte gazdan kaçtıkları için olduğunu söyledi. Yapıcı, “Muhtemelen beni o çiftin bir akrabası zannettiler” dedi.

15.10 Sanık vekillerinden birisi, tanık Semih Berkan Yapıcı’ya “İddia edilen şahsa (Ali İsmail’e) müdahale edilmiş de, neden kendisine bir müdahale edilmemiş” diye sordu. Soru üzerine araya giren Avukat Ayhan Erdoğan, “Tersinden sorarsak; tanığa müdahalede bulunulmamış da neden Ali İsmail’e müdahalede bulunulmuş, dövülmüş, öldürülmüştür? Bu soru tanığa ‘Neden Ali İsmail’i öldürdüler de seni öldürmediler’ demektir” dedi.

15.08 Sanık Şaban Gökpınar, “Gezi eylemlerine katılan birinin tanıklığına ne kadar itibar edilebilir ki?” dedi.

15.06 Sanıklar ve vekilleri doğrudan tanığa sorularını yöneltecek.

14.58 Aradan sonra duruşma yeniden başlıyor.

14.38 Duruşmaya verilen arada Korkmaz ailesi ve avukatlar adliye önünde bekleyen yüzlerce kişi ile buluştu. Kürsüde ilk sözü Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz aldı. Geçtiğimiz seneki Anneler Günü’nde oğlunun yanında olduğunu söyleyen anne Korkmaz, bu yıl ise oğlundan ayrı olduğunu, Anneler Günü’nü kendisine zehir ettiklerini söyledi.

Ali İsmail’in babası Şahap Korkmaz da bu Anneler Günü’nde eşine lanetli bir hediye geldiğini, bir annenin, oğlunun 8 katilini dinlemek zorunda bırakıldığını dile getirdi. Baba Korkmaz, katillerin avukatlığını yapanlara da tepki gösterdi.

Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz ise “Biz bir Ali kaybettik ama binlercesini kazandık” sözünü yineledi. Korkmaz, hukuki sürecin her türlü aksamaya karşın işlediğini ve adalet arayışlarının sonuç vermesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Kürsüde Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan’ın ağabeyi Süleyman Atakan da yaptıkları konuşmalarda Gezi şehitlerinin aileleri olarak adalet arayışını sürdüreceklerini ifade etti. Sami Elvan, Tayyip Erdoğan’ın her sıkıştığında çocuklarının adını ağzına almasına tepki gösterirken, alandan “Berkin Elvan, katili Erdoğan” sloganı yükseldi.

13.46 Duruşmaya 14.30′a kadar ara verildi.

13.42 Tanık Yapıcı, polisin sivil saldırgan Serkan Kavak’a hiçbir müdahalede bulunmadığını tekrar dile getirdi.

13.35 Salondaki polisler ortamı germeye ve yargılamaya müdahale etmeye devam ediyor. Bir sivil polis, “Sen görevli misin?” diye soran bir izleyiciyi gözaltına almaya çalıştı, salonda gerilim bir kez daha yükseldi.

13.33 Tanık, olaya ilişkin görüntüler izlenirken kendisini de gösterdi.

13.32 Görüntülerin izlenmesine devam edilirken Gürkan Korkmaz, sanık vekillerine “Nasıl düştüğünü merak ediyorsunuz. Alın izleyin” diye seslendi.

13.22 Avukatların talebiyle olaya ilişkin görüntüler izlenmeye başlandı.

13.15 Mahkeme heyeti sanık Mevlüt Saldoğan ile Ali İsmail Korkmaz arasındaki diyaloğu sordu. Tanığın ifadesine göre Saldoğan, yerde yatan Ali İsmail’e “Sen hala burda mısın orospu çocuğu” dedi. Ali İsmail yanıt verince Saldoğan, Ali İsmail’in kafasını tekmelemeye başladı.

13.08 Sanık vekilleri tanığın ifadeleriyle Ekşisözlük’te yazdıkları arasında çelişki olduğunu öne sürüyor ancak çelişkinin ne olduğunu anlayan olmadı.

12.58 Bir diğer sanık vekili müvekkilinin vurduğu yerde morluk olmadığını iddia edince Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “Nasıl morluk yoktu? Ali’nin vücudu mosmordu. Dişleri kalmamıştı” dedi. Gürkan Korkmaz da sınıf arkadaşı olan sanık vekiline “Hastanede beni ziyarete geldin. Geldiğinde girip baksaydın morluk var mıydı yok muydu diye” sözleriyle tepkisini gösterdi.

12.53 Sanıkların vekilleri tanıktan olayı daha da ayrıntılı anlatmasını istedi. Ali İsmail Korkmaz’ın tekme ile yere düşürülüş şeklini bile sordu.

12.46 Sanık vekili “Elinde sopayla dolaşan herkes polis midir? Tanık bunu nereden biliyor?” diye sordu. Avukatlar ise polislerin Haziran İsyanı’ndaki eylemlerde ellerinde sopayla dolaşarak çok sayıda eylemciyi darp ettiğini hatırlattı. Avukat Ayhan Erdoğan’ın “Polis copla sopayla adam döver, bu ülkede copla adam döven polistir” sözleri salondan alkış aldı.

12.34 Sanıkların vekilleri her geçen dakika daha da çirkinleşiyor. Tanığın kız arkadaşını evine bıraktığını söyleyen sanık vekilleri, “Kız arkadaşının soyadı ne?” ve “Kız arkadaşın da eylemlere katıldı mı?” sorularını yöneltti. Sorulara salondan yine büyük tepki yükseldi. Avukatlar bunun teşhir anlamına geleceğini söyleyerek itiraz etti.

12.31 Sanık vekilleri tanığın Ekşisözlük’te olayla ilgili girdiği entry’yi sundu. Entryde polislerin Ali İsmail Korkmaz’a küfürlerle saldırdığı anlaşıldı. Bunun üzerine Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi “Kim lan orospu çocuğu” diye bağırdı ve sanıkların üzerine yürüdü. Salonda gerilim tırmandı.

12.30 Avukatlar tanığa teşhis amaçlı görütülerin izlettirilmesini talep etti.

12.03 Tanığın savcılıktaki ifadesi okunuyor. Tanık kendi ifadesini ağlayarak dinliyor. (@AvGurkanKorkmaz)

11.54 Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş dayanamayıp sanıklara tepki gösterdi. Ayvalıtaş, mahkeme başkanı tarafından uyarıldı.

11.53 Polislerin ve saldırganların teşhisi sürüyor. Sanık Şaban Gökpınar’ın olay sırasında elinde copla saldırdığını dile getiren Yapıcı, Ebubekir Harlar’ın da Ali İsmail’i tekme ile yere düşüren kişi olduğunu ifade etti.

11.49 Yapıcı, ilk olarak polis Yalçın Akbulut’u teşhis etti. Daha sonra polis Mevlüt Saldoğan ve Hüseyin Engin’i de teşhis etti.

11.42 Tanık Semih Berkan Yapıcı fotoğraflar üzerinden tanıkları tek tek tespit etmeye başladı.

11.34 Av. Ayhan Erdoğan söz alarak sanıkların tiplerini değiştirdiğini, teşhisin olay yerindeki fotoğraflardan yapılmasını talep etti.

11.29 Yapıcı’nın ifadeleri sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi zor anlar yaşadı, salonda da ağlayanlar var.

11.27 Ali İsmail’in bilincini kaybettiğini, bilinci yerine geldikten sonra dövülmeye devam ettiğini aktaran Yapıcı, polislerin sivil saldırgan Serkan Kavak’a “Başımıza iş açacaksın, sakin ol” dediğini de dile getirdi.

11.23 Tanık Yapıcı, Mevlüt Saldoğan’ı teşhis ederken “uzun saçlı bir polis” diyerek Yalçın Akbulut’u işaret etti.

11.16 2 Haziran akşamı eylemleri izledikten sonra eve doğru geçtiğini, polisin saldırıya geçmesiyle fırına sığındıklarını söyleyen Yapıcı, iki polisin ve sivil saldırgan Serkan Kavak’ın bir göstericiyi tutup darp ettiğini gördüğünü belirtti. Yapıcı, “Sonra Ali İsmail ve Doğukan Bilir’in sokağa girdiğini gördüm. Ali İsmail, Hüseyin adlı bir polis ve yanındaki maskeli polis tarafından yakalanmaya çalışıldı. Ali onların elinden kaçtı ama fırıncılar önünü kesti bu defa da. Sonra hep birlikte Ali’yi darp etmeye başladılar” dedi.

11.08 Ali İsmail Korkmaz dövülürken birkaç metre yakınındaki Semih Berkan Yapıcı’nın ifadesine geçildi.

11.06 Tanık ifadelerine geçildi.

11.03 Sanık vekilleri, avukatların itirazları sonucu toplu vekillikten çekildi.

10.52 Mahkeme, müdahillik taleplerinin tamamını reddetti.

10.38 Mahkeme davaya katılma taleplerinin değerlendirilmesi için 5 dakika ara verdi.

10.35 Gürkan Korkmaz, kardeşi Ali İsmail’in yaşamını yitirmesinin ardından doğan oğlu (Ali İsmail’in yeğeni) Ali Yusuf Korkmaz adına katılma talebinde bulunuyor.

10.30 Savcı mütalaasında katılma taleplerinin suçtan doğrudan zarar görmediklerinden reddine karar verilmesini istedi. Sanıklar da Korkmaz ailesi dışında katılma taleplerinin reddedilmesini istiyor.

10.23 Mersin Baro Başkanı Av. Alpay Antmen ve Zafer Atakan da katılan yanında müdahale talebinde bulunuyor. (@Aliismaildavasi)

10.20 Balıkesir Barosu ve Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan davaya katılma talebinde bulunuyor. Sami Elvan: “Benim oğlum da aynı Ali İsmail Korkmaz gibi polislerce katledildi. Katılma talep ediyorum” Mahkeme başkanı: “Başınız sağolsun.” (@Aliismaildavasi)

10.16 Adliye önünde konuşmalar yapılıyor.

10.15 Yüzden fazla avukat duruşma salonunda. Avukat kimlik tespitleri yeni bitti. Korkmaz ailesinin kimlik tespitine geçildi. (@Aliismaildavasi)

9.56 Tutuklu sanıklar duruşma salonuna getirildi.

9.54 Yürüyüş kortejleri Adliye önündeki arama noktasına geldiğinde eylemciler üzerlerini aratmayı reddederek barikatlara yüklendi. Kısa süreli arbededen sonra polis geri çekildi. Arama yapılmadan geçiliyor.

9.51 “Duruşmada 11 tanık dinlenecek. Müdahil vekilleri olarak bizim de sürpriz bir tanığımız var.” (Duruşmayla ilgili gelişmeleri aktarmak için avukatların oluşturduğu @Aliismaildavası hesabından geçen ileti)

9.45 Mahkeme heyeti yerini aldı. Duruşma 10.00′da başlayacak.

9.30 Ali İsmail’in ağabeyi ve avukatı Av. Gürkan Korkmaz: “Tutuksuz sanık 3 polis de salona geldi. Polis arkadaşlarının yanına sığındılar. Annem ve babamla aynı karedeler!”

9.15 Bir yandan Ali İsmail’in ailesi ve avukatlar duruşma salonuna geçerken, bir yandan da kent dışından gelen kalabalık gruplar Adliye’ye doğru yürümek üzere kortejler oluşturuluyor. Üniversiteliler “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” sloganları atıyor.

9.10 Ali İsmail Korkmaz’ın anne ve babası duruşma salonuna geldi. Emel Korkmaz: “Katillerle yüzleşmeye geldim. Ali’mle geldim.” (Çiğdem Mater)

7.45 Duruşmayı izlemek üzere Kayseri’ye gelenlerin otobüsleri kent yakınlarında polis tarafından durdurulup arama yapılıyor.

aliismail_12mayis_1 aliismail_12mayis_6 aliismail_12mayis_7 aliismail_12mayis_10 aliismail_12mayis_14 aliismail_12mayis_15 aliismail_12mayis_16

emel-korkmaz gurkan-korkmaz kortej-aliismail polis-kontrolu

 

12 Mayıs 2014

Haberin kaynağı için tıklayın; sendika.org